eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestorzy patrzą na Poznań

Inwestorzy patrzą na Poznań

2018-02-12 11:36

Inwestorzy patrzą na Poznań

Poznań © Piotr Gołębniak - Fotolia.com

Poznań może mieć powody do zadowolenia. Ze zrealizowanego przez Antal i CBRE raportu „Business Environment Assessment Study” wynika, że o ulokowaniu kapitału w tym mieście myśli 16 proc. inwestorów. Ogólna ocena, jaką uzyskała stolica Wielkopolski to 6.9 pkt. w 10-stopniowej skali, ale wyjątkowo dobrze (7.7 pkt.) wypadła pod względem potencjału edukacyjnego, co należy rozumieć jako dostępność pracowników. Inne z zebranych danych również potwierdzają, że poznański klimat sprzyja biznesowi. Co jeszcze jest istotne z punktu widzenia inwestorów?

Przeczytaj także: Dlaczego inwestorzy patrzą na Kraków?

Starania, aby podnosić jakość życia w Poznaniu i stwarzać w nim dogodne warunki do prowadzenia biznesu, jego włodarze podejmują nie od dziś. Wygląda też na to, że wszystko idzie po ich myśli - zmiany są nie tylko dostrzegane, ale i doceniane na arenie międzynarodowej.
- Świadczy o tym chociażby postrzeganie Poznania przez inwestorów, którzy coraz poważniej rozpatrują kandydaturę miasta przy lokowaniu nowego biznesu. W kontekście sektora SSC/BPO oraz IT na korzyść działa brak przesycenia dużymi inwestycjami i relatywnie wyższa dostępność pracowników, niż w wielu podobnie rozwiniętych ośrodkach. Również w obszarze przemysłowym ogłoszono niedawno miliardowe inwestycje, które będą niosły za sobą pozytywne zmiany i niewątpliwie przyciągną kolejnych inwestorów. W niedalekiej przyszłości atrakcyjność inwestycyjna i biznesowa Poznania może jedynie wzrosnąć - Dominik Pekról, Branch Manager Antal Engineering & Operations w Poznaniu.

Studenci ciągną do Poznania, inwestorzy za nimi


Poznań to również, czego wyraźnie dowodzą dane GUS, bardzo prężny ośrodek akademicki. W Wielkopolsce uczy się ponad 130 tys. studentów. Pod względem kształcenia specjalistów Poznań wypada lepiej niż Trójmiasto, Łódź czy Wrocław. Naukę odbierają tam przede wszystkim przyszli lingwiści (ponad 15 tys.), finansiści (niemal 15 tys.) oraz spece od IT (ponad 6 tys.).
– Poznań charakteryzuje się relatywnie stabilną sytuacją na rynku SSC/BPO. Systematyczny rozwój istniejących już centrów usług w regionie wiąże się ze stałym zapotrzebowaniem na specjalistów i menedżerów z kompetencjami lingwistycznymi. W stolicy Wielkopolski pojawia się stosunkowo niewiele nowych inwestycji w obszarze SSC/BPO w porównaniu z innymi regionami, dlatego każde nowe centrum cieszy się dużym zainteresowaniem i może liczyć na znaczny odzew ze strony kandydatów. Potencjał zatrudnienia w Poznaniu oscyluje na poziomie 6,3 – co jest sygnałem, że nasz region jest dobrym miejscem na inwestycje – podkreśla Marta Kikulska, Consultant Antal SSC/BPO w Poznaniu.

Autostradą do Warszawy, Trójmiasta i Berlina


Poznań jest oceniany jako silna metropolia z dobrze rozwiniętym systemem transportowym – infrastruktura otrzymała 7.1 pkt. na 10 pkt. możliwych. Porównując stolicę Wielkopolski do Wrocławia i Łodzi, badanych w ramach tego samego projektu, Poznań odznacza się na ich tle, jako miasto o większym potencjale transportowym. Nie ulega wątpliwości, że to infrastruktura jest jednym z głównych czynników przyciągających lub ograniczających napływ kapitału z zewnątrz. Atrakcyjne położenie Poznania, już teraz jest wykorzystane m.in. przez międzynarodowe firmy logistyczne. Rozbudowany system transportu wpływa bezpośrednio na rozwój biznesu oraz sprzyja relokacji.
- Pod względem komunikacji z pewnością do największych przewag Poznania należy bardzo dobrze rozwinięty transport drogowy i autostradowe połączenia zarówno z Warszawą, Trójmiastem, jak i Berlinem. Ponadto, bieżąca modernizacja linii kolejowej relacji Poznań - Warszawa poprawi jakość transportu kolejowego w stolicy Wielkopolski, który już teraz został oceniony na wysokim poziomie – podkreśla Piotr Pikiewicz, Starszy Konsultant Research & Consultancy CBRE.

Akcja relokacja, czyli dlaczego chętnie przeprowadzimy się do Poznania?


Jak wynika z raportu Antal, respondenci oceniają Poznań jako miejsce atrakcyjne do życia. Jednym z największych atutów miasta jest wyróżniająca się na tle innych lokalizacji oferta handlowa. Wysoko oceniana jest również jakość środowiska naturalnego, która coraz częściej wpływa na saldo migracji. Na uwagę zasługuje także fakt, że mieszkańcy zagłębia Wielkopolski czują się bezpieczniej niż łodzianie, czy wrocławianie. Co jeszcze może zachęcić do relokacji? Zarówno z perspektywy pracownika, jak i inwestora, magnesem przyciągającym do miasta jest stale rozwijający się rynek nowoczesnych powierzchni biurowych. Warto mieć na uwadze, że aktualne wymagania pracowników wykraczają poza standardowe rozwiązania biurowe, a coraz większą popularnością cieszą się przestrzenie co-workingowe i co-creatingowe. Z raportu „Business Environment Assessment Study” wynika, że przewagę Poznania stanowi dostępność przestrzeni biurowej – całkowity zasób szacowany jest na ponad 450 tys. mkw – oraz jakość powierzchni. Dzięki zróżnicowanej i atrakcyjnej ofercie tutejszego rynku nieruchomości, miasto może zaproponować rozwiązania odpowiadające na nowe potrzeby biznesu.

Informacje o badanu
Raport „Potencjał inwestycyjny Poznania” jest piątą publikacją w ramach projektu badawczego zainicjowanego przez Antal „Business Environment Assessment Study”.
Badanie Antal Business Environment Assessment Study zostało przeprowadzone w miesiącach maj – czerwiec 2017 na próbie 489 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI. Partnerzy badania: CBRE, BPCC, ASPIRE, Adaptive. Badanie jest prowadzone równolegle na rynku czeskim, słowackim i węgierskim. Raport został uzupełniony danymi Antal, CBRE oraz GUS, Lista 500 Polityka, BISNODE.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: