eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Polscy seniorzy i Internet

Polscy seniorzy i Internet

2007-02-05 13:51

"Komputery są tylko dla młodych", "Internet jest drogi", "To za trudne, nie dla starszych, nie dam rady się nauczyć" - takie i podobne sformułowania często padają z ust 50-60-latków. Czy są prawdziwe? Czy rzeczywiście obsługa komputera jest tak skomplikowana, że starsze osoby nie są w stanie jej opanować? Czy Internet nie może być atrakcyjny dla seniora?

Przeczytaj także: Brytyjscy emeryci wolą Internet

Współczesny polski internauta – jaki jest?

Badania pokazują, że Polacy bardzo lubią Internet. Codziennie korzysta z niego ponad 9,5 mln osób – głównie młodych. Według badań Megapanel PBI/Gemius co drugi polski internauta ma mniej niż 25 lat, a tylko 3,71% przekroczyło 55 rok życia. Wyniki tych samych badań wskazują jednak, że liczba seniorów aktywnych w sieci systematycznie rośnie i w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyła się o 0,7 punktów procentowych. Nie jest to ciągle oszałamiająca liczba - dla porównania w Wielkiej Brytanii z sieci korzysta 38,7% seniorów, a w Stanach Zjednoczonych aż 67,3%, ale i tak prognozy są bardzo optymistyczne: w ciągu najbliższych kilku lat liczba starszych internautów na pewno znacznie wzrośnie, bo w dojrzały wiek wejdą dzisiejsi 30-, 40- latkowie, dla których komputer wraz z dostępem do sieci jest podstawowym narzędziem pracy.

Z badań Megapanel PBI/Gemius wynika, że typowy polski internauta – senior to mężczyzna mieszkający w mieście, posiadający wyższe wykształcenie i średnio zamożny – jego miesięczny dochód mieści się w zakresie 1000 – 2000 złotych. Z Internetem styka się już od kilku lat, ale dopiero na rencie lub emeryturze ma okazję do częstego, codziennego buszowania po sieci. Jest równie aktywnym internautą, jak jego młodsi koledzy: codziennie spędza przed komputerem 17 godzin i 45 minut. Najbardziej interesują go aktualne informacje z kraju i ze świata oraz strony o tematyce prawno – gospodarczej, ale także te poświęcone budownictwu i nieruchomościom oraz kulinariom, motoryzacji i turystyce.

Starsi internauci mniej chętnie, niż ich młodsi koledzy korzystają z komunikatorów, ale są bardzo aktywnymi uczestnikami internetowych dyskusji. Spośród innych użytkowników sieci wyróżnia ich wzorowa wręcz etykieta i znajomość zasad dobrego wychowania – jakże często obca młodym internautom! Podobnie jak w Europie, także w Polsce wzrasta liczba seniorów czytających i piszących blogi – ich popularność jest już tak duża, że powstają nawet specjalne strony dla wielbicieli internetowych pamiętników.

Na naukę nigdy nie jest za późno…

Co roku ponad 200 tysięcy Polaków przechodzi na emeryturę. Na ogół są to ludzie w pełni sprawni i aktywni, ale bardzo często czują się odrzuceni, odstawieni na „boczny tor”, nikomu niepotrzebni. Wyczekana emerytura zamiast cieszyć irytuje, a brak stałego zajęcia powoduje, że powoli, ale systematycznie ucieka z nich chęć do życia. Do tego dochodzi lęk przed „pozostaniem w tyle”: postęp technologiczny w wielu dziedzinach jest tak szybki, że niektórzy seniorzy obawiają się, że niedługo nie będą umieli załatwić najprostszej sprawy w urzędzie (bo wszędzie automaty), nie włączą telewizora (bo na pilocie tyle guziczków) i zostaną bez środków do życia (bo pieniądze na koncie, a po drodze skomplikowany w obsłudze bankomat). Nic więc dziwnego, że tak dużą popularnością wśród seniorów cieszą się wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia, na których można nauczyć się obsługi komputera i telefonu komórkowego czy wybierania pieniędzy z bankomatu.
Przeczytaj także: Seniorzy rzadko w Internecie Seniorzy rzadko w Internecie

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : Adrianna Buniewicz / Senior.pl Senior.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: