GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006
2006-12-28 00:02
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2006
Spośród badanych jednostek 4,2% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (4,1% w listopadzie br. i 2,2% w grudniu zeszłego roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją ze strony innych firm (barierę tę zgłasza 57% przedsiębiorstw wobec 59% w listopadzie br. i 72% w grudniu 2005 roku). Drugą najczęściej zgłaszaną barierą, której znaczenie w ciągu roku w największym stopniu wzrosło, jest niedobór wykwalifikowanych pracowników (52% badanych przedsiębiorstw w grudniu wobec 49% przed miesiącem i 21% w grudniu 2005 r.). W porównaniu z grudniem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 37% do 19%).
W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 6% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 74% jako wystarczające, a 20% jako zbyt małe. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.
3. Handel detaliczny
W grudniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie minus 3 (w listopadzie minus 1). Poprawę koniunktury w bieżącym miesiącu sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 20% (przed miesiącem odpowiednio: 19% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Odnotowywany w grudniu wzrost bieżącej sprzedaży jest szybszy niż w listopadzie. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana mniej pesymistycznie. Przewidywania na najbliższe miesiące dotyczące sprzedaży są negatywne, gorsze niż w listopadzie, w związku z czym mogą pogłębić się trudności przedsiębiorstw w zakresie ich sytuacji finansowej. Stan bieżących zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający, co powoduje, że ilość towarów zamawianych u dostawców może być w najbliższych miesiącach ograniczana w niewielkim stopniu. Dyrektorzy firm sygnalizują wzrost bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach wzrost cen może być nieco spowolniony. Liczba zatrudnionych pracowników może nie ulec zmianie.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży: meble, rtv, agd kształtuje się na poziomie plus 10 (plus 15 w listopadzie), dla branży: włókno, odzież, obuwie – tak jak przed miesiącem – plus 9. W branży pojazdy samochodowe koniunktura oceniana jest negatywnie – minus 1 (0 przed miesiącem), a w branży żywnościowej odpowiedni wskaźnik przyjął wartość minus 8 (minus 5 przed miesiącem).
W jednostkach branży: meble, rtv, agd odnotowuje się znacznie szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącej sprzedaży towarów. W konsekwencji formułowane przez przedsiębiorców oceny bieżącej sytuacji finansowej są znacznie korzystniejsze. Na najbliższe miesiące przewiduje się spadek sprzedaży, co może spowodować, że sytuacja finansowa poprawi się w mniejszym stopniu niż prognozowano w listopadzie. Zmniejsza się niedobór zapasów towarów. Przewidywany wzrost zamówień towarów u dostawców może być dużo wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem. W grudniu przedsiębiorcy sygnalizują nieznacznie szybszy niż w listopadzie spadek cen. W najbliższych miesiącach ceny mogą się nadal obniżać. Przedsiębiorcy przewidują wzrost zatrudnienia znacznie mniejszy niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca.
![Koniunktura gospodarcza w IV 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w IV 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-IV-2025-266190-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl