eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Polscy seniorzy i Internet

Polscy seniorzy i Internet

2007-02-05 13:51

Przeczytaj także: Brytyjscy emeryci wolą Internet


Organizowane prze firmę UPC Polska bezpłatne kursy podstaw Internetu dla seniorów cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że trzeba było tworzyć listy rezerwowe i organizować kolejne edycje (w sumie było ich już ponad 20). Kursy komputerowe organizują także kluby seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku i wiele organizacji pozarządowych.

Organizatorzy takich zajęć podkreślają olbrzymie zaangażowanie seniorów i ich wielki zapał do nauki. Starsze osoby początkowo bardzo obawiają się kontaktu z komputerem (zazwyczaj dlatego, że boją się go zepsuć), ale już po krótkim czasie uznają, że obsługi tego urządzenia można się nauczyć równie szybko, jak choćby pilota do telewizora czy odtwarzacza DVD. Początkujący internauta nie musi przecież znać dokładnej budowy komputera czy skomplikowanych programów graficznych – wystarczy umiejętność swobodnego buszowania po sieci, odbierania i wysyłania maili i obsługa najpopularniejszych komunikatorów.

Wśród uczestników kursów komputerowych dla seniorów trafiają się osoby, którym komputer jest potrzebny w pracy: właściciele małych firm, sklepów, zakładów usługowych czy hurtowni – oni uczą się głównie konkretnych programów ułatwiających np. codzienne rozliczenia.

Miejscem, gdzie seniorzy doskonalą swoje umiejętności są także kawiarenki internetowe. Ich właściciele podkreślają, że średnia wieku ich klientów powoli rośnie, a widok starszego pana przed monitorem nikogo już nie dziwi. Zaletą korzystania z „publicznych” komputerów jest niewątpliwie fakt, że można liczyć na pomoc życzliwej osoby w razie jakichkolwiek kłopotów.

Nie tylko informacja

Internet to nie tylko kopalnia informacji. W zależności od potrzeb może być miejscem, gdzie zawiera się nowe znajomości, szkołą czy sklepem. Dzięki nowoczesnym komunikatorom pozwala na kontakt z rodziną czy znajomymi rozsianymi po całym świecie, można dzięki niemu zapłacić rachunek za gaz czy telefon, zrobić przelew, sprawdzić stan rachunku. Rządowy projekt Planu Informatyzacji Państwa zakłada, że za kilka lat będziemy mogli przez Internet wyrobić nowy dowód osobisty, prawo jazdy, paszport i rozliczyć się z fiskusem.

Badania TNS OBOP wskazują, że prawie połowa Polaków korzysta z zasobów sieci szukając miejsca na spędzenie wakacji. Wartość sprzedaży usług turystycznych sprzedawanych przez Internet stale rośnie – średnio o 170% rocznie. W sieci możemy znaleźć najtańsze oferty, zamówić bilety, uzyskać informacje o potrzebnych w danym państwie dokumentach, szczepieniach czy poznać zasady leczenia. Istnieje także wiele stron dla pasażerów linii lotniczych, gdzie możemy obejrzeć najpopularniejsze porty lotnicze, dowiedzieć się, co i w jakiej ilości wolno nam przewozić, na co uważać przy kupnie biletów (zwłaszcza tanich linii).

Jeżeli nawet nie stać nas na wyjazd (a taki problem ma duża część emerytów i rencistów) możemy zwiedzić wymarzone miejsca „wirtualnie” – większość atrakcyjnych turystycznie miast świata ma swoje witryny internetowe; można tam obejrzeć najciekawsze miejsca, zwiedzić muzea czy kościoły, poznać codzienne życie mieszkańców.
Przeczytaj także: Seniorzy rzadko w Internecie Seniorzy rzadko w Internecie

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Adrianna Buniewicz / Senior.pl Senior.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: