eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › 2022 rok przyniesie rekordowe inwestycje w nieruchomości zagraniczne

2022 rok przyniesie rekordowe inwestycje w nieruchomości zagraniczne

2021-10-06 11:17

2022 rok przyniesie rekordowe inwestycje w nieruchomości zagraniczne

2022 rok przyniesie rekordowe inwestycje w nieruchomości © pixabay.com

Knight Frank prezentuje wyniki Active Capital Report – kolejnej już odsłony opracowania, które bazuje na danych i autorskim modelowaniu, formułując nadchodzące tendencje w zakresie globalnych inwestycji w nieruchomości. Lektura tym bardziej warta uwagi, że w 2020 r. jego autorom trafnie udało się przewidzieć tegoroczne trendy. Co zatem czeka nas w kolejnych 12 miesiącach?

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości komercyjne: co przyniesie 2022 rok?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które kraje będą w nadchodzącym roku najbardziej pożądanymi kierunkami pod względem inwestycji w nieruchomości?
  • Skąd będą pochodzić fundusze inwestujące w nieruchomości w Polsce?
  • Które państwa będą głównym źródłem kapitału inwestowanego w nieruchomości na świecie?
  • Jaki segment ma być odpowiedzialny za ponad 50% wolumenu inwestycji w nieruchomości w 2022 r.?
  • Które miasta uchodzą za najbardziej ekologiczne pod względem nieruchomości?


W oparciu o tegoroczny raport Active Capital przewidywany jest ponowny wzrost napływu inwestycji w nieruchomości z możliwością osiągnięcia rekordowego poziomu sprzed czasów pandemii dla najważniejszych segmentów, w tym biurowego, logistycznego i mieszkaniowego, co świadczy o wyraźnej poprawie zaufania wśród inwestorów.

USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia to według prognoz kraje, gdzie odnotowana zostanie największa liczba inwestycji w nieruchomości zagraniczne w roku 2022, natomiast USA, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy w następnym roku mają stać się największymi źródłami kapitału zainwestowanego w nieruchomości.

fot. pixabay.com

2022 rok przyniesie rekordowe inwestycje w nieruchomości

Ponad 50% największych transakcji zagranicznych zostanie zrealizowanych w segmencie biurowym.


Ponad 50% największych transakcji zagranicznych zostanie zrealizowanych w segmencie biurowym.

Zgodnie z prognozami, pod względem wartości inwestycji w 2022 r. segment mieszkaniowy ulokuje się na drugim miejscu. Źródła kapitału, zarówno jak i kierunki jego przepływu będą zróżnicowane. Przewiduje się, że największa jego część popłynie w stroną Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Japonii.

Managerowie funduszy inwestycyjnych i fundusze private equity, w szczególności te z USA i Kanady, pozostaną według prognoz głównymi graczami na rynku nieruchomości przemysłowych w 2022 r., również lokując swoje inwestycje w zróżnicowanych lokalizacjach, np. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Holandii, jak również w Hiszpanii, Polsce i Australii.
Wnioski z tegorocznego raportu napawają optymizmem, sugerując dalsze ożywienie na globalnych rynkach kapitałowych i odrodzenie inwestycji w nieruchomości zagraniczne w skali globalnej. Dzięki najnowszemu modelowaniu danych, w tym roku jesteśmy w stanie przygotować pogłębioną analizę przyszłych trendów pokazującą, gdzie i w jakie sektory zostanie zainwestowany kapitał w nadchodzącym roku. Stanowi ona źródło aktualnych i praktycznych spostrzeżeń, które pomogą inwestorom w poruszaniu się po światowym rynku nieruchomości po pandemii i wyprzedzaniu trendów - mówi Neil Brookes, Head of Global Capital Markets, Knight Frank.

Wpływ ekologicznego budownictwa na ceny sprzedaży


Korzystając z narzędzi do modelowania cenowego firma Knight Frank po raz pierwszy ustaliła zakres, w jakim ocena ekologiczności budynku wpływa na cenę jego sprzedaży.

Wyniki wykazały, że najlepsze biurowce w centrum Londynu, którym przyznano ocenę „excellent” w systemie BREEAM1 osiągnęły 10,5% nadwyżki w porównaniu z identycznymi budynkami bez takiej oceny, natomiast budynki, którym przyznano ocenę „Very good”, osiągnęły nadwyżkę na poziomie 10,1%.

Najlepsze budynki biurowe w Melbourne i Sydney z oceną 5+ NABERS2 uzyskały nadwyżkę w wysokości 17,9% od ceny sprzedaży w porównaniu z identycznymi budynkami bez oceny, a te, którym przyznano niższą ocenę w systemie certyfikacji NABERS (narodowy australijski system oceny środowiska) osiągnęły nadwyżkę na poziomie 8,3%.

Najbardziej ekologiczne miasta świata


Z badań Knight Frank wynika, że w pierwszej piątce najbardziej ekologicznych miast świata pod względem nieruchomości znajdują się Londyn, Szanghaj, Nowy Jork, Paryż i Waszyngton. Pomiarów dokonywano uwzględniając szereg czynników, np. stopień rozwoju sieci transportu publicznego, wielkość miejskich terenów zielonych, czy liczbę budynków certyfikowanych jako ekologiczne.

Mimo, iż miasta te odnotowują postępy, jeśli chodzi o działania wspierające redukcję śladu węglowego (przynajmniej w stosunku relatywnym na osobę), to jednak żadne z nich nie jest odporne na ryzyka klimatyczne. Również żadne z 286 przebadanych miast z całego świata nie uzyskało oceny dużo wyższej niż 6 w skali od 1 do 10, jeśli chodzi o odporność na zagrożenia klimatyczne, takie jak ekstremalne zjawiska pogodowe.
Widzimy, że zrównoważony rozwój i ESG stanowią siłę napędową strategii inwestowania w nieruchomości przez instytucje. Po raz pierwszy udało nam się określić nadwyżkę od ceny dla najwyżej ocenianych ekologicznych budynków na świecie. Jest to ważny sygnał świadczący o tym, że popyt na budynki ekologiczne to zjawisko światowe i jego znaczenie będzie wzrastać. Z badań wynika, iż pomimo tego, że miasta odnotowują postępy jeśli chodzi o działania wspierające redukcję śladu węglowego, to jednak żadne z nich nie jest odporne na ryzyka klimatyczne. Inwestorzy na całym świecie muszą uwzględniać ryzyka związane z nasileniem zjawisk pogodowych, jak i zwiększone ryzyko klimatyczne w przyszłości - dodaje Victoria Ormond, CFA; Partner, Capital Markets Research, Knight Frank.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: