eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zabawki dla dzieci: spada bezpieczeństwo

Zabawki dla dzieci: spada bezpieczeństwo

2008-05-30 12:46

Przeczytaj także: Zabawki dziecięce bardziej bezpieczne


Do organów ścigania skierowano 34 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na wprowadzeniu do obrotu wyrobów niespełniających wymagań zasadniczych.

Ponadto UOKiK przypomina, że od 21 lipca w całej Unii Europejskiej będzie obowiązywało nowe prawo, które wprowadza dodatkowe oznakowanie zabawek składających się z magnesów lub części magnetycznych, które mogą być połknięte przez dzieci.

Każda zabawka magnetyczna sprzedawana na terenie Unii Europejskiej musi posiadać odpowiednie ostrzeżenie –dotyczy to zarówno zabawek, które mają być wprowadzone na rynek jak i tych obecnych już w sprzedaży. Ma ono szczegółowo opisywać ryzyko związane z obecnością dostępnych dla dzieci magnesów lub części magnetycznych. Magnesy przyciągnięte do siebie lub przywierające do przedmiotu metalowego w organizmie człowieka mogą być przyczyną poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń. Ostrzeżenie musi być czytelne i widoczne dla konsumenta. Przedsiębiorcy, którzy będą sprzedawali zabawki bez wymaganych informacji narażają się na wysokie sankcje finansowe, które mogą sięgać nawet do 100 tys. zł.

Celem działań Komisji Europejskiej jest wyeliminowanie z rynku zabawek z magnesami, które mogą okazać się niebezpieczne. W ostatnich dwóch latach na świecie doszło do wielu wypadków, w których dzieci połknęły magnesy oderwane od zabawek.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina rodzicom na co zwracać uwagę wybierając prezent dla najmłodszych:
  • Oznaczenia – zabawka musi posiadać odpowiednie informacje o przeznaczeniu dla danej grupy wiekowej. Informacja o tym, że produkt przeznaczony jest dla dziecka powyżej 3. roku życia, to wyraźne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie związanym z użytkowaniem przez młodszego konsumenta.
  • Materiał i wykończenie – zabawki nie mogą mieć ostrych krawędzi bądź widocznych jeszcze przed zakupem uszkodzeń. Ponadto nie powinny stwarzać zagrożenia dla dziecka w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą.
  • Drobne elementy – sprawdź czy zostały należycie przymocowane – dziecko może je połknąć lub się udławić.
  • Dodatkowe informacje – pamiętaj, że zabawki, przy użyciu których dziecko może się przemieszczać muszą mieć łatwy i skuteczny system hamowania, a elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym 24V.
  • Instrukcje obsługi – nie ufaj wyłącznie swojej intuicji. Niewłaściwy montaż może być przyczyną tragedii. Zanim do niego przystąpisz zapoznaj się z instrukcją obsługi oraz zasadami konserwacji sprzętu. Jej brak powinien zwrócić twoją uwagę w szczególności w odniesieniu do zabawek przeznaczonych do zawieszania (huśtawek, zjeżdżalni, lin) oraz miniatur urządzeń przeznaczonych dla dorosłych.
Informacje o badaniu
Kontrolą objęto 220 placówek na terenie działania 16 wojewódzkich w I kwartale 2008 roku, w tym 144 placówki detaliczne, 70 hurtowni i 6 sklepów wiekopowierzchniowych. Ogółem kontroli poddano 1079 różnego rodzaju zabawek.

Do pobrania:

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: