eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySylwester 2024: jak go spędzimy?

Sylwester 2024: jak go spędzimy?

2024-12-31 11:09

Sylwester 2024: jak go spędzimy?

73% Polaków spędzi Sylwestra w domu © Freepik

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jakie mamy plany na spędzenie Sylwestra? Co sądzimy o ograniczeniu pokazów pirotechnicznych w tym dniu? Odpowiedzi na te pytania udziela badanie zrealizowane przez prof. Dominikę Maison na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Oto, co udało się ustalić na podstawie opinii zebranych od ponad 1,1 tys. dorosłych Polaków.

Przeczytaj także: Nowy Rok z fajerwerkami czy bez?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak Polacy zamierzają spędzić Sylwestra?
  • Jak zróżnicowane są ich upodobania?
  • Jaki jest nasz stosunek do fajerwerków?

Jak Polacy planują spędzić najbliższego Sylwestra?


Prawie połowa Polaków (46%) planuje spędzić tegorocznego Sylwestra w domu z innymi domownikami i bez gości. Im osoby starsze, tym częściej planują spędzić najbliższą noc sylwestrową w ten sposób. Wśród osób poniżej 25 roku życia jest takich osób tylko 26%, natomiast wśród najstarszych, powyżej 55 roku życia – 54%. Ten sposób spędzania Sylwestra dominuje również wśród mieszkańców wsi (51%) oraz z podstawowym i zawodowym wykształceniem (55%).

Drugim sposobem spędzenia Sylwestra w tym roku będą tzw. „domówki” – imprezy prywatne organizowane w domach – w ten sposób Sylwestra spędzi 13% Polaków (z czego 9% planuje pójść do kogoś, a 4% zorganizować samemu). Takie spędzanie nocy sylwestrowej dominuje wśród osób poniżej 25 roku życia – 26% (vs. 8% wśród osób powyżej 55 lat), a szczególnie wśród uczniów i studentów – 32% w tej grupie twierdzi, że spędzi tę noc na „domówce”. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że może być takich osób więcej, bo choć 16% Polaków nie wie jeszcze jak spędzi w tym roku Sylwestra, to w najmłodszej grupie tych, którzy planują ten wieczór na ostatnią chwilę jest aż 25%.

Jest też grupa Polaków – 14% – która tę noc spędzi sama w swoim domu, bez innych osób, ani gości, ani pozostałych domowników. W tej grupie jest nieco więcej mężczyzn niż kobiet (16% mężczyzn vs. 13% kobiet), osób z tzw. generacji Baby boomers (czyli urodzonych przed 1965 rokiem) oraz wśród mieszkańców dużych miast (100-500 tys. mieszkańców) – 20%.

fot. mat. prasowe

Jak zamierzasz spędzić nadchodzącego Sylwestra?

Prawie połowa Polaków (46%) planuje spędzić tegorocznego Sylwestra w domu z innymi domownikami i bez gości


Zwyczaj hucznego świętowania Sylwestra jest stosunkowo nową tradycją – pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Od tego czasu, to jak Polacy spędzają Sylwestra, zmieniło się. Obecnie większość Polaków (46%) spędza ten wieczór w zaciszu domowym i w gronie najbliższych. Relatywnie duża grupa, szczególnie wśród najmłodszych Polaków, wyjdzie tego dzień na tzw. „domówkę” - imprezę sylwestrową organizowaną w domu jednego z uczestników. Natomiast bale sylwestrowe, które królowały w PRL-u wydają się być zanikającą tradycją. Wówczas niemal każda restauracja i zakład pracy, nawet w małych miastach, miały taką ofertę na ostatnią noc roku. Obecnie spędzanie tego wieczoru na zorganizowanym balu sylwestrowym jest zdecydowanie rzadkie – tak noc przełomu roku zamierza spędzić tylko 4% Polaków. – mówi prof. Dominika Maison.

fot. mat. prasowe

Jaki jest Twój stosunek do fajerwerków w Sylwestra?

36% Polaków jest za całkowitym zakazem puszczania fajerwerków w Sylwestra


W sposobie spędzania nocy sylwestrowej widać duże różnice pokoleniowe. Tzw. Baby boomers czyli osoby powyżej 60 roku życia najczęściej spędzają ten dzień kameralnie i w zaciszu domowym. Natomiast najmłodsi Polacy (poniżej 30 roku życia), czyli tzw. Generacja Z, częściej niż inne generacje planuje uczestniczenie w imprezach domowych, ale organizowanych przez kogoś innego, a nie ich samych. Jest też, co prawda dosyć mała grupa osób, które spędzą ten dzień w pracy – i tu dominują osoby w średnim wieku, tzw. Generacja X, czyli osoby między 45 a 60 rokiem życia. – mówi prof. Dominika Maison.

Fajerwerki – kontrowersyjny element sylwestrowej tradycji


Fajerwerki są silnym elementem tradycji witania Nowego Roku w wielu krajach, w tym również w Polsce, a równocześnie wzbudzają wiele kontrowersji. Obecnie 36% Polaków jest za całkowitym zakazem puszczania fajerwerków w Sylwestra, zarówno przez osoby prywatne, jak i na miejskich imprezach. Wśród tych osób jest więcej kobiet (40%) niż mężczyzn (33%) oraz osób z najstarszej generacji (Baby boomers – 43%).

Odwrotnego zdania, czyli popierających pełną wolność w zakresie korzystania z fajerwerków, jest 24% Polaków i w tym przypadku jest więcej mężczyzn (27%) niż kobiet (20%) oraz najmłodszych – 38% wśród osób poniżej 25 roku życia i 32% wśród 25-34-latków. Otwarte na pełną „wolność fajerwerkową” są również częściej osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem (32%), niż z wyższym (21%).

fot. mat. prasowe

Jaki jest Twój stosunek do fajerwerków w Sylwestra? wg płci

Kobiety częściej opowiadają się za zakazem puszczania fajerwerków


Kwestia dopuszczenia pokazu fajerwerków w noc sylwestrową wyraźnie dzieli Polaków. Polaków, którzy są za całkowitym zakazem jest nieco więcej (36%), niż przeciwników takiego zakazu (24%). Przeciwnicy to częściej kobiety i osoby z najstarszego pokolenia, tzw. Baby boomers. Pozostali Polacy (40%) są za częściowymi ograniczeniami korzystania z fajerwerków. Za zakazem prywatnego używania fajerwerków, ale dopuszczeniem fajerwerkowych pokazów organizowanych przez miasto jest co czwarty Polak (27%) i najwięcej zwolenników tego rozwiązania (43%) znajdziemy wśród mieszkańców wielkich miast (ponad 500 tys. mieszkańców), czyli osób, które w największym stopniu mogą skorzystać z takich pokazów. – mówi prof. Dominika Maison.

fot. mat. prasowe

Jak zamierzasz spędzić nadchodzącego Sylwestra? wg pokoleń

W sposobie spędzania nocy sylwestrowej widać duże różnice pokoleniowe


Nota metodologiczna:
Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1147 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 6 - 9 grudnia 2024 roku. Metoda: CAWI.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: