eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy 50+ a korzystanie z Internetu

Polacy 50+ a korzystanie z Internetu

2010-10-26 12:03

Polacy 50+ a korzystanie z Internetu

Powody niekorzystania z Internetu wśród osób w różnym wieku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Spośród blisko 13 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia, ponad 10 milionów (78%) nie korzysta z Internetu. Zjawisko to, określane mianem wykluczenia cyfrowego, niesie ze sobą wiele konsekwencji zarówno z perspektywy jednostki, jak i całego społeczeństwa. Przyczyny, następstwa oraz sposoby przeciwdziałania temu procesowi przedstawia "Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci". Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu", zaprezentowany podczas Forum dyskusyjnego "Budowa kapitału cyfrowego generacji 50+", które odbyło się 25 października br. w Warszawie.

Przeczytaj także: Seniorzy rzadko w Internecie

W Forum uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, organizacji pozarządowych, regulatorzy rynku, eksperci ze środowiska akademickiego i liderzy opinii. Głównym celem spotkania było omówienie możliwości i szans zwiększania innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki w kontekście włączenia cyfrowego osób dojrzałych oraz realizacji założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej. Tematem dyskusji był także wpływ kompetencji cyfrowych na przedłużenie aktywności zawodowej grupy 50+. Debatowano również o roli zaufania do nowych technologii w rozwoju społeczeństwa cyfrowego.

Patronat nad Forum objął Parlament Europejski, Komisja Europejska oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Inicjatorem wydarzenia była Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci”, powołana przez UPC Polska oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w marcu 2010. Zamierzeniem Koalicji jest stworzenie platformy współpracy i wymiany doświadczeń dla podmiotów, chcących wspólnie wypracowywać i wdrażać rozwiązania, ułatwiające korzystanie z nowych technologii grupom szczególnie narażonym na e-wykluczenie.

„W pełni popieram pracę „Koalicji na Rzecz Cyfrowego Włączenia Generacji 50+”. Propagując tę ideę i tworząc partnerstwo oparte na działaniu, pokazują Państwo całej Europie, jak powinno się realizować Europejską Agendę Cyfrową. (…) Rozwijając umiejętności cyfrowe, podnosimy jakość naszego codziennego życia – nie tylko własnego, ale również innych ludzi. To idea, którą wesprzeć może każdy i jednocześnie szansa, na jaką wszyscy Polacy zasługują”, powiedziała Neelie Kroes, Komisarz UE ds. Agency Cyfrowej.

Punkt wyjścia do dyskusji stanowił „Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ Dojrz@łość w sieci. Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu”. Jego wyniki wyraźnie wskazują, że wiek jest głównym wymiarem wykluczenia cyfrowego w Polsce.

fot. mat. prasowe

Średnia liczba używanych zastosowań Internetu przez użytkowników w wieku 55-64 i 65+ lat w krajach U

Średnia liczba używanych zastosowań Internetu przez użytkowników w wieku 55-64 i 65+ lat w krajach UE

„Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ jest dokumentem, który daje obraz skali i znaczenia wykluczenia cyfrowego osób starszych w naszym kraju. Raport wskazuje na te obszary, którymi należy się zająć aby zmniejszyć poziom wykluczenia cyfrowego osób 50+ w Polsce. Ważnym wnioskiem płynącym z Raportu jest podjęcie działań zmierzających do stworzenia płaszczyzny współpracy organizacji pozarządowych, biznesu oraz administracji rządowej. Dzięki temu możliwa będzie realizacja celów Europejskiej Agendy Cyfrowej i zarazem efektywna edukacja cyfrowa osób po 50 roku życia”, skomentowała raport Anna Streżyńska, Prezes UKE

Do generacji 50+ należy aż 42% dorosłych Polaków, a osoby z tej grupy to zaledwie 18% internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedne z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe, w porównaniu do osób w wieku 16-49. Osoby po pięćdziesiątym roku życia deklarują, że niskie kompetencje ograniczają je, a wręcz zniechęcają do korzystania z sieci.

 

1 2 3

następna

Bezrobocie w Polsce IX 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: