eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › PGNiG chce mniej płacić za gaz od Gazpromu

PGNiG chce mniej płacić za gaz od Gazpromu

2014-11-05 20:26

PGNiG chce mniej płacić za gaz od Gazpromu

PGNiG chce renegocjować z Gazpromem cenę dostarczanego przez Rosjan gazu © Witold Krasowski - Fotolia.com

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza renegocjować z Gazpromem cenę za gaz dostarczany przez rosyjski koncern gazowy na podstawie Kontraktu Jamalskiego. Jeśli polska firma nie dojdzie do porozumieniem z Gazpromem, wówczas sprawa stanie przed arbitrażem w Sztokholmie.

Przeczytaj także: PGNiG idzie do sądu z Gazpromem. Chodzi o ceny gazu

Wniosek złożony przez PGNiG rozpoczyna formalnie procedurę renegocjacji. Polska firma może z takim wnioskiem występować raz na trzy lata. Zgodnie z Kontraktem Jamalskim, w przypadku nieosiągnięcia przez strony porozumienia w zakresie renegocjacji w terminie sześciu miesięcy, polska firma będzie miała prawo wszczęcia postępowania arbitrażowego.

W trakcie negocjacji mogą być poruszone nie tylko warunki cenowe, ale także inne zapisy kontraktu, związane na przykład z zasadą ustalania ceny za gaz czy zakresu obowiązywania zasady "bierz albo płać". Według ekspertów jest jednak wysoce prawdopodobne, że negocjacje i tak zakończą się przed arbitrażem.

W ramach Kontraktu Jamalskiego gaz ziemny ma być dostarczany do 2022 roku włącznie, w ilości do 10,2 mld metrów sześciennych rocznie. Gazprom pozostaje najważniejszym dostawcą gazu dla PGNiG, a polska firma jest jednym z największych odbiorców gazu dostarczanego przez Gazprom do Unii Europejskiej.

Gazprom jest najważniejszym dostawcą gazu dla PGNiG , a polska firma to jeden z największych odbiorców gazu ziemnego dostarczanego przez Gazprom do Unii Europejskiej. Polska jednak za gaz dostarczany z Rosji płaci dużo więcej niż większość europejskich odbiorców.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: gaz, gaz ziemny, PGNiG, Gazprom

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: