eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biurowce w Warszawie: mniej nowości, więcej rewitalizacji?

Biurowce w Warszawie: mniej nowości, więcej rewitalizacji?

2021-05-21 09:35

Biurowce w Warszawie: mniej nowości, więcej rewitalizacji?

Biurowce w Warszawie © pixabay.com

Firma Deloitte publikuje kolejną już odsłonę badania Warsaw Crane Survey - opracowania, które analizuje sytuację panującą na stołecznym rynku biurowym, uwzględniając przy tym ilość pozwoleń wydanych na budowę biurowców. Okazuje się, że nie jest ona imponująca - w minionym roku wydano bowiem jedynie dwa pozwolenia, rok wcześniej było ich siedem. Wpływ na to ma zarówno duże nasycenie rynku, jak i pandemia, która odracza lub wręcz wstrzymuje ekspansję inwestorów.

Przeczytaj także: Biurowce: podaż w regionach o 100 tys. mkw. wyższa niż w Warszawie

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile wniosków o pozwolenia na budowę dla projektów biurowych wydano w minionym roku?
  • Czym owocuje zmniejszony popyt biurowce?
  • W którym regionie Warszawy lokuje się najwięcej inwestycji biurowych?
  • Jakie projekty objęte zostały rewitalizacją?


Spadająca liczba nowych biurowców


Z najnowszej odsłony Warsaw Crane Survey wynika, że miniony rok zaowocował wydaniem jedynie dwóch pozwoleń na budowę nowych obiektów o przeznaczeniu biurowym, podczas gdy w 2019 r. było ich siedem. Pierwsze z nich to pozwolenie dla projektu Skanska zlokalizowanego przy ulicy Łuckiej 5/7 (dawny Impexmetal), obok Fabryki Norblina. Drugie dotyczy biurowca The Bridge - projektu Ghelamco. Obiekt powstaje u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej, przy placu Europejskim.

Warto zaznaczyć, że w 2020 roku nie złożono nowych wniosków o pozwolenia na budowę dla projektów biurowych. Będzie to mieć wpływ na liczbę wydanych pozwoleń w kolejnych miesiącach.

fot. pixabay.com

Biurowce w Warszawie

W 2020 roku nie złożono nowych wniosków o pozwolenia na budowę dla projektów biurowych.


Aby przewidzieć przyszłe trendy budowlane, eksperci Deloitte przeanalizowali także toczące się i wydane procedury w sprawie warunków zabudowy. Ponieważ tylko 40 proc. powierzchni Warszawy jest objęte planami miejscowymi, decyzje te dotyczą około 60 proc. powierzchni miasta. W ubiegłym roku złożono co najmniej siedem takich wniosków dla przyszłej zabudowy biurowej lub wielofunkcyjnej z częścią biurową. Obecnie przygotowywane są projekty, które rozpoczną się po zakończeniu zastoju na rynku.

Eksperci Deloitte zauważają również, że pandemia Covid-19 wpłynęła na decyzje niektórych najemców o odroczeniu lub całkowitym wstrzymaniu planowanej ekspansji. Popyt na powierzchnie biurowe maleje, co przekłada się na wzrost liczby pustostanów. To zaś wpłynąć może na rynek w nadchodzących latach.
O ile średni wskaźnik pustostanów w Warszawie wynosi około 10 proc., to dla wybranych budynków oddanych do użytku w ostatnich miesiącach 2020 r. lub na początku 2021 r. przekracza 40 proc. Jeśli poziom ten będzie dalej rósł, może to w efekcie wpłynąć na spowolnienie przyrostu nowej podaży lub na przekształcanie starszych projektów i poszukiwanie nowych funkcji dla tych nieruchomości.

Dodatkową przesłanką spowolnienia przyrostu zasobów biurowców w stolicy jest fakt, że w 2020 roku nie wpłynął żaden wniosek o pozwolenie na budowę budynku biurowego – mówi Dominik Stojek, Partner Associate, dział doradztwa ds. nieruchomości, Deloitte.

Już w poprzedniej edycji badania eksperci Deloitte wskazywali na możliwe przesycenie rynku, o którym świadczy malejąca z roku na rok liczba pozwoleń na budowę. Do tych okoliczności dołączyła jeszcze pandemia, a więc praca zdalna i automatyczne zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnie biurowe. I choć trudna sytuacja gospodarcza nie wpłynęła na zatrzymanie toczących się prac budowlanych, to wzmocniła pytanie odnośnie przyszłych tendencji na dotychczas rozpędzonym rynku.

Wola wciąż na prowadzeniu


W poprzedniej edycji badania – Warsaw Crane Survey 2020 – podkreślono dominujący trend lokowania inwestycji biurowych na Woli. Wnioski płynące z najnowszego raportu tylko to potwierdziły. Oba pozwolenia na budowę, których udzielono w 2020 roku dotyczą budynków właśnie w tej dzielnicy (The Bridge oraz Łucka 5/7).

W ubiegłym roku zakończono budowę 11 inwestycji, w tym roku prace mają zostać zakończone przy kolejnych 7 projektach. W rezultacie na terenie dzielnicy przybędzie ponad 150 tys. mkw. powierzchni biurowców, co łącznie daje wynik aż ok. 600 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w ciągu dwóch lat (2020 i 2021).

Mokotów wciąż przewyższa Wolę pod względem istniejących zasobów biurowych (ponad 1,5 mln mkw.), jednak wszystko wskazuje na to, że taki stan nie potrwa długo. Od kilku lat liczba nowych projektów w tej dzielnicy systematycznie maleje, inwestuje się raczej w tradycyjne obiekty mieszkaniowe, mieszkania na wynajem oraz hotele.
Jednocześnie planowane są przekształcenia budynków biurowych oraz całych kompleksów w projekty wielofunkcyjne, co zmniejszy powierzchnię biurową dzielnicy na rzecz powierzchni mieszkaniowych. Przykładem jest jeden z najstarszych parków biurowych w Warszawie, Empark. Dzięki możliwościom jakie daje specustawa mieszkaniowa kompleks ten ma szansę ponownie stać się jedną z ikon Warszawy jako projekt multifunkcyjny. Służewiec - negatywny symbol monokultury biurowej od kilku lat podlega dynamicznym przemianom. Deweloperzy szukają dziś równowagi pomiędzy liczbą powierzchni biurowej oraz mieszkalnej - mówi Magdalena Topolska-Ziemak, menadżer, dział doradztwa ds. nieruchomości, Deloitte.

Akcja rewitalizacja


Trendem, który na stałe zagościł w warszawskiej architekturze biurowców jest modernizacja i rewitalizacja obiektów i kompleksów zabytkowych. Obecnie aż ok 360 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie stanowią tego typu projekty. Najwięcej tego typu inwestycji powstawało do tej pory w centrum miasta, jednak zainteresowanie inwestorów kieruje się również do takich dzielnic jak Wola czy Praga Północ oraz Południe.

Większość powstających biur na Pradze zlokalizowana jest w historycznych kompleksach pofabrycznych. Dobrym przykładem są zrealizowane: Praga 306 oraz Centrum Praskie Koneser (wciąż trwają prace nad ostatnimi budynkami kompleksu). Warto dodać, że w ostatnich miesiącach wpłynął wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla fabryki Drucianka, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie Dworca Wschodniego.

Jednak to wciąż w centralnej części miasta zrealizowano najwięcej projektów rewitalizacyjnych, jak na przykład Plac Małachowskiego, Ufficio Primo, budynek Cedetu (Centralny Dom Towarowy), Hotel Europejski czy Elektrownia Powiśle. W 2020 roku otwarte zostały kolejne dwa biurowce Browary Warszawskie, które zlokalizowane są na terenie dawnego browaru na Woli (między ulicą Grzybowską a Krochmalną). Obiekt stanowi nie tylko doskonały przykład dobrego zaadaptowania przestrzeni, lecz także użyteczności i jej wielofunkcyjnych zastosowań – jest kompleksem biurowo-mieszkalno-handlowym.

Interesującym przykładem rewitalizacji, która miała miejsce w centrum Warszawy z pewnością jest Wola Retro, otwarta w 2019 roku. Inwestycja składa się z 3 budynków i bazuje na pochodzącym z lat 30. XX wieku budynku, do którego dobudowano dwa górujące nad nim budynki.

Obecnie do największych tego typu inwestycji w Warszawie należy Fabryka Norblina na Woli, której otwarcie zaplanowano na drugie półrocze 2021 roku. Fabryka Norblina oferować będzie około 40 tysięcy mkw. powierzchni biurowej klasy A w stylistyce architektonicznej, nawiązującej do przemysłowej historii tego miejsca.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: