eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza IV 2007

GUS: koniunktura gospodarcza IV 2007

2007-04-24 02:26

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza III 2007


W kwietniu sygnalizowany jest znaczny wzrost sprzedaży żywności. Powoduje to, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana lepiej niż w marcu, choć nadal nie jest ona zadowalająca. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Na najbliższe miesiące przewiduje się nieco szybszy niż prognozowano w marcu wzrost sprzedaży żywności i w konsekwencji bardziej znaczącą poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Wzrośnie ilość towarów zamawianych u dostawców. Ceny żywności rosną w skali zbliżonej do ich wzrostu w marcu. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach utrzyma się znaczące tempo wzrostu cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie.

Spośród badanych jednostek 4,3% (tak samo jak przed rokiem) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,0% w marcu br.) Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę zgłasza 73% jednostek wobec 71% w marcu br. i 75% kwietniu ub. r.), kosztami zatrudnienia (w kwietniu i w marcu br. 64% firm wobec 55% w kwietniu 2006 r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (55% badanych przedsiębiorstw w kwietniu br. i 56% w marcu br. wobec 52% w kwietniu 2006 r.). W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 52% do 38%), natomiast wzrosło znaczenie barier związanych z kosztami zatrudnienia.

4. Usługi

Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają w kwietniu koniunkturę bardzo optymistycznie, lepiej niż przed miesiącem (plus 65 wobec plus 60 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 66% badanych firm, jej pogorszenie – 1% (w marcu odpowiednio: 61% i 1%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Wpływają na to korzystniejsze niż przed miesiącem oceny bieżącego popytu i sprzedaży usług, a w konsekwencji także sytuacji finansowej. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach zarówno popyt jak i sprzedaż tego typu usług będą nadal znacząco rosnąć. W związku z tym można się spodziewać dalszej poprawy sytuacji finansowej jednostek. Dyrektorzy firm sygnalizują spadek bieżących cen usług, choć mniejszy niż w marcu. W najbliższych miesiącach prognozowane jest utrzymanie obecnego poziomu cen. W tej grupie jednostek przewiduje się znaczący wzrost zatrudnienia, choć mniejszy niż prognozowano w marcu.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w kwietniu koniunkturę pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem (plus 20 wobec plus 15 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 32% badanych firm, a jej pogorszenie – 12% (w marcu odpowiednio: 26% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane korzystnie, lepiej niż w marcu. Lepsze niż przed miesiącem są też oceny bieżącej sytuacji finansowej. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach popyt i sprzedaż będą rosły szybciej niż prognozowano w marcu. W związku z tym można się spodziewać bardziej znaczącej poprawy sytuacji finansowej tych jednostek. Konsekwencją oczekiwanego wzrostu popytu i sprzedaży jest też prognozowany wzrost zatrudnienia. W kwietniu dyrektorzy sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: