eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › PGNiG: kolejna koncesja w Norwegii

PGNiG: kolejna koncesja w Norwegii

2015-01-22 21:58

PGNiG: kolejna koncesja w Norwegii

PGNiG rozpocznie poszukiwania na kolejnej koncesji u wybrzeży Norwegii © Kovalenko Inna - Fotolia.com

PGNiG Upstream International, spółka należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, otrzymała 40 procent udziałów jako operator w koncesji PL 799, zlokalizowanej na Morzu Norweskim. To kolejna inwestycja spółki-córki PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Przeczytaj także: PGNiG kupuje cztery złoża u wybrzeży Norwegii

Partnerami PGNiG UI na nowej koncesji zostały firmy Statoil Petroleum, VNG Norge oraz Explora Petroleum, które otrzymały po 20 procent udziałów każda. Partnerami spółki-córki polskiego potentata gazowego na nowej koncesji są firmy naftowe z szerokim doświadczeniem w branży poszukiwawczo-wydobywczej w Norwegii oraz innych rejonach świata. Po raz pierwszy w historii partnerem na koncesji operatorskiej PGNiG UI została też największa norweska firma Statoil.

Obszar objęty koncesją PL799 znajduje się w niewielkiej odległości od złoża Skarv będącego w produkcji od końca 2012 roku oraz złoża Snadd znajdującego się w fazie planowania zagospodarowania. PGNiG UI posiada udziały w obydwu tych złożach.

Jak podaje PGNiG, partnerzy koncesyjni na wykonanie stosownych analiz geologicznych i geofizycznych mają dwa lata. W tym czasie partnerzy mają zdecydować o ewentualnym wierceniu otworu poszukiwawczego lub zwolnieniu koncesji bez wierceń.

Obecnie PGNiG UI posiada udziały w 17 koncesjach zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na Morzu Północnym, Morzu Norweskim oraz Morzu Barentsa. W portfelu koncesji PGNiG UI znajdują się koncesje obejmujące udziały w 4 złożach produkcyjnych – Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w 2 złożach będących w fazie zagospodarowania – Snadd i Gina Krog oraz 8 koncesjach poszukiwawczych.

PGNiG rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w 2013 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: