eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Studenci a wynajem mieszkania

Studenci a wynajem mieszkania

2008-02-13 00:07

Studenci a wynajem mieszkania

Średnie ceny wynajmu mieszkań © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ferie zimowe dla wielu studentów są okazją do zmiany miejsca zamieszkania. Okres zimowej przerwy semestralnej pomimo raczej niewysokiej temperatury za oknem był zawsze dość gorącym okresem na rynku wynajmu mieszkań i pokoi - wynika z badań Szybko.pl.

Przeczytaj także: Studenci a wynajem mieszkania: lato 2008

W tym roku sytuacja jednak wygląda nieco spokojniej - wynika z badań Szybko.pl. W ciągu stycznia ceny nie uległy większym wzrostom, a w niektórych miastach miały miejsce niewielkie spadki w porównaniu z IV kwartałem 2007 roku. Czy może to wskazywać na to, że rynek wynajmu mieszkań doszedł już do szczytu cen? Raczej nie, świadczy to bardziej o chwilowym uspokojeniu, niż jest zapowiedzią rychłego spadku cen.

Pomimo tego, że w styczniu 2008, w porównaniu do IV kwartału 2007, ceny wynajmu mieszkań niemal w ogóle nie wzrosły, a wielu lokalizacjach miały nawet miejsce spadki, według Szybko.pl nadal w ciągu całego roku należy spodziewać się wzrostu cen wynajmu.

W pierwszym miesiącu 2008 roku najbardziej spadły ceny tych najdroższych mieszkań, np. w Warszawie, o ponad 360 zł obniżyła się cena 4-pokojowych lokali. Podobnie w Krakowie.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny wynajmu mieszkań

Średnie ceny wynajmu mieszkań

Wyhamowanie cen nie wypłynęło jednak na rozkład najdroższych dzielnic w miastach. Tradycyjnie już pośród dzielnic Warszawy, do najdroższych zaliczają się Śródmieście/Centrum, Mokotów oraz Usynów. Dzielnice te uważane są za najbardziej prestiżowe lokalizacje w stolicy, więc wysokie ceny nieruchomości w tych rejonach są uzasadnione. Nie zmieniła się również sytuacja na Targówku, który pod koniec zeszłego roku osiągnął, za sprawą oddanych tam wielu nowych inwestycji, dość wysoki poziom cen. Również w stolicy Małopolski sytuacja nie uległa zmianie, nadal najdroższe są Łobzów, Stare Miasto i Bronowice.

Można śmiało powiedzieć, że ranking najdroższych dzielnic został już ustawiony na długie lata i nie należy tu się spodziewać rewolucyjnych zmian, co nie oznacza, że w ogóle należy pomijać te rejony w poszukiwaniach – często można tam znaleźć niepowtarzalne okazje wynajmu.

Należy jednak zachować pewną dozę ostrożności i zdrowego rozsądku widząc „niepowtarzalne okazje” - ostrzega Szybko.pl. Często może się okazać, że nieprzyzwoicie tanie mieszkanie w Śródmieściu jest jedynie wabikiem agencji nieruchomości lub firmy handlującej informacjami o nieruchomościach. O ile w pierwszym przypadku najprawdopodobniej od razu otrzymamy informację, że oferta jest już nieaktualna, ale agencja posiada wiele ciekawych ofert, które może zaproponować, o tyle jeśli zdecydujemy się na współpracę z drugą firmą, może nas to kosztować trochę nerwów i pieniędzy.

Firmy handlujące informacjami o nieruchomościach, nie są agencjami nieruchomości, nie posiadają licencji pośrednika nieruchomości, a co za tym idzie nie są zobowiązane pracować według kodeksu i standardów obowiązujących na rynku - informuje Szybko.pl. Jak je rozpoznać? Gdy dzwoniąc w sprawie „okazyjnej” oferty wynajmu mieszkania, miły głos po drugiej stronie słuchawki powie, że owszem oferta jest aktualna, ale najpierw zapraszamy do biura, gdzie trzeba podpisać umowę (i oczywiście za nią odpowiednio zapłacić), żeby dostać numer telefonu do właściciela mieszkania – możemy mieć pewność, że trafiliśmy właśnie na nich. Prawdopodobnie ta oferta jest już nieaktualna, o ile w ogóle istniała naprawdę. Ale nie martwmy się – przecież zgodnie z umową, mamy 30 dni na korzystanie z bazy danych firmy w celu znalezienia mieszkania.

Oczywiście nie wszystkie firmy muszą tak działać – jeśli już zdecydujemy się na taką formę poszukiwania mieszkania, Szybko.pl radzi znaleźć studenckie biuro kwater, lub inną studencką organizacje tego typu, która będzie dużo bardziej wiarygodna.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: