eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Który powiat w Polsce gwarantuje najwyższą jakość życia? Są zaskoczenia

Który powiat w Polsce gwarantuje najwyższą jakość życia? Są zaskoczenia

2017-06-06 10:48

Który powiat w Polsce gwarantuje najwyższą jakość życia? Są zaskoczenia

W którym z powiatów mieszka się najlepiej? © natali_mis - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rankingi ogólnych warunków życia często obejmują tylko największe miasta. Tymczasem wiele podmiejskich lokalizacji również jest bardzo atrakcyjnych osadniczo. Zatem warto sprawdzić, jaką jakość życia oferuje swoim mieszkańcom 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Taki ranking może być szczególnie interesujący z perspektywy młodych osób, które zastanawiają się wyborem lokalizacji dla własnych czterech kątów.

Pod uwagę warto wziąć nie tylko stopę bezrobocia i poziom płac


Rankingi opisujące jakość życia zazwyczaj uwzględniają wiele zróżnicowanych wskaźników. Takie indeksy nie zawsze mają jednak faktyczne przełożenie na badaną sferę. Przykładowy wskaźnik liczby łóżek szpitalnych na 1000 mieszkańców, raczej niewiele nam powie o jakości i dostępności opieki medycznej, gdyż to nie liczba miejsc w szpitalach jest największym problemem służby zdrowia. Znacznie trudniej o dane dotyczące np. długości kolejek do lekarzy.

W związku z powyższym wydaje się, że analizę jakości życia można ograniczyć tylko do kilku podstawowych wskaźników. Ranking portalu RynekPierwotny.pl uwzględnia następujące wskaźniki o różnym wpływie na końcowy wynik:
 • przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto (2015 r.) - waga 40%
 • stopa bezrobocia rejestrowanego (2016 r.) - waga 35%
 • przestępstwa stwierdzone przez Policję na 1000 mieszkańców (2016 r.) - waga 15%
 • liczba dzieci w wieku 3 lata - 5 lat przypadających na jedno miejsce w placówce wychowania przedszkolnego (2015 r.) - waga 10%

Wartości poszczególnych wskaźników dla 380 lokalizacji, posłużyły do obliczenia pozytywnych i negatywnych odchyleń od przeciętnego poziomu (mediany). Odchylenia względem mediany później przeliczono na punkty (1% pozytywnego odchylenia = +1 punkt, 1% negatywnego odchylenia = -1 punkt) z uwzględnieniem różnej wagi poszczególnych wskaźników. Ostateczny wynik każdego miasta lub powiatu, został przeniesiony na skalę od 0 punktów (najgorszy wynik) do 100 punktów (najlepsza jakość życia).

Pozycje niektórych miast oraz powiatów mogą budzić zaskoczenie


Wyniki opisywanego zestawienia są dość zaskakujące, gdyż pierwszego miejsca w Polsce nie zajęła żadna z metropolii. Okazało się, że najwyższą jakość życia oferuje swoim mieszkańcom powiat lubiński, co wynika przede wszystkim z wysokiego poziomu lokalnych wynagrodzeń kształtowanych przez przemysł wydobywczy. Oprócz wspomnianego powiatu, w pierwszej dziesiątce rankingu znajdziemy następujące lokalizacje:
 1. Warszawa - 98,73 punktu (pkt.)
 2. Jastrzębie - Zdrój - 98,38 pkt.
 3. powiat warszawski zachodni - 96,14 pkt.
 4. Jaworzno - 95,82 pkt.
 5. powiat pruszkowski - 94,65 pkt.
 6. Gdańsk - 92,14 pkt.
 7. powiat poznański - 91,63 pkt.
 8. powiat nowotomyski - 90,11 pkt.
 9. powiat bełchatowski - 89,97 pkt.

Wśród największych metropolii, na wysokim miejscu uplasował się też Poznań (11 pozycja). W klasyfikacji rankingowej niżej znajdziemy Katowice (12 miejsce), Kraków (24), Bydgoszcz (25), Wrocław (29) oraz Szczecin (32). Znacznie gorzej zostały ocenione dwa inne duże miasta: Lublin (57 miejsce) i Łódź (107 miejsce). Odległa pozycja trzeciego największego miasta w kraju, z pewnością jest powodem do niepokoju.

Obszary oferujące najniższą jakość życia oczywiście prezentują się nieporównywalnie gorzej niż wspomniana Łódź. Pod względem warunków życia, najniżej zostały ocenione następujące powiaty: lipnowski, kętrzyński, sierpecki, radomski, łobeski, węgorzewski, bartoszycki, elbląski, braniewski oraz szydłowiecki. Wszystkie wymienione tereny cechują się kiepską sytuacją na rynku pracy. Ze względu na konstrukcję rankingu, to właśnie wskaźniki dotyczące bezrobocia i poziomu płac miały decydujący wpływ na ostateczne wyniki.

fot. mat. prasowe

Ranking warunków życia w 380 powiatach i miastach na prawach powiatu

Na pierwszym miejscu rankingu powiat lubiński, a na drugim biegunie - powiat szydłowiecki z wynikiem 0 pkt.


Ważne są także kwestie związane z jakością lokalnego powietrza


Dla osoby oceniającej atrakcyjność poszczególnych lokalizacji (np. pod kątem zakupu mieszkania), ważna może się wydawać również jakość powietrza. Po ostatniej zimie, wspomniana kwestia zwraca nieco większą uwagę opinii publicznej. Wbrew pozorom, nie tylko duże miasta mają problemy z trującym smogiem.

Powyższy ranking niestety nie uwzględnia jakości powietrza. Powodem jest brak spójnych i odpowiednich danych na temat wszystkich analizowanych powiatów oraz miast. Uwzględnienie poziomu zanieczyszczeń powietrza, z pewnością negatywnie wpłynęłoby na pozycję niektórych lokalizacji (np. Warszawy, Krakowa oraz Kielc).

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: