eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża IT planuje rekrutację pracowników, ale też zwolnienia

Branża IT planuje rekrutację pracowników, ale też zwolnienia

2023-03-24 11:02

Branża IT planuje rekrutację pracowników, ale też zwolnienia

Branża IT planuje rekrutację, ale też zwolnienia © pixabay.com

Pojawił się najnowszy „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Opracowanie tradycyjnie już przygląda się planom firm w zakresie rekrutacji pracowników. Najświeższe doniesienia rzucają światło m.in. na sytuację, której należy spodziewać się w branży IT w nadchodzącym kwartale. Wieści są słodko-gorzkie. Prognoza rekrutacyjna dla sektora nowych technologii jest wprawdzie dodatnia (+8%), jednocześnie jednak jest to najniższy wynik spośród wszystkich analizowanych branż.

Przeczytaj także: 31% firm z branży IT planuje rekrutacje, niemal tyle samo zwolnienia

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co firmy z branży IT mówią o swoich zamiarach w zakresie rekrutacji pracowników?
  • Jakie czynniki w największym stopniu wpływają na prognozy zatrudnienia dla IT?
  • Którzy ze specjalistów w zakresie IT nie powinni narzekać na brak ofert pracy?

Według danych płynących z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” dla II kwartału 2023 roku, prognozy rekrutacyjne pracodawców branży nowych technologii są optymistyczne. Prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +8%.

Oznacza to, że od kwietnia do końca czerwca specjaliści branży IT mogą liczyć na więcej nowych ofert pracy, niż w I kwartale tego roku. Jest to wynik wyższy o 5 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym, jednak analizując dane rok do roku można zauważyć spadek na poziomie 3 punktów procentowych.
Prognoza zatrudnienia dla IT na nadchodzące miesiące wynika z wielu czynników, jednak głównie sprowadzają się one do szeroko rozumianej sytuacji makroekonomicznej. Obszar ten zawsze był podatny na zawirowania w koniunkturze między innymi dlatego, że stosunkowo łatwo i szybko można go wykorzystywać do optymalizacji kosztów - mówi Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce. - Dobrze jest widzieć wzrost prognoz rekrutacyjnych wśród pracodawców. Wierzę, że to wiosenne odbicie jest zapowiedzią powrotu do stabilnego, może już nie tak dynamicznego jak w czasie postcovidowym, ale nadal wzrostu ofert pracy dla specjalistów. Zapotrzebowanie na pracowników obszaru nowych technologii w ujęciu globalnym nie maleje, co pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem - dodaje ekspert.

fot. pixabay.com

Branża IT planuje rekrutację, ale też zwolnienia

2 na 10 firm IT mówi o redukcji etatów, ale jeszcze więcej organizacji chce otwierać nowe rekrutacje.


Według danych Job Market Insights, od początku stycznia do połowy marca tego roku w polskiej sieci ukazało się niemal 93 tysiące ofert pracy kierowanych do specjalistów branży IT.
Liczba ogłoszeń o pracę dla specjalistów IT w polskiej sieci w lutym pokazuje nieznaczny wzrost i jest w moim odczuciu sygnałem powrotu do pewnego normalnego dla branży trendu. Musimy pamiętać, że nawet jeśli sektor lekko wyhamował, to niedobór talentów z tego powodu nie zmalał, jest niezmiennie duży, szacowany w Polsce na około 50 tysięcy specjalistów - dodaje dyrektor Experis w Polsce.

Na najwięcej ofert pracy mogli liczyć kandydaci starający się o stanowisko DevOps Engineera, Java Developera oraz Frontend Developera. Jak mówi Adam Wojtaszek, niezmiennie organizacje będą także poszukiwać specjalistów od cyberbezpieczeństwa, data scientists i machine learnig.
Jest to spowodowane pędem firm w kierunku automatyzacji procesów, co wymaga niezwykłej umiejętności panowania nad ogromnymi zasobami danych. Jednak te rzeczy nie mają racji bytu bez dobrze przygotowanej, optymalnej, wydajnej infrastruktury, dla której coraz częściej synonimem jest chmura. Z tego powodu również inżynierowie DevOps różnych specjalizacji nie powinni mieć kłopotu ze zmianą otoczenia projektowego. Stale brakuje także deweloperów. Tutaj potrzeby są niezmienne i jeszcze długo nie zostaną zaspokojone- dodaje.

Plany pracodawców na drugi kwartał 2023 roku w branży IT regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) pokazują, że 43% firm planuje zwiększyć zatrudnienie, 16% mówi o konieczności zwolnień, 38% nie chce wprowadzać zmian personalnych, a 3% nie zna planów na najbliższy czas. Prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze w regionie EMEA od kwietnia do końca czerwca to +27%.
Należy pamiętać, że z perspektywy zachodnich inwestorów Polska nadal stanowi źródło wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy zdążyli wyrobić sobie swego rodzaju markę, będąc niezmiennie konkurencyjnymi w odniesieniu do stawek obowiązujących w krajach Europy Zachodniej, czy w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie polscy deweloperzy cenią sobie pracę w kulturach skandynawskiej czy amerykańskiej. Natomiast pojawienie się w Polsce nowych, znaczących inwestycji konsumujących zasoby z obszaru IT tylko powiększy lukę talentów i spowoduje, że wszystkie sposoby na radzenie sobie z nią, takie jak reskilling czy upskilling tylko zyskają na znaczeniu - podsumowuje Adam Wojtaszek.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: