eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Najpopularniejsi posłowie X kadencji Sejmu wg internautów

Najpopularniejsi posłowie X kadencji Sejmu wg internautów

2024-02-22 13:22

Najpopularniejsi posłowie X kadencji Sejmu wg internautów

Kto był najpopularniejszym posłem X kadencji Sejmu? © zagorskid - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najpopularniejszym wśród internautów w 2023 roku posłem X kadencji Sejmu RP był Donald Tusk - wynika z rankingu przygotowanego przez Instytut Przywództwa na podstawie zapytań w wyszukiwarce Google. Na drugim miejscu podium znalazł się Jarosław Kaczyński, a na trzecim ex aequo Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro.

Przeczytaj także: Wybory parlamentarne, czyli fucha dla debiutantów: kim z zawodu są posłowie?

Donalda Tuska dotyczyło co miesiąc średnio 368 000 wyszukiwań, Jarosława Kaczyńskiego - 246 000 wyszukiwań w miesiącu, a Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobro - 201 000 wyszukiwań miesięcznie.
Zainteresowanie poszczególnymi politykami w internecie odzwierciedla nie tylko ich popularność związaną z piastowanym stanowiskiem, ale także intensywność dyskusji na ich temat w przestrzeni publicznej – mówi Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa.

fot. mat. prasowe

TOP 5 najpopularniejszych posłów na Sejm RP w internecie w 2023 roku

Donald Tusk jest posłem X kadencji Sejmu RP, który w 2023 roku wzbudził największe zainteresowanie internautów.


Stanowisko i wyrazistość decydują o zainteresowaniu


Na kolejnych miejscach w rankingu zainteresowania znaleźli się były minister edukacji Przemysław Czarnek (średnio 165 000 wyszukiwań na miesiąc), a następnie Grzegorz Braun i marszałek Szymon Hołownia (średnio po 135 000 wyszukiwań na miesiąc).

W pierwszej dziesiątce pojawili się również ex aequo Marlena Maląg i Władysław Kosiniak-Kamysz (średnio po 90 500 zapytań miesięcznie), a także ex aequo Barbara Nowacka, Dominika Chorosińska, Janusz Kowalski i Sławomir Mentzen (średnio po 74 000 zapytań na miesiąc).
Liderzy głównych partii politycznych generują największe zainteresowanie, co odzwierciedla ich kluczową rolę w polskiej polityce. Duże zainteresowanie wzbudzają także osoby na eksponowanych politycznie stanowiskach, jak marszałek, ministrowie edukacji i obrony narodowej. Widzimy wtedy zainteresowanie związane z pełnionym stanowiskiem. Uwagę internautów przyciągają także politycy wyróżniający się w Sejmie swoją ekspresyjną, czasami skandalizującą osobowością – tłumaczy prezes Instytutu Przywództwa.

Posłowie prawicy zdominowali czołówkę rankingu


W pierwszej dwudziestce znalazło się aż 14 posłów prawicy, w tym 11 związanych ze Zjednoczoną Prawicą i trzech posłów Konfederacji. Jak zauważa Piotr Gąsiorowski, zainteresowanie posłami Zjednoczonej Prawicy może wynikać z tego, że przez większą część zeszłego roku Zjednoczona Prawica tworzyła rząd.
Za kilka miesięcy dowiemy się, czy zainteresowanie posłami Zjednoczonej Prawicy było związane jedynie z piastowanymi przez nich stanowiskami i czy uda im się utrzymać to zainteresowanie na dłużej. Jeżeli tak, będzie to świadczyło o ich wyrazistej osobowości i predyspozycji do bycia liderem – mówi ekspert.

fot. mat. prasowe

Ranking zainteresowania posłami X kadencji Sejmu RP - pierwsza 30

Na drugim miejscu znalazł się Jarosław Kaczyński z 246 000 wyszukiwań w miesiącu, a na trzecim Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro ex aequo z liczbą 201 000 wyszukiwań miesięcznie.


Zainteresowanie w internecie szansą w nadchodzących wyborach


Średnia liczba zapytań miesięcznie dla posłów w 2023 roku wyniosła 10 000. Wynik powyżej średniej odnotowało jedynie 92 posłów. Zdecydowana większość parlamentarzystów cieszyła się zainteresowaniem poniżej średniej. Aż 137 posłów wzbudziło zainteresowanie internautów na poziomie niższym niż 1 000 zapytań miesięcznie.

Jak zauważa prezes Instytutu Przywództwa, niskie wyniki wyszukiwań dla niektórych posłów mogą sugerować, że zainteresowanie polityką skupia się głównie na postaciach rozpoznawalnych w skali ogólnokrajowej, co oznacza, że nie wszyscy posłowie są równie rozpoznawalni lub interesujący dla społeczeństwa.
Wysokie zainteresowanie niektórymi posłami może być pomocne dla ich partii w nadchodzących wyborach. Wskazuje na ich możliwy potencjał mobilizacyjny w kontekście poparcia wyborczego w zbliżających się wyborach samorządowych i do Europarlamentu – podsumowuje ekspert.oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: