eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Studenci a wynajem mieszkania

Studenci a wynajem mieszkania

2008-02-13 00:07

Przeczytaj także: Studenci a wynajem mieszkania: lato 2008


fot. mat. prasowe

Średnie ceny wynajmu pokoi.

Średnie ceny wynajmu pokoi.













Jeśli nie chcemy wynajmować całego mieszkania, warto rozejrzeć się za pokojem. Tutaj sytuacja wygląda troszeczkę inaczej niż w przypadku cen mieszkań. W tym segmencie rynku ma miejsce nieco większa rotacja – łatwiej jest zmienić pokój, niż mieszkanie, podpowiada Szybko.pl.

Największe wzrosty, porównując styczeń 2008 roku, do IV kwartału 2007 – miały miejsce w Szczecinie i Gdańsku – miastach które w ostatnim okresie przechodzą najwyższe wzrosty cen wynajmu mieszkań.

W pozostałych miastach sytuacja jak na okres wzmożonego zainteresowania pokojami, jest dość stabilna. Wzrosty i spadki cen w granicach kilku procent są naturalnym zachowaniem rynku. Na szczęście nie słyszy się już o absurdalnych sytuacjach „castingów na współlokatora” i tworzeniu sztucznej atmosfery braku ofert na rynku.

O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie lub pokój?

Zanim podejmiemy wiążące decyzje, warto zainteresować się tzw. „kosztami licznikowymi”. Szczególnie jak wygląda kwestia opłat za wodę i ogrzewanie - informuje Szybko.pl. Można poprosić właściciela o przedstawienie kilku ostatnich rachunków za wodę i ogrzewanie. Jest to szczególnie ważne gdy mieszkanie ma indywidualne ogrzewanie – np. gazowe lud elektryczne. Wtedy pozornie okazyjna cena wynajmu może zostać znacznie podniesiona bardzo dużymi kosztami ogrzewania.

Umowa – to podstawa! Jeśli wynajmujemy mieszkanie lub pokój musimy podpisać umowę. To jest podstawa do wszelkich późniejszych, ewentualnych roszczeń. Wzory umów wynajmu bez problemu można znaleźć w Internecie. Jeśli wynajmujemy przez agencję – na pewno przedstawią nam już gotową umowę do podpisania.

Szybko.pl radzi co musi znaleźć się w umowie:
  • Pełne dane właściciela nieruchomości, dobrze też jeśli przy podpisaniu umowy przedstawiony jest akt notarialny nieruchomości.
  • Dokładne terminy płatności, oraz wyszczególnienie, jakie opłaty są wliczone w miesięczny czynsz, a jakie trzeba opłacać poza nim.
  • Wyszczególnieni wszyscy najemcy (jeśli wynajmujemy mieszkanie większą ilością osób).
  • Okres wypowiedzenia umowy – niezbędny, jeśli nie chcemy zostać z dnia na dzień bez mieszkania.
  • Informacja o wysokości kaucji za wynajem i warunków jej zwrotu.
Protokół zdawczo – odbiorczy – konieczny, jeśli chcemy mieć pewność zwrotu kaucji (oczywiście jeśli nic nie ulegnie w międzyczasie zniszczeniu). W protokole spisuje się całe wyposażenie mieszkania, jakie zostawia nam właściciel wraz z opisem stanu w jakim się znajduje. Oczywiście nikt nie zabierze kaucji za wydeptaną wykładzinę w pokoju – jest to zużycie w trakcie eksploatacji, ale za połamaną szafkę, lub dziurę w fotelu właściciel na pewno potrąci z kaucji - ostrzega Szybko.pl.

Studenci, którzy zmieniają teraz mieszkanie, lub pokój, trafili na dobry okres - wynika z analiz Szybko.pl. Na rynku pojawiło się kilka nowych ofert, a ceny nie uległy dużym zmianom. Również sama atmosfera na rynku jest dużo spokojniejsza w porównaniu z późnym latem zeszłego roku. Warto co jakiś czas przejrzeć sytuacje na rynku nieruchomości, szczególnie poza głównymi sezonami wynajmu, bo można wtedy trafić na dobrą ofertę nowego mieszkania.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: