eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › PGNiG: kontrakt na dostawy gazu

PGNiG: kontrakt na dostawy gazu

2006-11-20 02:01

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z RosUkrEnergo AG kontrakt na dostawy od stycznia 2007 roku gazu ziemnego w ilości 2,5 mld metrów sześciennych rocznie. Jednocześnie został podpisany w Moskwie aneks do Kontraktu Jamalskiego zmieniający formułę ustalania ceny zakupu gazu, wskutek którego cena za 1.000 metrów sześciennych gazu wzrosła średnio o 10 procent.

Przeczytaj także: PGNiG redukuje podwyżkowe zapędy

Dostawy będą realizowane w okresie od 1 stycznia 2007 roku do 1 stycznia 2010 roku z możliwością przedłużenia obowiązywania kontraktu na dwa kolejne lata.

Wartość kontraktu zależy od cen produktów ropopochodnych notowanych na rynkach światowych. Szacunkowa średnioroczna wartość kontraktu przy obecnych cenach produktów ropopochodnych wynosi ok. 2,0 mld złotych.

Podpisanie nowego kontraktu było konieczne, ponieważ obecna umowa wygasa z dniem 31 grudnia 2006 roku.

Jednocześnie wraz z podpisaniem umowy sprzedaży gazu pomiędzy PGNiG oraz RosUkrEnegro, został podpisany w Moskwie aneks do Kontraktu Jamalskiego z dnia 25 września 1996 roku pomiędzy PGNiG oraz spółką Gazprom Export.

Na mocy podpisanego aneksu, na żądanie Gazprom Export, zmieniona została formuła ustalania ceny zakupu gazu w oparciu o ceny produktów ropopochodnych notowanych na rynkach światowych. Wskutek zmiany formuły cenowej cena za 1.000 metrów sześciennych gazu wzrosła średnio o 10 procent.

Szacunkowa średnioroczna wartość kontraktu na dostawy gazu jamalskiego, przy aktualnym poziomie cen produktów ropopochodnych wynosi obecnie ok. 6,7 mld złotych.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: