eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza XI 2006

GUS: koniunktura gospodarcza XI 2006

2006-11-24 00:30

Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w listopadzie optymistyczna - korzystniejsza niż w analogicznym miesiącu od 1992 r. - choć nieznacznie gorsza od sygnalizowanej w październiku br. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza X 2006

Wpływają na to ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu oceny bieżącego i przewidywanego portfela zamówień, a w konsekwencji i przyszłej produkcji. Nadal bez opóźnień regulowane są zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach można oczekiwać dalszej poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw, ale w skali mniejszej niż przewidywano w październiku.

W listopadzie ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest optymistycznie, lepiej niż w analogicznym miesiącu od 1993 r., i nieznacznie tylko gorzej niż w październiku. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż przed miesiącem, ale nadal korzystnymi ocenami bieżącego i przyszłego portfela zamówień, a w konsekwencji i przyszłej produkcji budowlano-montażowej. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest zadowalająca.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w listopadzie negatywnie, podobnie jak w październiku i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat. Wpływa na to nieco gorsza niż w październiku sytuacja finansowa przedsiębiorstw i oczekiwana nieznaczna jej poprawa w nadchodzących miesiącach. Bieżąca sprzedaż zwiększa się. W najbliższych miesiącach oczekuje się niewielkiego tylko wzrostu sprzedaży.

Spośród badanych grup jednostek usługowych najkorzystniejsze oceny koniunktury sygnalizują w listopadzie firmy z sekcji pośrednictwo finansowe. Oceny te są ostrożniejsze od notowanych w październiku i zbliżone do prezentowanych w listopadzie zeszłego roku. Negatywnie i gorzej niż w październiku oraz w analogicznym miesiącu przed rokiem oceniają koniunkturę jedynie jednostki z sekcji ochrona zdrowia i opieka społeczna. Poprawę koniunktury w stosunku do ubiegłego miesiąca odnotowano jedynie w sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W listopadzie ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 15 (w październiku – plus 16). Poprawę koniunktury sygnalizuje 26% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 11% (w październiku odpowiednio: 28% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący portfel zamówień oceniany jest nadal optymistycznie, choć nieznacznie ostrożniej niż w październiku, korzystniej krajowy niż zagraniczny. Utrzymuje się wzrost bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji, jednak w skali mniejszej niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w listopadzie na poziomie nieco niższym od uważanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo iż zwiększają się trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy nadal terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach przewiduje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, choć mniejszą od prognoz formułowanych w październiku. Stan zatrudnienia powinien się utrzymać na dotychczasowym poziomie. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego przed miesiącem.

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wyniki Megapanel IX 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: