eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › PGNiG kupiło złoża gazu

PGNiG kupiło złoża gazu

2007-03-02 00:46

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nabyło 15 procent udziałów w licencjach na eksploatację złóż gazu na norweskim szelfie kontynentalnym. PGNiG za ten pakiet udziałów zapłaciło 360 milionów dolarów.

Przeczytaj także: PGNiG udziałowcem złóż ExxonMobil

Łączna wielkość zasobów wszystkich złóż, w których PGNiG nabędzie udziały od szacowana jest na około 35,8 mld m. sześć. gazu ziemnego, 18,3 mln m. sześć. ropy naftowej i kondensatu (ok. 15 mln ton) oraz 5,8 mln ton NGL (Natural Gas Liquids).

Złoża znajdują się na Morzu Norweskim, ok. 200 km na zachód od Sandnessjoen na głębokości morza pomiędzy 300 i 400 metrów. Rozpoczęcie wydobycia gazu i ropy naftowej przewidywane jest na połowę roku 2011.

Bezpośrednim operatorem na złożach jest British Petroleum. Pozostałymi partnerami są Shell, Statoil i Norsk Hydro.

Zgodnie z szacunkami PGNiG nakłady inwestycyjne na rozwój złóż wyniosą ok. 5 miliardów dolarów, z czego nakłady inwestycyjne PGNiG wyniosą ok. 600 milionów dolarów. Nabycie trzech licencji poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii jest pierwszą znaczącą międzynarodową transakcją tego typu przeprowadzoną przez PGNiG w sektorze wydobycia. Stanowi ona element strategii PGNiG mającej na celu zwiększenie wielkości należących do PGNiG złóż ropy naftowej i gazu poza granicami Polski oraz zapewnienie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: