eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

2006-12-28 00:02

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2006



Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana w grudniu nieco ostrożniej niż przed miesiącem (plus 14 wobec plus 15 w listopadzie). Poprawę koniunktury sygnalizuje 25% badanych firm, a jej pogorszenie – 11% (w listopadzie odpowiednio: 25% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na powyższe oceny wpływają mniej optymistyczne niż przed miesiącem notowania bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży. W związku z tym bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest mniej korzystnie niż w listopadzie. Mimo to przewiduje się, że w najbliższych miesiącach może się ona poprawiać nieco szybciej niż prognozowano w listopadzie. W tej grupie jednostek przewiduje się wzrost zatrudnienia. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług, choć w mniejszej skali niż przed miesiącem.

Jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają w grudniu koniunkturę korzystnie, nieco lepiej niż przed miesiącem (plus 11 wobec plus 10 w listopadzie). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie – 9% (w listopadzie odpowiednio: 20% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Utrzymujący się wzrost bieżącego popytu powoduje, że bieżąca sprzedaż usług też się zwiększa, nawet nieco szybciej niż w listopadzie. Konsekwencją tego jest nieco większa niż przed miesiącem poprawa sytuacji finansowej jednostek. W najbliższych trzech miesiącach należy się spodziewać wzrostu popytu i sprzedaży, choć nieco wolniejszego niż prognozowano miesiąc wcześniej. Sytuacja finansowa jednostek może być nadal korzystna. W tej grupie jednostek można spodziewać się wzrostu zatrudnienia. Przedsiębiorcy odnotowują nieco wolniejszy niż w listopadzie spadek bieżących cen usług. Na najbliższe miesiące przewidywany jest niewielki ich wzrost.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w grudniu koniunkturę pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem (plus 9 wobec plus 4 w listopadzie). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie – 9% (w listopadzie odpowiednio: 17% i 13%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo zdecydowanie mniej pesymistycznych ocen bieżącego popytu i sprzedaży, sytuacja finansowa jednostek jest nadal niekorzystna i oceniana gorzej niż w listopadzie. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się wzrost popytu i sprzedaży usług, a w związku z tym także poprawę przyszłej sytuacji finansowej jednostek. W nadchodzących miesiącach należy oczekiwać niewielkiego zwiększenia liczby pracujących w tej grupie jednostek. W grudniu dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych cen oferowanych usług.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: