eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Dobre wyniki finansowe PGNiG

Dobre wyniki finansowe PGNiG

2015-05-11 15:54

Dobre wyniki finansowe PGNiG

Dobry kwartał PGNiG © Andrei Merkulov - Fotolia.com

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypracowało w pierwszym kwartale 2015 roku zysk w wysokości 1,2 mld zł netto, o 5 procent wyższy niż rok wcześniej. Dobre wyniki to między innymi skutek spadku cen gazu na rynkach.

Przeczytaj także: PGNiG podało swoje wyniki finansowe

Koncernowi gazowemu udało się w pierwszym kwartale 2015 roku obniżyć jednostkowy koszt pozyskania gazu, co skutkowało wzrostem marży na sprzedaży gazu wysokometanowego do 4 proc. w pierwszym kwartale 2015 roku, z 3 proc. rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży gazu przez PGNiG wzrosły w relacji rok do roku o 41 procent, do ok. 11,2 mld zł. Sama sprzedaż gazu wzrosła o 2,8 mld m sześc. do 7,7 mld m sześc. w pierwszym kwartale 2015 roku w porównaniu do 4,9 mld m sześc. w pierwszym kwartale 2014 roku.

Więcej przesłanego gazu

PGNiG zarobiło więcej również na dystrybucji gazu. Przychody w tym segmencie wzrosły o 5 procent, do poziomu 1,3 mld zł. Wzrost to skutek większej ilości przesłanego gazu, wskutek minimalnie niższej średniej temperatury w I kw. 2015.

Zapasy gazu wysokometanowego w podziemnych magazynach gazu należących do PGNiG w końcu marca 2015 roku wynosiły ok. 1,25 mld m. sześc., wobec 1,26 mld m. sześc. rok wcześniej.

Ropa: spadek pomimo wzrostu

Wydobycie ropy naftowej i kondensatu przez spółki należące do PGNiG wzrosło w relacji rocznej o ok. 20 procent, do poziomu 386 tys. ton w I kw. 2015 roku, wobec 322 tys. ton w pierwszym kwartale 2014 r.

Pomimo wzrostu wydobycia ropy i gazu, przychody z tego tytuły były niższe niż rok wcześniej. Przychody te osiągnęły w pierwszym kwartale 2015 poziom 1,2 mld zł, o 25 proc. niższy niż rok wcześniej. Spadek przychodów to przede wszystkim skutek spadku cen ropy, który w złotych wyniósł w relacji rocznej niemal 40 procent. W efekcie wartość sprzedaży ropy przez PGNiG zmniejszyła się w relacji rocznej o 200 mln zł.

Z kolei wydobycie gazu ziemnego (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy) w pierwszym kwartale 2015 roku było porównywalne poziomu sprzed roku i wyniosło 1,2 mld metrów sześciennych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: