eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Bankrutuje coraz więcej firm zaopatrujących budownictwo

Bankrutuje coraz więcej firm zaopatrujących budownictwo

2014-11-04 11:35

Bankrutuje coraz więcej firm zaopatrujących budownictwo

Upada coraz więcej firm pracujących dla budownictwa © romman - Fotolia.com

Upada coraz więcej firm dostarczających materiały dla budownictwa - wynika z opracowania stworzonego przez Euler Hermes. W pażdzierniku na 15 upadłych firm produkcyjnych, aż 9 produkowało na potrzeby sektora budowlanego.

Przeczytaj także: W roku 2015 będzie mniej bankructw?

Od początku bieżącego roku sądy opublikowały orzeczenia o upadłości 711 firm, podczas gdy rok wcześniej w analogicznym okresie sądy ogłosiły 798 upadłości. Tylko w dwóch miesiącach bieżącego roku liczba upadłości była niższa niż rok wcześniej - w maju oraz wrześniu.

Przyczyny upadłości: mała innowacyjność i konkurencja cenowa

Euler Hermes jako podstawowe przyczyny upadłości wymienia zarówno kwestie popytowe, jak i zachwianie płynności finansowej, wynikające z wysokich kosztów stałych, obsługi zadłużenia na potrzeby inwestycji. Do zachwiania płynności finansowej prowadzi również niska innowacyjność a także wysoka presja cenowa, wynikająca z ostrej konkurencji cenowej.

Duże problemy produkcji dla budownictwa

W październiku upadłości firm produkujących na potrzeby budownictwa (9 z 15 upadłości firm produkcyjnych w październiku) zdominowały zestawienia upadłości firm z sektora produkcyjnego.

– Problemy wielu producentów i dystrybutorów zaopatrujących budownictwo można wytłumaczyć postępującym spadkiem rentowności – mówi Michał Modrzejewski, dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes. – Producenci chemii budowlanej, stolarki, konstrukcji stalowych, elementów hydrauliczno-grzewczych zajęli w ostatnim miesiącu w zestawieniu publikowanych upadłości miejsce tak licznych jeszcze niedawno firm dostarczających (głównie na eksport) części i całe maszyny oraz artykuły motoryzacyjne.

W handlu hurtowym jedynie 3 z 15 opublikowanych informacji o upadłości hurtowni dotyczyła firm handlujących artykułami budowlanymi. Większość upadłych hurtowni sprzedawała żywność oraz artykuły wyposażenia mieszkań.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kotarson / 2014-11-11 04:22:42

    Małe i średnie firmy stosunkowo łatwo uniknęłyby niewypłacalności przez Presto, gdyby wiedziały, że mają możliwość, minimalnym kosztem, z niego skorzystać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: