eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biznes patrzy na Łódź. W czym tkwi jej atrakcyjność inwestycyjna?

Biznes patrzy na Łódź. W czym tkwi jej atrakcyjność inwestycyjna?

2021-09-30 10:57

Biznes patrzy na Łódź. W czym tkwi jej atrakcyjność inwestycyjna?

W czym tkwi atrakcyjność inwestycyjna Łodzi? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W badaniu Business Environment Assessment Study Łódź uplasowała się na 4. pozycji rankingu najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miast z wynikiem 6,6 punktu na 10 możliwych. W oczach potencjalnych inwestorów na najwyższe uznanie zasługuje łódzki rynek biurowy, ale również potencjał edukacyjny i ocena lokalizacji jako miejsca do życia.

Przeczytaj także: Dlaczego Trójmiasto? Co przyciąga biznes?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czym wyróżnia się Łódź na tle innych lokalizacji dla biznesu postrzeganych przez inwestorów jako atrakcyjne?
  • W czym najczęściej specjalizują się łódzcy studenci?
  • Jak prezentuje się ocena potencjału zatrudnienia kadry średniego i wyższego stopnia w Łodzi?


Łódź jest zaliczana do pierwszej piątki obszarów najkorzystniejszych pod inwestycje zagraniczne wg badania Business Environment Assessment Study. Poniesione przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną nakłady inwestycyjne wynoszą 15 mld złotych. Dodatkowo całkowity zasób powierzchni biurowej wynosi prawie 580 tys. m2 i liczba ta stale się powiększa.

Najnowsza, 3. edycja raportu Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint - „Potencjał inwestycyjny Łodzi” w ramach Business Environment Assessment Study przedstawia, ocenę środowiska biznesowego w Łodzi przez decydentów polskich firm. Pozwala on spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji.

W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia.

Łódź wychodzi obronną ręką z pandemii


Trzecia edycja badania pokazuje, że Łódź, mimo pandemii straciła niewiele. Średnia ocena wynosi 6,6 punktu w 10-stopniowej skali. To plasuje aglomerację na czwartym miejscu wśród innych, badanych polskich miast. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak przestrzeń biurowa (7,4 p), potencjał edukacyjny (7,0 p) i ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,0 p).
Łódź to miasto, które w ostatnich latach przeszło istotne zmiany. Zidentyfikowaliśmy największe bolączki oraz wyeksponowaliśmy nasze atuty. Od dłuższego czasu komunikowaliśmy wielkie zamierzenia inwestycyjne, podkreślaliśmy fakt, że infrastruktura komunikacyjna oraz jakość życia w mieście zostaną całkowicie odmienione. Dzisiaj wchodzimy w etap finalizacji tych projektów, w czas, kiedy ich oddziaływanie zaczyna być odczuwalne i realnie wpływa na warunki prowadzenia biznesu w Łodzi - mówi Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

fot. mat. prasowe

Ocena poszczególnych wskaźników w Łodzi

Najwyższe oceny otrzymała oferowana przez Łódź przestrzeń biurowa.

Na korzystną sytuację ekonomiczną Łodzi wpływa kilka kluczowych czynników. Zaliczyć do nich można przede wszystkim centralną lokalizację. Dla rozwoju aglomeracji niezwykle istotna jest też Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Dodatkowo 7 listopada 2017 r. przyjęto rządowy plan budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma to być nowe lotnisko zlokalizowane pomiędzy Łodzią a Warszawą, docelowo zdolne obsłużyć rocznie 100 mln pasażerów.
Łodzi od lat towarzyszą takie określenia jak rewitalizacja, transformacja czy ugruntowanie pozycji na mapie Polski. Miasto konsekwentnie realizuje politykę mającą na celu poprawę jakości życia jego mieszkańców i zwiększanie ich siły nabywczej. Z tym aspektem łączy się bezpośrednio konieczność koncentrowania wysiłków na napływie nowego kapitału do miasta i rozwijaniu już istniejącego, który w naszym mieście jest stosunkowo młody – mówi Zuzanna Krech, Associate, Regional Head – Central Poland, Cushman & Wakefield.

Rozrastająca się przestrzeń biurowa


Łódzki rynek biurowy charakteryzuje duży przyrost powierzchni biurowej w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Całkowita jej podaż to około 580 tys. m2 na koniec 2020 r., a w trakcie realizacji lub planowanych jest ponad 85 tys. m2. Ostatnia wartość wydaje się być potwierdzeniem tezy o niesamowitym potencjale miasta.

W tak trudnym dla rynku czasie kolejni inwestorzy ogłaszają rozpoczęcie prac nad nowymi budynkami, a ci już budujący nie zwalniają tempa. Przyczyną może być jeden z najniższych współczynników pustostanów w miastach regionalnych.
Łódź jest obecnie nowoczesnym ośrodkiem biznesowym. Dzięki zrealizowanym dotychczas przez deweloperów inwestycjom, Łódź ma do zaoferowania najemcom ponad 578 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, a kolejne 88 600 m2 zostanie oddane do użytku do końca 2022 r. W ostatnich pięciu latach całkowite zasoby powierzchni biurowej w Łodzi zwiększyły się o ponad 60%, dzięki czemu Łódź zajmuje obecnie siódme miejsce wśród największych rynków biurowych w Polsce – komentuje Zuzanna Krech, Associate, Regional Head – Central Poland, Cushman & Wakefield.

Łódź oferuje nieruchomości biurowe oraz projekty wielofunkcyjne. Rozpoznawalne budynki kuszą najemców wyjątkowym środowiskiem pracy, a typowo biznesowe dzielnice są pozytywnie odbierane przez mieszkańców. Deweloperzy zyskują realny wpływ na kształtowanie miasta. Przykładem takiego podejścia są projekty Monopolis (Virako), Textorial Park (St.Pauls Development) czy Fuzja (Echo) – dodaje Radosław Kostka, Acquisition Manager Vastint Poland.

Rosnący potencjał edukacyjny


Dziewiętnaście uczelni wyższych, a wśród nich największa państwowa uczelnia w województwie łódzkim, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Łódź liczy sobie 75,7 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze finansów (11,7 tys.), potem w obszarze inżynieryjnym (9,9 tys.) a następnie w IT (4,7 tys.).

Kapitał ludzki został oceniony na 7,0 p w dziesięciostopniowej skali. Na rzecz współpracy z biznesem powstał program „Młodzi w Łodzi”, który wspiera rozwój kariery zawodowej studentów, zachęcając młodych ludzi do wiązania swojej przyszłości z miastem.

fot. mat. prasowe

Studenci w Łodzi w podziale na obszar wiedzy

Największe grono łódzkich studentów specjalizuje się w obszarze finansowym.Zdecydowanie na uwagę zasługuje innowacyjny program „Młodzi w Łodzi”. Jest to internetowa platforma, na której spotykają się pracodawcy oraz studenci i absolwenci łódzkich uczelni zainteresowani odbyciem praktyk związanych z określoną branżą lub działem firmy. Rocznie na łódzkich uczelniach dyplom uzyskuje około 20 tys. absolwentów. Z całą pewnością obszar usług biznesowych (SSC/BPO) jest dla nich sektorem z perspektywami. W tej branży jedną z najistotniejszych kompetencji jest znajomość języka obcego, dlatego na zatrudnienie mogą liczyć studenci i absolwenci kierunków lingwistycznych – germanistyki, anglistyki, romanistyki – mówi Aneta Jarzębska, Regional Manager, Antal SSC/BPO.

Rozwój łódzkiego rynku pracy


Mocną stroną Łodzi są kadry z obszaru administracji i HR, a także specjaliści i menedżerowie o kompetencjach sprzedażowych. Dodatkowo stolica województwa łódzkiego z roku na roku osiąga coraz lepsze wyniki w rankingu atrakcyjności miast pod kątem relokacji.

Przykładowo już co czwarta osoba zatrudniona w sektorze SSC/BPO w przypadku otrzymania interesującej oferty pracy rozważy przeprowadzkę do Łodzi.

Prognozy ekspertów Antal zakładają dalszy stabilny wzrost atrakcyjności miasta postępujący wraz z realizacją nowych inwestycji strukturalnych i biznesowych.

fot. mat. prasowe

Ocena potencjału zatrudnienia kadry średniego i wyższego stopnia

Mocną stroną Łodzi są kadry z obszaru administracji i HR.


Łódź jako trzecie co do wielkości miasto w Polsce przyciąga inwestorów centralną lokalizacją, bogatym zapleczem akademickim oraz rozwijającą się infrastrukturą komunikacyjną, zapewniającą łatwy dostęp do wszystkich największych centrów biznesowych w Polsce i w Europie. Rozwój Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przynosi wiele korzyści w postaci licznych inwestycji w priorytetowych sektorach. Wielu pracodawców obecnych już w Łodzi decyduje się na dalszy rozwój poprzez reinwestycje w regionie, mając na uwadze bardzo dobry dostęp do kadry średniego i niższego szczebla z kompetencjami, które lokalnie w innych regionach jest zdecydowanie trudniej pozyskać – dodaje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

O badaniu
Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r. Cykl raportów dedykowanych głównym ośrodkom miejskim w Polsce ma na celu opis rzeczywistości biznesowej, w jakiej funkcjonują firmy. Materiał pozwala spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym przedsiębiorstw. Raport przygotowywany co roku, zawiera informacje dotyczące poziomu wynagrodzeń specjalistów i menedżerów na polskim rynku.Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: