eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Lockbit osłabiony. Zatrzymania członków grupy także w Polsce

Lockbit osłabiony. Zatrzymania członków grupy także w Polsce

2024-02-22 08:50

Lockbit osłabiony. Zatrzymania członków grupy także w Polsce

Lockbit osłabiony © ptnphotof - Fotolia.com

Organy ścigania z 10 krajów zadały cios grupie cyberprzestępczej LockBit - informuje Europol. Zatrzymań dokonano również na terytorium Polski. Nie oznacza to jednak całkowitego unieszkodliwienia grupy, twierdzą eksperci Check Point Research. Może się ona pojawić pod innym szyldem.

Przeczytaj także: LockBit to najbardziej aktywny ransomware 2022 roku

LockBit jest powszechnie uznawany za najbardziej wszechstronne i szkodliwe oprogramowanie ransomware na świecie, powodujące szkody warte miliardy euro. Zorganizowana akcja policji była następstwem złożonego dochodzenia prowadzonego przez brytyjską Narodową Agencję ds. Przestępczości w ramach międzynarodowej grupy zadaniowej znanej jako „Operacja Cronos”, koordynowanej na poziomie europejskim przez Europol i Eurojust.

Trwająca wiele miesięcy operacja doprowadziła do naruszenia głównej platformy LockBit i innej infrastruktury krytycznej, która umożliwiła ich przestępcze przedsięwzięcie. Obejmuje to zamknięcie 34 serwerów w Holandii, Niemczech, Finlandii, Francji, Szwajcarii, Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

fot. ptnphotof - Fotolia.com

Lockbit osłabiony

Organy ścigania z 10 krajów zadały cios grupie cyberprzestępczej LockBit - informuje Europol. Zatrzymań dokonano również na terytorium Polski.


Na wniosek francuskich organów sądowych zatrzymano dwie osoby powiązane z LockBit w Polsce i na Ukrainie. Francuskie i amerykańskie władze sądownicze wydały także trzy międzynarodowe nakazy aresztowania i pięć aktów oskarżenia. W ramach operacji zamrożono ponad 200 kont kryptowalutowych powiązanych z członkami organizacji.
To zły czas dla LockBit. Grupa niedawno została usunięta z dwóch rosyjskich podziemnych forów poświęconych cyberprzestępczości ze względu na wątpliwą etykę operacyjną, z kolei ostatnie działania władz Wielkiej Brytanii i USA zmniejszą zdolność Lockbit do rekrutacji i utrzymania partnerów. Z drugiej strony gangi zajmujące się oprogramowaniem ransomware są niezwykle odporne i w najbliższej przyszłości grupa może pojawić się pod innym szyldem. Zagrożenie ze strony Lockbit oraz innych grup zajmujących się ransomware wciąż trwa, zatem organizacje muszą nadal być niezwykle uważne – komentuje sytuację Sergey Shykevich, menedżer grupy ds. analizy zagrożeń w firmie Check Point Software Technologies

LockBit operuje niemal na całym świecie, a setki partnerów rekrutuje się do przeprowadzania operacji ransomware przy użyciu narzędzi i infrastruktury LockBit. Płatności okupu zostały podzielone pomiędzy główny zespół LockBit i podmioty stowarzyszone, które otrzymały średnio trzy czwarte zebranych okupów.

Grupa ransomware słynie również z eksperymentowania z nowymi metodami wywierania presji na ofiary, aby zapłaciły okup. Jedną z takich metod jest potrójne wymuszenie, które obejmuje tradycyjne metody szyfrowania danych ofiary i grożenia ich wyciekiem, ale obejmuje także ataki typu Distributed Denial-of-Service (DDoS) jako dodatkową warstwę nacisku.

Źródło: Europol, Check Point Research

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: