eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: czego oczekują pracownicy?

Rynek pracy: czego oczekują pracownicy?

2015-01-18 00:46

Rynek pracy: czego oczekują pracownicy?

Czego oczekują pracownicy? © Kurhan - Fotolia.com

Uważa się, że to wysokie zarobki są czynnikiem przyciągającym pracowników i decydującym o ich lojalności wobec firmy. Badanie przeprowadzone przed Kelly Services pokazuje jednak, że wielu Polaków jest skłonnych zrezygnować z wyższego wynagrodzenia na rzecz szkoleń, rozwijania nowych umiejętności czy pracy w bardziej zróżnicowanym środowisku. Ważne więc, aby pracodawcy nie lekceważyli tych elementów.

Przeczytaj także: Satysfakcja z pracy: Polacy zadowoleni

Jakie wnioski dotyczące sytuacji na rynku pracy płyną z badania?

  • Ponad połowa ankietowanych Polaków (65%) twierdzi, że byłaby gotowa zrezygnować z wyższego wynagrodzenia czy awansu w zamian za możliwość rozwijania nowych umiejętności,
  • 42% ankietowanych Polaków w zamian za podwyżkę czy awans oczekuje zachowania większej równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą,
  • 31% ankietowanych oczekuje bardziej elastycznego grafiku pracy,
  • 27% liczy na pracę w zróżnicowanej społeczności zawodowej.

W skali Europy najwięcej osób, które deklarują chęć rozwoju nowych umiejętności kosztem wynagrodzenia i awansu odnotowujemy w Portugalii (72%), Polsce (65%), Danii (63%) oraz Belgii i Szwecji (po 61%).
W zasadzie nie mam wątpliwości, że wysokość wynagrodzenia jest kluczowym czynnikiem mającym wpływ na pozyskanie i retencje pracowników. Ciekawostką jest fakt, że rozwój osobisty i zawodowy jest na tyle atrakcyjny, że wielu pracowników jest skłonnych do ustępstw dotyczących innych korzyści pracowniczych – mówi Agnieszka Walter (Country General Manager Kelly Services Poland)

fot. Kurhan - Fotolia.com

Czego oczekują pracownicy?

65% ankietowanych Polaków twierdzi, że byłaby gotowa zrezygnować z wyższego wynagrodzenia czy awansu w zamian za możliwość rozwijania nowych umiejętności.


Inne wnioski płynące z badania:
  • Aż 59% ankietowanych wybrałoby pracę dla firmy o globalnym zasięgu, a 23% deklaruje chęć pracy w firmach o zasięgu krajowym lub regionalnym. 18% respondentów nie ma preferencji w tym zakresie,
  • 63% osób preferuje duże i średnie firmy, jedynie 13% woli organizacje zaliczające się do sektora MSP.
  • Pracownicy z wieloletnim doświadczeniem nie chcą podejmować pracy w firmach dopiero wchodzących na rynek (start up’y) oraz mikroprzedsiębiorstwach.
  • Najmniej atrakcyjne są firmy o silnie konkurencyjnej strukturze, w której korzyści zawodowe i ryzyko związane z ich osiągnięciem są wysokie.

Dobrą wiadomością dla globalnych pracodawców jest fakt, że ankietowane osoby deklarują chęć relokacji związanej ze zmianą pracy.

Przydatne linki:
Wyszukiwarka ofert pracy


Aż 72% osób zadeklarowało chęć zmiany miejsca zamieszkania ze względu na nową pracę, z czego: 7% deklaruje gotowość wyjazdu do innego miasta, 12% zgodziłoby się wyjechać poza obręb województwa, 18% jest skłonnych opuścić kraj, a co 4 ankietowany twierdzi, że wyemigrowałoby za pracą na inny kontynent.

Wśród Polaków 57% ankietowanych deklaruje chęć zmiany miejsca zamieszkania w obszarze Unii Europejskiej, kolejne 20% wskazało gotowość do wyjazdu do USA, 8% do krajów Azji i Pacyfiku oraz po 2% do Ameryki Południowej, Afryki i krajów Bliskiego Wschodu.

Informacje o badaniu


Kelly Global Workforce Index (KGWI) przeprowadził ankietę na ponad 230 000 osób w 31 krajach Europy, USA i Ameryki Południowej oraz Krajach Azji i Pacyfiku. W Polsce w ankiecie wzięło udział blisko 1500 osób. Pełne wyniki badania zostały opublikowane w nowym raporcie „Preferencje zawodowe oraz mobilność pracowników”.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: