eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

2006-12-28 00:02

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2006



W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest korzystnie, nieco gorzej niż w listopadzie, na co wpływa wolniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest nieznacznie niższy od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Utrzymujące się – choć na mniejszą skalę niż w listopadzie - trudności w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że przedsiębiorcy regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe z niewielkimi opóźnieniami. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest większa niż prognozowano przed miesiącem poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy zamierzają zmniejszyć liczbę zatrudnionych pracowników w skali nieco większej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w stopniu zbliżonym do przewidywań z listopada.

W grudniu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę pozytywnie, choć gorzej niż w zeszłym miesiącu. Odnotowywany jest spadek zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Zmniejszają się nadal nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo zmniejszających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci napotykają trudności przy terminowym regulowaniu swoich zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej charakteryzują się mniejszym optymizmem niż miesiąc wcześniej. Przedsiębiorcy zamierzają dokonać większych redukcji pracowników niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Ceny wyrobów włókienniczych mogą się dalej obniżać.

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się w grudniu na poziomie plus 27 (w listopadzie plus 31). Wśród badanych przedsiębiorstw 35% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 8% – jej pogorszenie (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 37% i 6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W grudniu przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe wolniejszy od sygnalizowanego w listopadzie. Produkcja budowlano-montażowa jest rozszerzana w stopniu mniejszym od odnotowanego w ubiegłym miesiącu. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji są nadal korzystne, choć ostrożniejsze od prognoz z listopada. W konsekwencji należy oczekiwać nieco wolniejszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie aniżeli prognozowano przed miesiącem.

Utrzymuje się dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano¬montażowych. W najbliższych miesiącach może być ona nadal korzystna, choć odnośne przewidywania są ostrożniejsze od prognoz z listopada.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują możliwość wzrostu cen realizacji robót budowlano-montażowych na poziomie oczekiwań formułowanych w ubiegłym miesiącu.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: