eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2007

2007-07-06 11:50

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2007


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu uległy lekkiemu osłabieniu w stosunku do rekordowych notowań z ostatnich dwóch miesięcy, kwartalny stracił trzy punkty, a indeks roczny dwa punkty, oba plasują się na tym samym poziomie 93 pkt. Mimo osłabienia jest to jednak ciągle bardzo wysoki poziom. Koniunkturę nakręca szybkie tempo wzrostu popytu wewnętrznego. Popyt konsumpcyjny rośnie dzięki wzrostowi funduszu płac (od kilku miesięcy realnie powyżej 10 proc.), na co składa się wysoka dynamika płac i zatrudnienia. Wydatki konsumpcyjne wspiera ponadto nie obserwowana od 10 lat ekspansja kredytu dla gospodarstw domowych (ok. 40 proc), a przedsiębiorstwa inwestują w tempie przekraczającym boom inwestycyjny z połowy lat 90-tych. Korzystają z dobrej sytuacji finansowej dzięki rekordowym zyskom, ale także z kredytu bankowego, którego tempo wzrostu osiągnęło w ostatnich miesiącach dawno nie notowany pułap 20 proc. Jedynie eksport wytracił ostatnio trochę impet, co w powiązaniu z wysoką dynamiką importu, powodowanego szybkim tempem wzrostu popytu krajowego, pogarsza saldo obrotów handlowych, a w konsekwencji obrotów bieżących. Jak podkreślają specjaliści z PKPP Lewiatan należy jednak oczekiwać, że napływ środków unijnych, inwestycji zagranicznych i transferów prywatnych pozwolą utrzymać deficyt na rachunku bieżącym pod kontrolą.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Kwartalny indeks finansów utrzymał poziom z poprzedniego miesiąca (62 pkt.), lecz indeks roczny stracił trzy punkty i notowany jest obecnie wyraźnie poniżej indeksu kwartalnego (59 pkt.). Według PKPP Lewiatan, można oczekiwać, że bardzo dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw ulegną pogorszeniu do końca roku. Boom inwestycyjny z pewnością przyczyni się do obniżenia płynności, a rosnące płace i stopy procentowe do obniżenia rentowności, zwłaszcza gdy konkurencyjny import (na skutek ciągłej realnej aprecjacji złotego) uniemożliwi przerzucanie rosnących kosztów w ceny. Podaż kredytu dla przedsiębiorstw nadal wyraźnie rośnie, ale rosną też stopy procentowe i nie jest wykluczony ich dalszy wzrost w najbliższych kwartałach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: