eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Polscy seniorzy i Internet

Polscy seniorzy i Internet

2007-02-05 13:51

Przeczytaj także: Brytyjscy emeryci wolą Internet


Internet to także wielki sklep – można tu kupić i sprzedać prawie wszystko. Dla starszych osób, często o ograniczonej sprawności możliwość dokonywania zakupów bez wychodzenia z domu jest kwestią bardzo istotną.

Z kolei aukcje internetowe są nie tylko miejscem, gdzie za niewielkie pieniądze można kupić dawno poszukiwana książkę czy egzemplarz do domowej kolekcji; można tu także nieźle zarobić sprzedając niepotrzebne nam, a poszukiwane przez innych rzeczy. Dla coraz większej liczby emerytów i rencistów sprzedaż internetowa staje się dziś sposobem na dorobienie do skromnej emerytury.

Aktywni seniorzy chętnie uczestniczą w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Działają one w wielu miejscach, jednak nadal nie są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Z myślą o osobach mieszkających w małych ośrodkach tworzone są więc coraz liczniejsze uniwersytety „wirtualne” (np. Kutwiek, Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny), gdzie poprzez sieć osoby starsze lub niepełnosprawne i przez to pozbawione kontaktu z innymi mogą uczestniczyć w różnego rodzaju seminariach i wykładach.

Jedną z ważniejszych kwestii dla większości starszych osób jest ich zdrowie. Korzystając z Internetu i znajdujących się w nim stron prowadzonych przez niektóre placówki opieki zdrowotnej można znaleźć odpowiedniego specjalistę (i zadać mu pytanie bez konieczności długiego oczekiwania w zatłoczonej przychodni!), zapisać się na wizytę czy odnowić receptę. Portale medyczne publikują wiele artykułów na temat popularnych, ale i tych mniej znanych chorób i dolegliwości, podają sposoby radzenia sobie z nimi, zamieszczają listy leków refundowanych, opisują różnego rodzaju zabiegi. Buszowanie w sieci nie zastąpi wprawdzie wizyty u lekarza, ale może wyjaśnić wiele nurtujących starsze osoby wątpliwości.

Internet lekiem na samotność… i nie tylko

Samotność bardzo często dotyka starszych ludzi. Nawet ci posiadający dzieci czy wnuki, narzekają, że widują ich tylko na niedzielnych obiadach i w święta, a pozostaje jeszcze co najmniej trzysta dni w roku, których nie ma czym wypełnić. Obecna trudna sytuacja spowodowała masową emigrację młodych ludzi za granicę, co jeszcze bardzie utrudnia codzienne kontakty.

Ratunkiem dla starszych osób będących w takiej sytuacji są nowoczesne komunikatory, przy pomocy których można rozmawiać za niewielkie pieniądze z ludźmi z całego świata. Sieć jest także miejscem, gdzie zawiera się nowe znajomości, przyjaźnie, a nawet znajduje nową miłość: według danych popularnych serwisów randkowych średnia wieku ich użytkowników stale rośnie, a już przynajmniej kilkaset osób po 50–tce znalazło w sieci towarzysza na resztę życia.

Bardzo często zawarte w Internecie znajomości przenoszą się do „realu”: użytkownicy forów i serwisów społecznościowych organizują spotkania, wspólne wyjazdy i imprezy. Na forach tematycznych spotykają się wszelkiej maści pasjonaci, przez Internet można też grać w szachy, warcaby, brydża, scrabble. Panie wymieniają się przepisami kulinarnymi i wzorami haftów, a panowie dyskutują o rybach, ogrodach i piłce nożnej (a czasem odwrotnie). Komputer zastępuje im niejako codzienne pogawędki sąsiedzkie, o które – niestety – w dzisiejszych czasach coraz trudniej.
Przeczytaj także: Seniorzy rzadko w Internecie Seniorzy rzadko w Internecie

oprac. : Adrianna Buniewicz / Senior.pl Senior.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: