eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza IV 2007

GUS: koniunktura gospodarcza IV 2007

2007-04-24 02:26

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza III 2007


W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 7% przedsiębiorstw budowlano–montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 76% jako wystarczające, a 17% jako zbyt małe. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.

3. Handel detaliczny

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie plus 9 (w marcu plus 6). Poprawę koniunktury w bieżącym miesiącu sygnalizuje 24%badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 15% (przed miesiącem odpowiednio: 23% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W kwietniu odnotowuje się znaczny wzrost sprzedaży. Oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw są lepsze niż przed miesiącem. Stan zapasów towarów przekracza poziom uznawany za wystarczający. Przewidywania na najbliższe miesiące dotyczące sprzedaży są bardziej optymistyczne od prognoz formułowanych w marcu, co powoduje, że należy oczekiwać dalszego wzrostu zamówień na towary. Przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawić. Sygnalizowany jest nieco szybszy niż w marcu wzrost cen towarów. Na najbliższe miesiące przewidywany jest dalszy ich wzrost. W badanych jednostkach można oczekiwać niewielkiego rozszerzenia zatrudnienia.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są pozytywne. Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży: meble, rtv, agd – plus 23 (tak jak w marcu). Dla branży pojazdy samochodowe wskaźnik wynosi – plus 14 (plus 7 w ubiegłym miesiącu), dla branży: włókno, odzież, obuwie – plus 11 (plus 10 przed miesiącem), dla branży żywnościowej – plus 3 (plus 1 w marcu).

W jednostkach branży: meble, rtv, agd odnotowuje się znacznie szybszy niż sygnalizowano w ubiegłym miesiącu wzrost bieżącej sprzedaży towarów. Zmniejszają się nieznacznie nadmierne zapasy towarów. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest pozytywna, zbliżona do sytuacji z marca. Na najbliższe miesiące przewiduje się dalszy wzrost sprzedaży. Powoduje to, że nadal zamówienia na towary będą się zwiększać. Prognozy sytuacji finansowej są nieco mniej korzystne niż wskazywały przewidywania sprzed miesiąca. W kwietniu przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów na poziomie zbliżonym do wzrostu deklarowanego przed miesiącem. Przewiduje się dalszy wzrost zatrudnienia.

W kwietniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują wzrost sprzedaży. Mimo to przedsiębiorcy regulują swoje zobowiązania finansowe z niewielkimi opóźnieniami. W najbliższych miesiącach sprzedaż pojazdów samochodowych może dalej rosnąć, co wpłynie na zwiększenie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przedsiębiorcy oczekują poprawy swojej sytuacji finansowej. Bieżące ceny towarów rosną nieco szybciej niż przed miesiącem. Prognozy wskazują na możliwość spowolnienia wzrostu cen w najbliższych miesiącach. Przewidywany jest niewielki spadek zatrudnienia.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie odnotowują w kwietniu niewielki wzrost sprzedaży towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy z mniejszymi opóźnieniami regulują swoje zobowiązania finansowe. Zgłaszane są nadmierne zapasy towarów. W najbliższych miesiącach przewiduje się spowolnienie tempa wzrostu sprzedaży towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może wzrosnąć w mniejszym stopniu niż prognozowano przed miesiącem. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są mniej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. W kwietniu spadek bieżących cen towarów jest wolniejszy niż zgłaszano w marcu. Na najbliższe miesiące przewiduje się utrzymanie cen na obecnym poziomie. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają też zwiększyć zatrudnienie w mniejszym stopniu niż prognozowano przed miesiącem.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: