eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza IV 2007

GUS: koniunktura gospodarcza IV 2007

2007-04-24 02:26

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza III 2007


W kwietniu producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę pozytywnie, choć dużo ostrożniej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest pogorszeniem się zarówno bieżących jak i przyszłych ocen dotyczących portfela zamówień i produkcji. Poziom zapasów wyrobów gotowych określany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny. Odnotowywane opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że producenci z trudnościami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach można spodziewać się pogorszenia sytuacji finansowej jednostek. Jest to jedyny dział przemysłu przetwórczego, w którym przewiduje się znaczniejsze redukcje personelu. Ceny sprzętu i urządzeń rtv będą się nadal obniżać.

W kwietniu br. 8,2% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w I kwartale odsetek ten wyniósł 6,3%, przed rokiem 5,0%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: wysokie obciążenia na rzecz budżetu (barierę tę zgłasza 59% przedsiębiorstw w kwietniu wobec 55% w I kwartale i 57% przed rokiem) oraz niejasne i niespójne przepisy prawne (43% przedsiębiorstw w kwietniu wobec 42% w ubiegłym kwartale i przed rokiem). Trzecią z barier jest niedostateczny popyt na rynku krajowym (41% przedsiębiorstw), ale jej wpływ jest mniejszy niż w I kwartale (43%) i przed rokiem (57%). Systematycznie wzrasta uciążliwość bariery wynikającej z niedoboru wykwalifikowanych pracowników (28% przedsiębiorstw wobec 25% w I kwartale i 13% przed rokiem).

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się w kwietniu na poziomie plus 28 (w marcu plus 24). Wśród badanych przedsiębiorstw 36% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 8% – jej pogorszenie (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 33% i 9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Odnotowany w kwietniu wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano– montażowej jest szybszy niż w ubiegłym miesiącu. Odpowiednie przewidywania na najbliższe trzy miesiące są nadal korzystne i lepsze od prognoz z marca. W konsekwencji należy oczekiwać wzrostu zatrudnienia, szybszego niż prognozowano przed miesiącem.

Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano–montażowych oceniana jest korzystnie i lepiej niż w marcu.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują możliwość wzrostu cen realizacji robót budowlano- montażowych w skali nieco większej niż przewidywano przed miesiącem.

Spośród badanych jednostek 3,7% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano- montażowej (3,8% przed miesiącem i 2,9% w kwietniu zeszłego roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z kosztami zatrudnienia (barierę tę zgłasza 58% przedsiębiorstw wobec 59% w marcu br. i 46% w kwietniu 2006 roku), konkurencją ze strony innych firm (53% przedsiębiorstw w kwietniu i marcu br. wobec 67% w kwietniu 2006 roku) oraz niedoborem wykwalifikowanych pracowników (52% badanych przedsiębiorstw w kwietniu br. wobec 51% przed miesiącem i 23% w kwietniu 2006 r.). Dotkliwość tej ostatniej bariery zwiększyła się w skali roku najbardziej spośród wszystkich utrudnień wymienianych przez przedsiębiorstwa. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku zwiększyło się także znaczenie barier związanych z: kosztami materiałów (wzrost z 21% w kwietniu ub.r. do 45%), niedoborem sprzętu, materiałów i surowców (wzrost z 2% w kwietniu ub.r. do 17%), wysokimi kosztami zatrudnienia (wzrost z 46% w kwietniu ub.r. do 58%). W najbardziej znaczącym stopniu zmalała natomiast uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 38% do 22%).

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: