eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › MŚP otwiera się na pracę zdalną

MŚP otwiera się na pracę zdalną

2020-12-31 12:27

MŚP otwiera się na pracę zdalną

MŚP powoli przekonuje się do pracy zdalnej ©  Justin - Fotolia.com

Mikro, małe i średnie firmy powoli przekonują się do pracy zdalnej - wynika z VI edycji badania "KoronaBilans MŚP" autorstwa Krajowego Rejestru Długów. W porównaniu do poprzedniej edycji badania więcej firm umożliwia swoim pracownikom wykonywanie obowiązków w trybie home office i więcej firm wdrożyło ten model pracy.

Przeczytaj także: KRD: 3/4 firm poniosło dodatkowe koszty w związku z pandemią

Wspomniane we wstępie badanie wykazało, że obecnie już 52 proc. mikro, małych i średnich firm zadeklarowało, że ich pracownicy mogą całkowicie lub częściowo pracować w trybie zdalnym. Home office w mniejszym lub większym stopniu wdrożyło 77 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP. W poprzedniej edycji badania było to 42 proc. firm.

Nie zmienił się odsetek firm, które umożliwiają pracownikom całkowite przejście na pracę zdalną - to wciąż zaledwie 5 proc. przedsiębiorców. Natomiast z 47 proc. w poprzedniej edycji do 52 proc. wzrósł odsetek firm umożliwiających pracę w modelu hybrydowym, czyli takim w którym cześć pracowników wykonuje obowiązku służbowe na home office. Model hybrydowy z reguły możliwy jest w branży handlowej i usługowej.

VI badanie Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP” pokazało, że te firmy, które mogą korzystać z modelu pracy zdalnej, coraz częściej się na niego decydują. Z 58 proc. do 23,4 proc. spadł odsetek firm, które mimo, iż mogą skierować swoje załogi na pracę w domu, nie korzystają z tego modelu.

fot. Justin - Fotolia.com

MŚP powoli przekonuje się do pracy zdalnej

Już prawie 77 proc. firm z sektora MŚP w mniejszym lub większym stopniu wdrożyło model pracy zdalnej.


Home office nie dla firm budowlanych


Pomysłów na to, jak zorganizować pracę w czasie pandemii, jest sporo. Najpopularniejszy z nich to taki, w którym ¾ załogi pracuje w firmie i ¼ zdalnie (32 proc.). Co piąta firma (20,9 proc.) przyjęła zasadę, w myśl której w trybie home office pracuje połowa zespołu. Z takiego rozwiązania najchętniej korzystają mikroprzedsiębiorcy oraz firmy handlowe. Niespełna 13 proc. przedsiębiorców zdecydowało się z kolei na model, który zakłada pracę z domu ¾ załogi. Całkowite przejście na pracę zdalną wciąż stanowi jednak wyzwanie dla przedsiębiorców.
Otwartość przedsiębiorców na home office zależy od wielkości firmy i od branży, w której działa. Najwięcej problemów mają z tym firmy budowlane (64,3 proc.) oraz produkcyjne (60 proc.). Pod względem wielkości, ponad 52 proc. mikroprzedsiębiorców deklaruje, że ich pracownicy nie są w stanie wykonywać wszystkich swoich obowiązków, pracując zdalnie. Do pracy z domu najlepiej przygotowani są więc średni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele firm handlowych i usługowych – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Rozwój kompetencji cyfrowych i zmiany w prawie


Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że świat po pandemii będzie wyglądał inaczej. Dotyczyć do będzie również modelu pracy, który przez ostatnie miesiące był bardzo elastyczny i zmieniał się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.
Jak wynika z VI edycji „KoronaBilansu MŚP”, ponad 27 proc. firm zamierza utrzymać stosowany obecnie system pracy. Najbardziej przekonani do tego są przedstawiciele branży handlowej (43 proc.), która w czasie pandemii starała się wykorzystać jak najlepiej możliwości oferowane przez Internet i sprzedaż online. Co szósta firma (17 proc.) planuje wprowadzić model hybrydowy z mniejszą niż do tej pory liczbą pracowników pracujących zdalnie. Odpowiedzi na pytanie, jak zorganizować pracę po pandemii, wciąż nie zna co dziesiąty przedsiębiorca.

Ponad 36 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że sytuacja unormuje się na tyle, że cała załoga będzie mogła wrócić do firmy. Będzie to jednak powrót do innej rzeczywistości, ponieważ pandemia przyczyniła się do popularyzacji pracy zdalnej. I choć na początku miała ona na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, to szybko okazało się, że dla przedsiębiorców takie rozwiązanie może być także korzystne finansowo.
Zaoszczędzone na utrzymaniu firmowej floty, delegacjach, administracji i wynajmie powierzchni biurowych pieniądze, właściciele firm mogą przeznaczyć na usprawniające funkcjonowanie biznesu rozwiązania informatyczne i nowe technologie. Takie inwestycje planuje co piąty przedsiębiorca. Dodatkowo, już ponad 45 proc. firm jest w stanie przynajmniej częściowo prowadzić swoją działalność online, a 42 proc. zamierza to zrobić w ciągu najbliższych trzech miesięcy. To więcej niż w poprzedniej edycji badania, kiedy takie plany miało niespełna 30 proc. przedsiębiorców. Zresztą wystarczy też spojrzeć na wydatki firm w czasie pandemii, żeby zauważyć, że traktują one pracę zdalną jako rozwiązanie przyszłości. Co trzecie przedsiębiorstwo przeznaczyło bowiem dodatkowe środki na zakup nowego sprzętu w postaci komputerów przenośnych i telefonów dla pracowników – mówi Adam Łącki.

Oprócz zmiany nastawienia przedsiębiorców, pandemia wymusiła też zmiany w prawie. Od września 2020 r. funkcjonują zapisy, zgodnie z którymi pracodawca może zlecać pracownikowi pracę zdalną do końca epidemii oraz trzy miesiące po jej zakończeniu. Trwają również prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która dotyczyć będzie m.in. kwestii związanych z normami czasu pracy, BHP oraz badań lekarskich.

VI edycja ogólnopolskiego Badania „KoronaBilans MŚP” została przeprowadzona przez IMAS International w listopadzie 2020 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Objęła grupę 357 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Technika badawcza: CATI/CAWI.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: