eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje: koniec taniej siły roboczej

Inwestycje: koniec taniej siły roboczej

2007-04-23 11:08

Przewaga konkurencyjna jaką były do tej pory koszty pracy w Polsce, należy do przeszłości. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne mogą wpłynąć na rozwój innowacyjności w Polsce pod warunkiem, że będą to inwestycje oparte na wiedzy - to główny wniosek raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Przeczytaj także: Znaczenie innowacji w Polsce

Według raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w ostatnich latach zarówno polskie prawo, jak i programy wsparcia znacznie się poprawiły. Według autorów nie wprowadzono jednak nadal udogodnień dla inwestycji zaawansowanych technologicznie. Zauważają również, że początkiem dobrych zmian było wejście w życie ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji oraz ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Zgodnie z raportem, najtrudniej jest przyciągnąć inwestycje w działalność badawczo-rozwojową. W Polsce istnieją możliwości stworzenia dobrego zaplecza naukowego dla międzynarodowych korporacji. Niezbędnym warunkiem dla rozwoju tej działalności jest duża liczba dobrze wykształconych absolwentów kierunków technicznych. W Polsce wciąż jest ich zbyt mało, w stosunku do zapotrzebowania ze strony rynku. Niepokojący jest także systematyczny odpływ inżynierów za granicę, co zmniejsza konkurencyjność Polski.

Inwestorzy zagraniczni, w wywiadach przeprowadzonych przez autorów na potrzeby raportu, twierdzą, że Polska nadal posiada przewagę lokalizacyjną nad innymi krajami regionu i nad krajami azjatyckimi. Ich zdaniem nasza przewaga wynika przede wszystkim z wysokich kwalifikacji polskich pracowników. Ten czynnik uznają za kluczowy dla lokalizacji działalności wysokotechnologicznej.

Inwestorzy postulują także nowelizację ustawy o wspieraniu przedsięwzięć innowacyjnych firm i ośrodków badawczo-rozwojowych. Ich zdaniem, rząd polski powinien cały czas zachęcać firmy do inwestowania, a nie czekać tylko na kroki ze strony aktywnych inwestorów. Podkreślają również potrzebę stworzenia instytucji, które w kompleksowy sposób (na poziomie lokalnym i ogólnopolskim) byłyby w stanie udzielić inwestorowi informacji m.in. o możliwościach i warunkach inwestowania.

Jak wynika z raportu, inwestujące w Polsce firmy z kapitałem zagranicznym korzystały początkowo z technologii importowanej. W tej chwili same tworzą myśl technologiczną. Przekłada się to na rozwój innowacji w Polsce.

Według autorów raportu, specjalne strefy ekonomiczne nie są wystarczającym bodźcem przyciągającym inwestorów wysokich technologii. Zdanie to podzielają inwestorzy, według których warto byłoby wydzielić w ramach stref podstrefy przeznaczone wyłącznie dla inwestorów wysokich technologii lub tworzyć parki technologiczne, które zasobami infrastukturalnymi i kadrowymi przyciągną pożądanych inwestorów.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: