eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Seniorzy rzadko w Internecie

Seniorzy rzadko w Internecie

2008-07-27 00:15

W najbliższych miesiącach liczba użytkowników Internetu w Polsce przekroczy barierę 50% ogółu dorosłych. Wśród młodych Internet jest wszechobecny, używają go prawie wszyscy uczniowie i studenci. Rozszerza się korzystanie z sieci wśród osób w średnim wieku, natomiast najstarsi w dalszym ciągu są w większości wyłączeni z tego obszaru aktywności.

Przeczytaj także: Brytyjscy emeryci wolą Internet

Większość dorosłych Polaków (57%) ma w swoim gospodarstwie domowym komputer osobisty. Od ubiegłego roku grupa ta zwiększyła się. Dostęp do Internetu ma w domu blisko połowa ogółu dorosłych (48%). Z Internetu korzysta ponad dwie piąte ankietowanych. Jedna piąta respondentów, czyli blisko połowa internautów, zarejestrowała się w jakimś portalu społecznościowym (np. Nasza-klasa, MySpace lub podobnym). Najczęściej chcą oni odnawiać dawne znajomości, nawiązać kontakty, słuchać muzyki, oglądać filmy lub zdjęcia, czytać teksty. Niewątpliwie nowym jakościowo zjawiskiem jest duża liczba relatywnie starszych internautów korzystających z portali społecznościowych (np. posiadających profile na portalu Nasza-klasa). Choć udział relatywnie najczęściej deklarują młodsi internauci, również wśród użytkowników sieci w średnim wieku i starszych znacząca część zarejestrowała się w którymś z serwisów.

Od ubiegłego roku przybyło osób robiących zakupy przez Internet. W ciągu miesiąca poprzedzającego badanie 15% ogółu dorosłych kupiło coś w sieci. Najczęściej były to książki lub płyty, a także sprzęt elektroniczny oraz odzież i obuwie. Ogółem większość internautów kupiła coś za pośrednictwem Internetu, natomiast co piąty coś sprzedał. Mężczyźni korzystający z Internetu częściej niż internautki używają sieci do kupowania i sprzedawania towarów.

Rośnie liczba połączeń telefonicznych za pośrednictwem Sieci. Wyposażenie gospodarstw domowych w komputery i dostęp do Internetu jest związane z wykształceniem i sytuacją materialną, a także wiekiem respondentów. Wraz ze wzrostem wykształcenia i poprawą warunków materialnych rośnie prawdopodobieństwo, że gospodarstwo domowe jest wyposażone w tego rodzaju urządzenia. Badani w wieku do 55 lat w przeciwieństwie do osób starszych w większości mają komputer i dostęp do Internetu. Pewną rolę odgrywa też wielkość miejsca zamieszkania: w miastach, zwłaszcza dużych, dostęp jest lepszy niż na wsi.

Najczęstszy kanał połączenia gospodarstwa domowego z Internetem to stałe łącze obsługiwane przez firmę oferującą usługi telekomunikacyjne: 22% ogółu dorosłych, czyli blisko połowa internautów korzysta z tej formy dostępu. Liczebność użytkowników telefonów komórkowych szybko rośnie, lecz nie zyskuje na popularności łączenie się z Internetem przez telefon.

Najmłodsi respondenci w zdecydowanej większości korzystają z sieci, wśród najstarszych robią to tylko pojedyncze osoby. Wiek graniczny to 45 lat: wśród młodszych większość łączy się z siecią, wśród starszych – mniejszość.
Przeczytaj także: Polscy seniorzy i Internet Polscy seniorzy i Internet

oprac. : Aleksandra Dudzisz / Senior.pl Senior.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: