eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nie lubię poniedziałku, czyli Polacy za skróceniem czasu pracy

Nie lubię poniedziałku, czyli Polacy za skróceniem czasu pracy

2023-02-11 00:12

Nie lubię poniedziałku, czyli Polacy za skróceniem czasu pracy

Polacy za skróceniem czasu pracy? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

„Prawdziwy fachowiec nie zaczyna pracy w poniedziałek” - deklaruje jeden z bohaterów kultowej już komedii Tadeusza Chmielewskiego "Nie lubię poniedziałku". Wyniki najnowszego badania serwisu InterviewMe.pl wskazują, że współczesnym Polakom nie jest daleko od tego poglądu. Niechęć do pierwszego dnia tygodnia towarzyszy zdecydowanej większości z nas. Z tego też względu marzyłyby się nam zdecydowane zmiany w obowiązującym czasie pracy.

Przeczytaj także: Czy Polska jest gotowa na 4-dniowy tydzień pracy?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:



Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować krócej?”, w którym zapytano 735 respondentów o ich zdanie dotyczące harmonogramu 5-dniowego tygodnia pracy.

Ulubionym dniem pracującym jest dla 80% Polaków piątek. Deklarację "nie lubię poniedziałku" składa 75% badanych. Stres związany z rozpoczynającym się tygodniem pracy odczuwa 16% badanych (zawsze lub często). „Rzadko” zdarza się to 30% Polakom, a 33% z nas nigdy nie doświadcza takich emocji.

fot. mat. prasowe

Którego dnia pracy nie lubisz najbardziej?

Polacy zdecydowanie nie lubią poniedziałków


Środa to dzień, w którym większość (27%) pracujących Polaków deklaruje najwyższą produktywność. Poniedziałek i piątek to dni „spisane na straty”. Pracownicy czują się wtedy najmniej produktywni i jest to bardzo wyraźna prawidłowość. Dla 23% badanych dzień tygodnia nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia.
Wydaje się, że pierwszy i ostatni dzień tygodnia pracy powinny być zaplanowane tak, by nie narzucać pracownikom zbyt wielu ważnych obowiązków. Osoby aktywne zawodowo przyznają, że w poniedziałki i piątki są najmniej produktywne — ta informacja może stanowić dla managerów i pracodawców wskazówkę, która pomoże w konstruowaniu skuteczniejszych niż dotychczasowe planów zadań. — komentuje wyniki badania Marta Rojewska, autorka badania.

Aż 67% uczestników badania przeprowadzonego przez InterviewMe popiera pomysł skrócenia czasu pracy do 4 dni w tygodniu. Jeśli chodzi o liczbę 40 godzin, to połowa Polaków całkowicie akceptuje obecne przepisy, a 43% uważa, że to zbyt dużo. Znaleźli się też tacy, którzy chcą pracować dłużej, ale są zdecydowanie w mniejszości (7% badanych).

fot. mat. prasowe

Produktywność w pracy a dzień tygodnia i pora roku

38% z nas przyznaje, że najbardziej efektywnie pracuje się w piątki


Badanie dowodzi, że niechęć związaną z pójściem do pracy w poniedziałek deklaruje aż 59% badanych. Jednocześnie, gdybyśmy mieli szansę na skrócenie czasu pracy 1 dzień w tygodniu, najbardziej ucieszyłby nas wolny piątek.

Jednocześnie odpowiedzi respondentów wyraźnie również wynika, że praca powinna zaczynać się wczesnym rankiem - aż 60% respondentów najwydajniej pracuje we wczesnych godzinach, a tylko 19% wieczorem. Pracę w godzinach wieczornych preferują przede wszystkim najmłodsi z pracowników.
Badanie InterviewMe wykazało, że Polacy podchodzą do kwestii zmiany liczby dni pracujących entuzjastycznie. Wydaje się, że rewolucja może dopiero nadejść, bo tryb pracy młodych ludzi różni się od tego, jaki znają ich rodzice czy starsi koledzy. Na dodatek zjawisko pełnoetatowej pracy zdalnej może sprawić, że pracownicy będą w stanie lepiej zarządzać czasem i korzystać ze swojej produktywności — niezależnie od tego, ile dni i godzin znajdzie się w ich umowach. — zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

fot. mat. prasowe

Polacy o skróceniu tygodnia pracy

Skrócenie tygodnia pracy to pomysł, który akceptuje większość respondentów


Metodologia badania
W badaniu przeprowadzonym w dniach 12-23.01.2023 wzięło udział 735 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 16 pytań dotyczących harmonogramu siedmiodniowego tygodnia pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: