eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza II 2007

GUS: koniunktura gospodarcza II 2007

2007-02-23 00:46

Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w lutym optymistyczna, lepsza od sygnalizowanej w styczniu i korzystniejsza niż w analogicznym miesiącu od 1993 r. Wpływa na to wzrost zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Przedsiębiorcy z niewielkimi opóźnieniami regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach można oczekiwać poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza I 2007

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest nadal pozytywnie i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat, choć gorzej niż w styczniu br. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż przed miesiącem, ale nadal korzystnymi ocenami bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano–montażowej oraz sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach oczekuje się wzrostu portfela zamówień i produkcji budowlano–montażowej oraz poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w lutym pozytywnie, lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat. Wpływają na to lepsze niż przed miesiącem prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej przedsiębiorstw przy niewielkim pesymizmie ocen bieżących.

We wszystkich badanych grupach przedsiębiorstw usługowych oceny koniunktury w lutym są pozytywne. Najbardziej korzystne opinie (podobnie jak przed miesiącem) zgłaszają firmy z sekcji pośrednictwo finansowe; oceny te są lepsze od sygnalizowanych w styczniu i w analogicznym miesiącu od 2003 r. Najmniej optymistycznie, gorzej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat, oceniają ogólny klimat koniunktury jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa komunalna, społeczna i indywidualna.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 22 (w styczniu – plus 20). Poprawę koniunktury sygnalizuje 32% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 10% (przed miesiącem odpowiednio: 30% i 10%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący portfel zamówień zarówno krajowy jak i zagraniczny oceniany jest nadal optymistycznie, korzystniej niż przed miesiącem. Odnotowuje się wzrost bieżącej produkcji, choć nieznacznie wolniejszy niż w styczniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji w skali większej niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w lutym na poziomie uznawanym przez przedsiębiorców za wystarczający. Utrzymujące się opóźnienia powodują, że przedsiębiorcy z niewielkimi trudnościami regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach przewiduje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Należy oczekiwać dalszego wzrostu zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w tempie nieco wolniejszym niż przewidywała prognoza ze stycznia.

Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W lutym najlepsze oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów chemicznych (plus 35 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca), metali (plus 35 – spadek o 2 punkty), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 32 – wzrost o 6 punktów), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 30 – spadek o 3 punkty), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 28 – wzrost o 5 punktów), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (plus 28 – wzrost o 4 punkty), wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (plus 27 – wzrost o 9 punktów), metalowych wyrobów gotowych (plus 26 – spadek o 2 punkty) oraz prowadzący działalność wydawniczą i poligraficzną (plus 28 – wzrost o 12 punktów). Niekorzystne oceny formułują jedynie producenci odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 1 – spadek o 3 punkty).

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Bezrobocie w Polsce I 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: