eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

2006-12-28 00:02

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2006



Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują w grudniu szybszy niż w listopadzie wzrost sprzedaży towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy mogą terminowo regulować zobowiązania finansowe. Przewidywany na najbliższe miesiące wzrost sprzedaży może być wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem, co powoduje, że przedsiębiorcy formułują mniej optymistyczne prognozy dotyczące sytuacji finansowej. Zwiększa się nieco nadmierny stan zapasów towarów. Przedsiębiorcy zamierzają w niewielkim stopniu ograniczyć zamówienia na towary składane u dostawców. W grudniu notowany jest nieznaczny spadek bieżących cen towarów. Przewidywany na najbliższe miesiące niewielki wzrost cen oferowanych towarów może być wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem. Wzrost liczby zatrudnionych pracowników utrzyma się na poziomie przewidywań z listopada.

W grudniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują nieznaczny tylko wzrost bieżącej sprzedaży, przewidują też jej zmniejszenie w najbliższych miesiącach. Powoduje to utrzymywanie się niezadowalającej sytuacji finansowej przedsiębiorstw tak bieżącej jak i prognozowanej na nadchodzące miesiące. Zmniejsza się nadmierny poziom zapasów towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być w najbliższych miesiącach dalej ograniczana. Spadek bieżących cen towarów utrzymuje się na nieznacznym poziomie. Na najbliższe miesiące przewidywany jest wzrost cen towarów, choć nieco wolniejszy niż prognozowano w listopadzie. Przedsiębiorcy wskazują też na możliwość dalszych redukcji zatrudnionych pracowników.

W grudniu sygnalizowany jest wzrost sprzedaży żywności na nieco większą skalę niż w listopadzie. Utrzymuje się trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach przewiduje się spadek sprzedaży żywności i w konsekwencji pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, co powoduje, że ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może być ograniczana. Odnotowuje się wzrost bieżących cen nieznacznie mniejszy od sygnalizowanego w listopadzie. Na najbliższe miesiące przewiduje się dalszy wzrost cen, chociaż wolniejszy od prognozowanego przed miesiącem. Redukcje zatrudnienia mogą być niewielkie.

Spośród badanych jednostek handlowych 4,7% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w listopadzie 4,4%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery związane są z: konkurencją na rynku (sygnalizowaną przez 73% jednostek), kosztami zatrudnienia (55%), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (53%).

4. Usługi

Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają w grudniu koniunkturę bardzo korzystnie, na poziomie zbliżonym do prezentowanego przed miesiącem (plus 44). Poprawę koniunktury sygnalizuje 46% badanych firm, jej pogorszenie – 2% (w listopadzie odpowiednio: 47% i 3%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane korzystnie, lepiej niż w listopadzie. W konsekwencji lepsze niż przed miesiącem są też oceny bieżącej sytuacji finansowej. Prognozowany wzrost przyszłego popytu i sprzedaży, szybszy niż wskazywały przewidywania sprzed miesiąca, powoduje, że może utrzymać się korzystna sytuacja finansowa tej grupy przedsiębiorstw. Odnotowuje się spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. W tej grupie jednostek przewidywany jest dalszy wzrost zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: