eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › PGNiG podało swoje wyniki finansowe

PGNiG podało swoje wyniki finansowe

2015-03-05 21:02

PGNiG podało swoje wyniki finansowe

Dobry rok PGNiG © Andrei Merkulov - Fotolia.com

W 2014 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo osiągnęło ponad 2,8 mld zł zysku netto, o 47 procent więcej niż w 2013 roku – poinformowała spółka. Państwowy koncern gazowy zanotował ponadto 7-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży, do poziomu ponad 34 mld zł.

Przeczytaj także: Dobre wyniki finansowe PGNiG

Jak podało PGNiG, roczne wydobycie ropy naftowej i kondensatu przekroczyło prognozę o blisko 30 tys. ton sięgając 1,21 mln ton. Spółka w 2014 roku wydobyła 4,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.

Sprzedaż gazu wzrosła o 13,5 procent do 18,5 mld m sześc. w 2014 roku, w porównaniu do 16,3 mld m sześciennych w 2013 r. Do odbiorców detalicznych trafiło 3,2 mld m sześc. gazu.

Spadła sprzedaż gazu przez PGNiG dużym firmom. największy spadek sprzedaży spółka zanotowała w sprzedaży gazu rafineriom oraz zakładom azotowym, odpowiednio o 0,25 i 0,4 mld m sześc. w porównaniu do 2013 r. Przyczyny spadku sprzedaży odbiorcom przemysłowy, to - według PGNiG - atrakcyjne ceny na giełdzie energetycznej i rynkach Europy Zachodniej, które spowodowały zwrot dotychczasowych odbiorców ku innym dostawcom.

Pomimo spadku ilości dystrybuowanego przez PGNiG gazu, spółka na dystrybucji zarobiła w roku 2014 w przybliżeniu tyle samo, co rok wcześniej, czyli około ok. 4,3 mld zł.

Zapasy gazu wysokometanowego w podziemnych magazynach gazu na koniec 2014 r. wyniosły ok. 2,1 mld m sześciennych, podobnie jak w grudniu 2013 r.

W ubiegłym roku PGNiG zawarło porozumienie z Qatargas, dotyczące przesunięcia dostaw LNG oraz rozpoczęło renegocjacje Kontraktu Jamalskiego z Gazpromem.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: