eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zdrowie Europejczyków

Zdrowie Europejczyków

2006-11-23 00:23

Mniej niż połowa badanych Europejczyków przyznaje, że troszczy się o własne zdrowie - 44% badanych. Najbardziej o własne zdrowie troszczą się Hiszpanie, a najmniej Holendrzy, Szwedzi, Francuzi, a także Brytyjczycy. Te narody częściej jednak niż inne pozytywnie oceniają obecny stan swojego zdrowia - wynika z sondażu na temat zdrowia Europejczyków - Europe Health 2006, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Reader's Digest.

Przeczytaj także: Choroby Europejczyków

Tegoroczna edycja badania Europe Health 2006 poruszała następujące kwestie: Ty i twoje zdrowie, autorytety i źródła informacji zdrowotnych, lekarstwa i środki lecznicze, choroby i dolegliwości oraz wizerunek firm farmaceutycznych.

Wyniki sondażu pokazują, że większość badanych Europejczyków pozytywnie ocenia swoje zdrowie. 63% populacji deklaruje, że stan ich zdrowia jest zadowalający – „doskonały” lub „dobry”. Najlepiej swój stan zdrowia oceniają Szwajcarzy, a najmniej zadowoleni są przedstawiciele krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Rumuni, Polacy, Węgrzy i Rosjanie.

Aby utrzymać lub polepszyć stan swojego zdrowia, w ostatnim roku Europejczycy najczęściej podejmowali próby odchudzania się – deklarowało tak 45% badanych Europejczyków. Regularnie zażywali również witaminy i mikroelementy (43% wskazań).

Dla przeciętnego Europejczyka czynnikiem najczęściej wpływającym na decyzję o zakupie danego leku w aptece lub sklepie jest fakt, że dany lek był polecany przez lekarza (deklaruje tak blisko 80% badanych Europejczyków). Ponad połowa Europejczyków kieruje się przy zakupie leku poleceniem go przez farmaceutę - 56% respondentów. Najczęściej ceną kierują się Polacy (62% badanych Polaków). Wśród Europejczyków to również Polacy są najbardziej nieufni wobec nowych leków, o których nigdy nie słyszeli.

Większość Europejczyków uważa, że w reklamach leków powinna być podawana nazwa producenta (65% badanych). Większość potwierdza również, że przed zakupem leku poszukuje informacji zarówno o nim (60% wskazań), jak i to, że „znany producent gwarantuje dobrą jakość leku”.

Badani Europejczycy najczęściej skarżą się na nadciśnienie tętnicze (41%), problemy ze wzrokiem (40%) oraz nadwagę czy otyłość (38%). Około 1/3 ankietowanych cierpi z powodu stresu, wysokiego poziomu cholesterolu lub zaburzeń snu. Ponad 20% Europejczyków ma problemy ze słuchem lub cierpi na depresję czy obniżenie nastroju.

Respondenci zostali również zapytani o swoje opinie na temat firm farmaceutycznych i wytwórców produktów leczniczych. Wśród badanych Europejczyków najczęściej podzielaną opinią na temat firm farmaceutycznych jest stwierdzenie, że „inwestycje w badania nad lekami podnoszą jakość życia” - zgadza się z tym większość - niemal 70% badanych Europejczyków i ponad połowa Polaków. Co drugi badany Polak (częściej mężczyzna) sądzi, że firmy farmaceutyczne są „są ważnym elementem naszego systemu opieki zdrowotnej”.

Informacje o badaniu
Tegoroczną, drugą już edycją badania Europe Health, objęto 25 000 respondentów z 15 europejskich krajów (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania). W Polsce w badaniu uczestniczyło 990 respondentów. Respondenci zostali wyłonieni z czteromilionowej bazy europejskich prenumeratorów miesięcznika Reader’s Digest.

Przeczytaj także: Zdrowie Polaków Zdrowie Polaków

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: