eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Polscy seniorzy i Internet

Polscy seniorzy i Internet

2007-02-05 13:51

Przeczytaj także: Brytyjscy emeryci wolą Internet


Coraz głośniej mówi się także o roli komputerów w usprawnianiu pracy mózgu. Okazuje się, że codzienna „gimnastyka” umysłowa przeprowadzana w oparciu o specjalne programy komputerowe pomaga ćwiczyć pamięć, a nawet może w znacznym stopniu zapobiec chorobie Alzheimera. Istnieją już specjalne serwisy internetowe przygotowane specjalnie z myślą o seniorach (np. HappyNeuron.com), gdzie można znaleźć ćwiczenia poprawiające sprawność intelektualną.

Przebojem japońskiego rynku gier komputerowych stała się ostatnio specjalna gra dla seniorów „Brain Age”, w której odpowiadając na różnego rodzaju pytania i rozwiązując zadania możemy określić swój „wiek umysłowy” – często znacznie niższy, niż wskazuje metryka. Właśnie ta możliwość „odmłodzenia się” spowodowała tak olbrzymią popularność gry w Japonii - konsole do „Brain Age” stoją obecnie w poczekalniach wielu japońskich szpitali i przychodni.

A jednak się bronią…

Dlaczego duża część polskich seniorów tak niechętnie – w porównaniu z innymi krajami – korzysta z komputerów i Internetu? Podstawową przyczyną takiej sytuacji są chyba… oni sami. Wielu z nich żyje w przeświadczeniu, że nowe techniki nie są im do niczego potrzebne, nauka jest ponad ich siły, a Internet jest drogi. Boją się także, że nieumiejętne korzystanie z komputera spowoduje jego natychmiastową awarię, a wnuki ich wyśmieją. Boją się komputerów, bo ich nie znają, a nie znają, bo się boją… i koło się zamyka.

Zapominają przy tym, że przecież nikt nie rodzi się z umiejętnością obsługi komputera – młodzi też muszą się wszystkiego nauczyć i też popełniają błędy. Zresztą umiejętności komputerowe młodzieży często ograniczają się do odbierania i wysyłania poczty, obsługi komunikatorów, pogaduszek na czatach i grania w gry komputerowe. Nie jest to więc wiedza, która powinna kogokolwiek wpędzać w kompleksy.

Problemem seniorów jest także ciągle zbyt mała dostępność kursów komputerowych (zwłaszcza tych bezpłatnych) przeznaczonych specjalnie dla nich, a także brak wyspecjalizowanej oferty dotyczącej sprzętu i wsparcia technicznego dla osób starszych. Warunkiem dobrego zapoznania się z nowymi technologiami jest posiadanie w domu sprawnego i łatwego w obsłudze sprzętu a także możliwość szybkiego kontaktu ze „specjalistą” w razie kłopotów.

Niewątpliwie jedną z najważniejszych przeszkód w dostępie do Internetu – nie tylko zresztą dla osób starszych – jest jego cena. Koszt Internetu w Polsce jest nadal dość wysoki (więcej w Europie płacą tylko Słowacy), jednak wbrew pozorom nie są to astronomiczne sumy. Stałe łącze o średniej przepustowości kosztuje około 50 złotych miesięcznie. Do tej kwoty trzeba niestety doliczyć koszt instalacji, ale jeśli policzymy, ile możemy dzięki sieci zaoszczędzić (tańsze zakupy i wakacje, rozmowy – zwłaszcza zagraniczne, obsługa konta bankowego, niższe prowizje za płacenie rachunków, możliwość dorobienia do renty czy emerytury), może okazać się, że te koszty bardzo szybko nam się zwrócą.
Przeczytaj także: Seniorzy rzadko w Internecie Seniorzy rzadko w Internecie

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Adrianna Buniewicz / Senior.pl Senior.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: