eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Poznań atrakcyjny inwestycyjnie. Dlaczego?

Poznań atrakcyjny inwestycyjnie. Dlaczego?

2021-10-05 13:42

Poznań atrakcyjny inwestycyjnie. Dlaczego?

Poznań drugi w Polsce w rankingu miast o największym potencjale inwestycyjnym © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Poznań jest miastem o dużym potencjale dla inwestorów. W badaniu Business Environment Assessment Study uplasował się na drugim miejscu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu. W czym tkwi siła stolicy Wielkopolski?

Przeczytaj także: Dlaczego Trójmiasto? Co przyciąga biznes?

Poznań zajął drugie miejsce wśród najatrakcyjniejszych inwestycyjnie miast. Zdecydowały o tym wysokie oceny jakości życia, potencjału edukacyjnego i potencjału zatrudnienia.

Badanie Business Environment Assessment Study, zrealizowane przez firny Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint, analizuje siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność inwestycyjną miast. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Projekt został objęty patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pro Progressio.

Stabilizacja mimo pandemii


Poznań prężnie się rozwija pod każdym względem – potwierdza to m.in. tytuł „Najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto”. Mimo pandemii 87% firm planuje wzrost zatrudnienia a poziom powierzchni biurowej przekroczył pułap 600 000 m2. W tym roku pozyskaliśmy 9 nowych inwestorów z branż priorytetowych dla Poznania. Miasto również ciągle pracuje nad podwyższeniem standardu życia. Obecnie realizujemy pięć dużych projektów infrastrukturalnych, w tym rozbudowę trasy tramwajowej na Naramowice. Cieszymy się, że Poznań uzyskał tak wysoką ocenę w tegorocznej edycji BEAS – mówi Bartosz Guss, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Poznań zajął drugie miejsce ex aequo z Trójmiastem w badaniu BEAS, uzyskując ocenę 7,1 punktu w 10-stopniowej skali (wzrost o 0,2 punkty w porównaniu z rokiem 2019). Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak lokalizacja jako miejsce do życia (7,7 p), potencjał edukacyjny (7,4 p) i potencjał zatrudnienia (7,2 p).
Poznań od wielu lat znajduje się w czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym. Co roku przyglądamy się kolejnym przedsiębiorcom decydującym się na rozwijanie biznesu właśnie tutaj. Prężnie rozwija się sektor usług nowoczesnych, poznańskie firmy obsługują klientów z całego świata. Ogromną zaletą rynku jest również duża liczba specjalistów IT – mówi Marieta Brzykcy, Team Leader, Antal Engineering & Operations.

fot. mat. prasowe

Ocena poszczególnych wskaźników w Poznaniu

Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak lokalizacja jako miejsce do życia (7,7 p), potencjał edukacyjny (7,4 p) i potencjał zatrudnienia (7,2 p).


Co piąty z 532 tys. mieszkańców Poznania jest studentem (GUS, 2020). Z tego też powodu dynamicznie rozwijają się sektory priorytetowe dla Poznania: branża IT, Business Process Outsourcing (BPO), Shared Services Center (SSC), badania i rozwój (R&D) czy produkcja zaawansowana technologicznie, oferująca atrakcyjne warunki zatrudnienia i rozwoju.
Poznań to miasto bardzo innowacyjne i otwarte na nowych inwestorów. Potwierdza to fakt, że co roku pojawia się w stolicy Wielkopolski co najmniej kilka nowych inwestycji typu BPO/SSC lub IT. Miasto podejmuje wiele inicjatyw mających na celu rozwój sektora usług dla biznesu czy też wsparcie procesów rekrutacyjnych. To tu bije technologiczne serce Polski i tu mają swoje siedziby takie giganty technologiczne, jak np. Allegro czy Beyond – tłumaczy Wiktor Doktór, Prezes Pro Progressio.

Siła zmian w infrastrukturze


Magnesem, który przyciąga inwestorów do Poznania jest fakt, że to miasto stanowi ważny węzeł 7 dróg o znaczeniu międzyregionalnym i międzynarodowym. Transport drogowy był w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 8,3 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Wartością dodaną dla poznańskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej - ponad 63 800 m2 w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Wielkopolski wynoszą obecnie 582 900 m2. Ocena infrastruktury nieznacznie spadla z poziomu 7,1 p w 2019 r. na 7,0 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 r. Poznań znajduje się na 5 pozycji wśród badanych miast, jeżeli chodzi o wzrost zasobów powierzchni biurowej w ciągu ostatnich 10 lat.
Poznań posiada bardzo wydajną i efektywną komunikację miejską oraz nowoczesne międzynarodowe lotnisko. Miasto jest także bardzo dobrze skomunikowane drogowo oraz kolejowo z resztą Polski, dzięki czemu jest bardzo istotnym ośrodkiem logistycznym na mapie kraju. To wszystko sprawia, że poziom zadowolenia z życia w Poznaniu pozostaje niezmiennie na wysokim poziomie, co potwierdził opublikowany ranking Forbesa, który umieścił Poznań na liście 20 miast, w których najlepiej żyje się Amerykanom – mówi Grzegorz Bobrowski, Manager of Poznań Office, Cushman & Wakefield. Firmy planujące swój rozwój w Poznaniu doceniają przede wszystkim stabilność i przewidywalność tego rynku. Od dawna rozwija się tutaj sektor usług BPO/SSC, głównie w segmencie F&A, IT oraz call/service center – dodaje Bobrowski.

Rosnący potencjał edukacyjny


Dwadzieścia cztery uczelnie, a wśród nich największa państwowa uczelnia w Wielkopolsce, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Poznań liczy sobie prawie 113 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w finansach (18,5 tys.), potem w inżynierii (15,7 tys.) a następnie w obszarze lingwistycznym (10 tys.). Kapitał ludzki został oceniony na 7,2 p w dziesięciostopniowej skali. W porównaniu do roku 2019 jest to wzrost o aż 0,7 p.

fot. mat. prasowe

Liczba studentów w Poznaniu w podziale na obszary wiedzy

Poznań liczy sobie prawie 113 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w finansach (18,5 tys.), potem w inżynierii (15,7 tys.) a następnie w obszarze lingwistycznym (10 tys.).


Dużym potencjałem miasta jest duża liczba specjalistów IT. Przynajmniej 7 uczelni wyższych prowadzi kierunki kształcenia związane z informatyką. Sektor firm oferujących usługi z obszaru IT rozwija się dynamicznie, świadcząc usługi wysokiej jakości. Największa grupa studentów kształci się na kierunkach inżynieryjnych. Branże R&D oraz sektor produkcji zaawansowanej technologicznie stwarzają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery m.in. dla absolwentów poznańskich uczelni wyższych. Studenci, dzięki współpracy uczelni z biznesem, kończą edukację mając już na swoim koncie praktyki w organizacjach międzynarodowych i doświadczenie w realizacji innowacyjnych projektów o zasięgu światowym. Tak przygotowani do rozpoczęcia kariery zawodowej stają się specjalistami wspierającymi nowych inwestorów - komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

Rozwój poznańskiego rynku pracy


Mocną stroną Poznania są kadry z obszaru kompetencji inżynieryjnych, co jest docenianie przez pracodawców z branży produkcyjnej, a także obecność specjalistów i menedżerów w obszarze IT. Najwyższe wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach lingwistycznych oraz o kompetencjach sprzedażowych, a także u specjalistów i menedżerów w obszarze administracji i HR. Taki potencjał kapitału ludzkiego wpływa na fakt, że aglomeracja poznańska jest drugim w kraju najszybciej rozwijającym się ośrodkiem zewnętrznych usług biznesowych, szczególnie w zakresie usług F&A oraz ITO.

fot. mat. prasowe

Ocena potencjału zatrudnienia kadry średniego i wyższego szczeble o kompetencjach

Najwyższe wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach lingwistycznych oraz o kompetencjach sprzedażowych.


Stolica Wielkopolski rozwija się bardzo dynamicznie i przyciąga swoją atrakcyjnością młodych, utalentowanych ludzi. Siłą miasta jest również duża synergia nauki z biznesem oraz społeczność lokalna, która działa na rzecz promowania tolerancji i różnorodności. Motorem do rozwoju biznesu jest wysoka jakość życia w mieście. Według danych GUS dynamicznie rośnie również przeciętne wynagrodzenie brutto mieszkańca Poznania. Pomimo trudnych czasów i pandemii miasto nie traci na atrakcyjności inwestycyjnej. Stolica Wielkopolski dysponuje szeroką ofertą nowoczesnych powierzchni biurowych oraz oferuje stabilne stawki czynszowe. Z pewnością są to istotne atuty, które mogą przyciągnąć nowych inwestorów, jak również zachęcać obecnych do pozostania w tym mieście - mówi Dominik Pekról, Regional Manager, Antal Engineering & Operations.

Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r. Cykl raportów dedykowanych głównym ośrodkom miejskim w Polsce ma na celu opis rzeczywistości biznesowej, w jakiej funkcjonują firmy. Materiał pozwala spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym przedsiębiorstw. Raport przygotowywany co roku, zawiera informacje dotyczące poziomu wynagrodzeń specjalistów i menedżerów na polskim rynku.Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: