eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza II 2007

GUS: koniunktura gospodarcza II 2007

2007-02-23 00:46

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza I 2007


W lutym producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Spowodowane to jest zmniejszeniem zarówno bieżącego portfela zamówień jak i produkcji. Korzystne przewidywania dotyczące portfela zamówień wpływają na to, że prognozy produkcji są też pozytywne, chociaż na skutek nadmiernych zapasów wyrobów gotowych są one ostrożniejsze niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe i nie sygnalizują trudności przy ściąganiu należności od kontrahentów. W najbliższych miesiącach poprawa sytuacji finansowej jednostek może być nieznaczna. Oczekuje się mniejszych redukcji zatrudnienia niż przewidywano w styczniu. Ceny sprzętu i urządzeń rtv będą się nadal obniżać, choć w mniejszym stopniu niż prognozowano przed miesiącem.

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się w lutym na poziomie plus 19 (w styczniu plus 25). Wśród badanych przedsiębiorstw 31% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 12% – jej pogorszenie (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 35% i 10%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Odnotowany w lutym wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano–montażowej jest wolniejszy niż w styczniu. Odpowiednie przewidywania na najbliższe trzy miesiące są nadal korzystne i lepsze od prognoz ze stycznia. W konsekwencji należy oczekiwać szybszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie aniżeli prognozowano przed miesiącem.

Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano–montażowych oceniana jest nadal korzystnie, choć znacznie ostrożniej niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach może się ona poprawiać w tempie szybszym niż prognozowano w styczniu.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują możliwość wzrostu cen realizacji robót budowlano–montażowych w skali nieco większej niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

Spośród badanych jednostek 4,1% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano–montażowej (4,5% w styczniu i 1,9% w lutym zeszłego roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z: kosztami zatrudnienia (barierę tę zgłasza 55% przedsiębiorstw wobec 58% w styczniu i 46% w lutym 2006 roku), konkurencją ze strony innych firm (53% przedsiębiorstw w lutym i styczniu br. wobec 63% w lutym 2006 roku) oraz niedoborem wykwalifikowanych pracowników (50% badanych przedsiębiorstw w lutym br. wobec 52% przed miesiącem i 22% w lutym 2006 r.), przy czym dotkliwość tej ostatniej bariery zwiększyła się w skali roku najbardziej spośród wszystkich utrudnień wymienianych przez przedsiębiorstwa. W porównaniu z lutym ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z warunkami atmosferycznymi (z 62% do 35%).

W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 8% przedsiębiorstw budowlano–montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 73% jako wystarczające, a 19% jako zbyt małe. W porównaniu z lutym ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe lub wystarczające.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Bezrobocie w Polsce I 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: