eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zabawki dziecięce bardziej bezpieczne

Zabawki dziecięce bardziej bezpieczne

2008-03-11 02:11

Przeczytaj także: UOKiK: zabawki a bezpieczeństwo dzieci


Pociski wystrzeliwane z energią kinetyczną przekraczającą dopuszczalne normy, w przypadku trafienia nimi w dziecko, osoby trzecie lub odbicia od powierzchni twardej, mogą spowodować znaczne zagrożenie uszkodzenia ciała. Ponadto brak wymaganych ostrzeżeń może również stanowić zagrożenie odniesienia urazu przez użytkowników (zwłaszcza przez dzieci).

Ponadto wiele kontrowersji wzbudza sposób określania przeznaczenia zabawek, szczególnie w grupie wyrobów dla najmłodszych. Z informacji IH wynika, że importerzy i producenci chcąc uniknąć dodatkowych obostrzeń, oznaczają zabawki jako przeznaczone dla dzieci powyżej 3. roku życia.

W związku z negatywnymi wynikami badań laboratoryjnych oraz organoleptycznych w IV kwartale 2007 r. Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali na podstawie art. 40k ust. 1 ustawy o systemie oceny zgodności 23 decyzje skierowane do kontrolowanych zakazujących na okres nie dłuższy niż 2 miesiące dalszego przekazywania wyrobu użytkownikowi, konsumentowi i dystrybutorowi. Do Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przekazano akta kontroli dotyczące 32 zabawek, w celu wszczęcia postępowania administracyjnego.

Do organów ścigania skierowano 23 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na wprowadzeniu do obrotu wyrobów niespełniających wymagań zasadniczych.

Ponadto UOKiK przypomina, że już od 11 marca 2008 roku polscy przedsiębiorcy nie mają prawa sprzedawać zapalniczek-gadżetów, czyli takich, które mogą zostać potraktowane przez dzieci jako zabawki. Takie produkty, m.in. ze względu na swój kształt – postaci z filmów rysunkowych, zwierzęta, potrawy – mogą bowiem przyciągać uwagę najmłodszych. Handlowcy nie będą mogli również sprzedawać egzemplarzy, które łatwo mogą zostać uruchomione przez najmłodszych. Zapalniczki powinny być skonstruowane w taki sposób, aby – ze względu na siłę potrzebną do skorzystania z niej lub inne specjalne zabezpieczenie mechanizmu zapłonowego – nie mogły jej uruchomić dzieci poniżej czwartego roku życia.

Na przedsiębiorcę, który wprowadzi na rynek zakazane produkty, może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości do 100 tys. zł. Więcej informacji na temat przepisów można znaleźć na stronie Urzędu, w zakładce „Ogólne bezpieczeństwo produktów”.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Magazyny dla kobiet 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: