eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Bezpieczeństwo energetyczne wg rządu

Bezpieczeństwo energetyczne wg rządu

2006-11-30 13:16

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa oraz przy wypełnianiu zobowiązań międzynarodowych w sytuacjach zakłóceń na rynku naftowym, przedłożony przez ministra gospodarki.

Przeczytaj także: Niezagrożone bezpieczeństwo energetyczne

Projekt ustawy zakłada zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dostosowanie polskich przepisów do wymagań Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Oznacza to, że w razie kryzysu nasz kraj będzie mógł liczyć na pomoc innych państw należących do tej organizacji.

Projekt określa zasady tworzenia, utrzymywania i finansowania obowiązkowych zapasów ropy naftowej, paliw i gazu ziemnego, którymi dysponować będzie minister gospodarki. Składają się na nie: zapasy państwowe tworzone przez ministra gospodarki, a utrzymywane przez Agencję Rezerw Materiałowych, zapasy obowiązkowe tworzone przez producentów i handlowców ropy naftowej i paliw oraz zapasy gazu ziemnego tworzone przez podmioty przywożące gaz z zagranicy.

Zgodnie z projektem ustawy zmieni się sposób obliczania zużycia wewnętrznego. Będzie on uzależniony od wielkości sprowadzanej ropy naftowej. Zapasy będą odpowiadały 90-dniowemu zużyciu, liczonemu odpowiednio do roku poprzedniego. Gromadzony będzie również gaz płynny LPG. Jego zapasy będą odpowiadać zużyciu 30-dniowemu. Podobny limit dotyczyć będzie magazynowania gazu ziemnego.

Zmiany dotyczą również nadzwyczajnych zasad postępowania w przypadku wystąpienia zakłóceń w zużyciu paliw. W sytuacji kryzysowej minister gospodarki będzie mógł zdecydować o uwolnieniu zgromadzonych zapasów. Ponadto rząd, w przypadku zaistnienia niebezpieczeństwa, będzie mógł m.in.
  • ograniczyć czas sprzedaży na stacjach paliw,
  • ograniczyć ilość paliwa przy jednorazowym tankowaniu,
  • ograniczyć lub zakazać sprzedaży paliw do kanistrów,
  • obniżyć maksymalne prędkości dopuszczalne na trasach szybkiego ruchu oraz na autostradach.

W wyjątkowych sytuacjach Rada Ministrów będzie mogła wprowadzić racjonowanie paliwa oraz ograniczyć transport drogowy, lotniczy lub morski.

Tworzenie zapasów ropy, paliw i gazu ziemnego pozytywnie wpłynie na konkurencyjność polskiej gospodarki.
Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2015 Europejski rynek energii 2015

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: