eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy Polacy pracują za dużo? Aż 64% uważa, że tak

Czy Polacy pracują za dużo? Aż 64% uważa, że tak

2022-08-22 13:03

Czy Polacy pracują za dużo? Aż 64% uważa, że tak

Czy Polacy pracują za dużo? Aż 64% uważa, że tak © fotodesign-jegg.de - Fotolia.com

64% Polaków twierdzi, że pracuje za dużo, a 60% ledwo wystarcza pieniędzy na podstawowe potrzeby. Co więcej, w związku ze zbyt dużą ilością pracy 72% badanych ma problemy z relacjami z rodziną i przyjaciółmi, a przepracowanie odbija się negatywnie na zdrowiu 87% ankietowanych.

Przeczytaj także: Polacy o pracy. Jak do niej podchodzą?

W serwisie LiveCareer.pl przeprowadzono badanie "Czy Polacy pracują zbyt dużo?", w którym ponad 1000 respondentów podzieliło się opiniami na temat organizacji współczesnego rynku pracy i swoich doświadczeń.

Wśród najstarszych ankietowanych, czyli osób powyżej 55. roku życia, odsetek osób które pracują lub pracowały za dużo, wynosi 70%, a wśród najmłodszych (18-25 lat) - 50%.

W związku z problemami z relacjami i ze zdrowiem wynikającymi z przepracowania, niemal połowa ankietowanych (44%) zadeklarowała chęć pracy w mniejszym wymiarze czasu pracy. Z kolei 30% badanych stwierdziło, że mogłoby pracować na niepełny etat przy zmniejszeniu pensji.

Dodatkowo 66% badanych przyznało, że pensja nie wystarcza im na życie na satysfakcjonującym poziomie. Uważa tak więcej kobiet (69%) niż mężczyzn (63%) oraz 72% badanych z dużych miast (mających powyżej pół miliona mieszkańców).

Ponadto 65% badanych przyznało, że robi nadgodziny - w tym aż 76% pracowników zatrudnionych w przemyśle oraz 75% pracowników sektora edukacji. Niestety jednak dodatkowa praca nie zawsze przekłada się na płacę. Spośród ankietowanych, którzy pracują w dodatkowych godzinach, ponad ⅓ (34%) nie dostaje za nie wynagrodzenia.

fot. fotodesign-jegg.de - Fotolia.com

Czy Polacy pracują za dużo? Aż 64% uważa, że tak

64% Polaków twierdzi, że pracuje za dużo. 72% z nich ma przez to problemy z relacjami z rodziną, 72% z przyjaciółmi, a 87% ze zdrowiem. Zarobki 60% badanych ledwo wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. 55% respondentów uważa, że skrócenie tygodnia pracy do 4 dni to dobry pomysł. 53% respondentów opowiada się za wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu podstawowego.



Przepracowanie, ale też wypalenie zawodowe czy brak satysfakcji z pracy może fatalnie odbijać się na zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Z drugiej strony w Polsce relacja kosztów życia (zwłaszcza na rynku mieszkaniowym, który jest słabo regulowany przez państwo) do zarobków jest zdecydowanie niekorzystna dla obywateli, więc nie dziwi w ogóle, że wielu pracowników podejmuje się nadgodzin lub szuka dodatkowych zajęć - komentuje Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.

Wśród badanych 55% uważa, że skrócenie tygodnia pracy do 4 dni to dobry pomysł, który korzystnie wpłynie na społeczeństwo. Co ciekawe, wśród młodszych respondentów jest znacznie więcej entuzjastów tego pomysłu - w grupie wiekowej 18-25 lat sądzi tak 67%, a w grupie 26-29 - 66% osób.

Za skróceniem tygodnia pracy do 35 godzin opowiada się 61% ankietowanych. Wśród najmłodszych respondentów takie rozwiązanie popiera 71% osób.

Warto przy okazji dodać, że 31% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że osoby, które mają problemy finansowe, nie pracują wystarczająco ciężko. Uważa tak 37% badanych mężczyzn i 31% kobiet.

- Większość badanych wcale nie uważa, że ciężka praca automatycznie przynosi wysokie zarobki i satysfakcjonujący poziom życia. Trudno zresztą nie zauważyć, że mechanizmy wynagradzania pracy współcześnie są inne niż kiedyś. Obecnie, przynajmniej w sektorze usług, pracodawcy „wynajmują” umiejętności pracowników w określonym przedziale czasowym, a nie tak jak w erze przemysłowej i wcześniej - płacą za pracę fizyczną i wyprodukowane dobra. Nie zawsze prawidłowo działa też relacja popytu i podaży na rynku - gdyby tak było, pracownicy ochrony zdrowia czy branży edukacyjnej nie byliby jednymi z najgorzej wynagradzanych w kraju - mówi Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.

Oto inne ciekawe wyniki badania:
  • znacznie więcej kobiet (41%) niż mężczyzn (27%) wyrabia nadgodziny bezpłatnie
  • wśród respondentów 52% uważa wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego za dobre rozwiązanie
  • dochód gwarantowany popiera 57% badanych mężczyzn i 47% badanych kobiet.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: