eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zabawki dziecięce bardziej bezpieczne

Zabawki dziecięce bardziej bezpieczne

2008-03-11 02:11

Zabawki dziecięce bardziej bezpieczne

Zestawienie procentowe stwierdzonych nieprawidłowości w 2007r. © fot. mat. prasowe

Mniej nieprawidłowości w ofercie dla najmłodszych, to wynik ostatniej kontroli Inspekcji Handlowej. Nadal jednak kupując zabawkę warto zwrócić uwagę na jej wykonanie i przeznaczenie - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przeczytaj także: UOKiK: zabawki a bezpieczeństwo dzieci

Systematyczne badania, przeprowadzane na zlecenie UOKiK, mają za zadanie wyeliminować z rynku niebezpieczne zabawki, pośrednio również zwrócić uwagę rodziców na konieczność podejmowania rozsądnych decyzji. Dzieci stanowią szczególną grupę konsumentów, która narażona jest na niebezpieczeństwo wynikające z użytkowania niewłaściwie dobranych produktów. Jak wynika z nowego raportu przygotowanego przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK – na rynku jest mniej nieprawidłowych produktów. Inspektorzy zakwestionowali 32,4 proc. skontrolowanych zabawek – to o prawie 7 proc. mniej niż w I kwartale 2007 roku (39,2 proc.).

Kontrolą objęto 285 placówek na terenie działania 16 wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej, w tym:
  • 199 placówek detalicznych,
  • 69 hurtowni,
  • 17 sklepów wielkopowierzchniowych.
Ogółem kontroli poddano 1295 różnego rodzaju zabawek, których struktura pochodzenia przedstawia się następująco:
  • produkcja polska – 210 zabawek,
  • produkcja w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej – 62 zabawki,
  • import – 1023 zabawki (głównie ChRL).

fot. mat. prasowe

Zestawienie procentowe stwierdzonych nieprawidłowości w 2007r.

Zestawienie procentowe stwierdzonych nieprawidłowości w 2007r.

Cieszy informacja o poprawie w oznakowaniu zabawek. Nadal jednak niepokoją stwierdzone nieprawidłowości. Dotyczyły one głównie udzielania sprzecznych informacji bądź ich braku o przeznaczeniu zabawki dla danej kategorii wiekowej, a także zastosowania niewłaściwych rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych. Skutkiem tego często podczas zabawy dochodzi do odłączania się gumowych przyssawek lub zranienia ostrymi krawędziami przez dziecko. Z kontroli wynika również, że w sprzedaży znajdują się przedmioty stanowiące imitację kosmetyków wykonane z materiału, w którym przekroczona została nawet trzynastokrotnie zawartość metali ciężkich – chromu i ołowiu.

Szczególnie niepokojący jest fakt, że w placówkach prowadzących sprzedaż zabawek oferowane są zabawki pociskowe – pistolety na kulki plastikowe, w których 2 - krotnie, 5 - krotnie i 8 – krotnie w stosunku do wymagań norm, przekroczona została energia kinetyczna wystrzeliwanych pocisków. Dodatkowo zabawki te nie posiadały ostrzeżeń o konieczności nadzoru osoby dorosłej oraz ostrzeżeń i informacji dotyczących zasad bezpiecznego użytkowania. Podkreślić należy, że spośród poddanych badaniom laboratoryjnym pistoletów na kulki niemal wszystkie miały przekroczoną energię kinetyczną.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Magazyny dla kobiet 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: