eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Na opóźnienia w płatnościach skarży się co trzecia firma

Na opóźnienia w płatnościach skarży się co trzecia firma

2021-03-29 11:27

Na opóźnienia w płatnościach skarży się co trzecia firma

Co trzeci przedsiębiorca skarży się na nieuregulowane faktury © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z jakimi problemami związanymi z pandemią borykają się obecnie przedsiębiorcy? Co trzeci skarży się na opóźnienia w płatnościach, a 71 proc. na dodatkowe koszty ponoszone w związku z epidemią. Jakie jeszcze wnioski płyną z badania "KoronaBilans MŚP" przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej?

Przeczytaj także: Firmy w lepszej kondycji, choć opóźnione płatności bez zmian

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak pandemia wpływa na opóźnienia w płatnościach?
  • Jakie koszty w związku z pandemią ponoszą firmy?
  • Jaka jest sytuacja finansowa firm?


  • 30 proc. firm nie reguluje terminowo swoich zobowiązań, tłumacząc to złą sytuacją finansową oraz oczekiwaniem na przelewy od kontrahentów.
  • Co trzeci przedsiębiorca skarży się na opóźnienia w płatnościach wynoszących przeważnie do miesiąca.
  • 71,4 proc. firm przyznaje, że poniosły dodatkowe koszty w związku z pandemią. W poprzedniej edycji badania było to 74,3 proc.
  • 95 proc. dodatkowych kosztów pochłonęło zabezpieczenie pracowników, ponad 30 proc. - zakup dodatkowych sprzętów i oprogramowania oraz 20 proc. - wykonanie testów na koronawirusa wśród załogi.
  • 66,8 proc. firm posiada zobowiązania finansowe. Z 26,9 proc. do 35,3 proc. wzrósł odsetek przedsiębiorców, którzy podpisali nowe zobowiązania w czasie trwania pandemii.
  • Z 14,5 proc. do 16,9 proc. wzrosła grupa firm, które przewidują problemy ze spłatą rat kredytowych lub/i leasingowych w ciągu najbliższych trzech miesięcy na skutek pandemii koronawirusa. Równocześnie co czwarty przedsiębiorca nie ma pewności, czy w niedługiej przyszłości będzie w stanie regulować swoje zobowiązania.

W najnowszej edycji cyklicznego badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP” 32 proc. firm skarży się na kłopoty z uzyskaniem na czas płatności od swoich kontrahentów. Najczęściej dotyczy to małych i średnich przedsiębiorstw z sektora usługowego. Prawie 30 proc. firm przyznaje, że z powodu pandemii nie opłaca swoich faktur na bieżąco. Najczęściej takie problemy zgłasza branża produkcyjna. Opóźnienia wynoszą przeważnie do miesiąca. Co druga firma mówi, że powodem są słabe wyniki sprzedażowe i mniej zleceń, a co trzecia sama czeka na płatność ze strony kontrahentów.

fot. mat. prasowe

Czy od października Państwa firma ma problemy z opóźnionymi płatnościami?

Co trzeci przedsiębiorca skarży się na opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów.


Rośnie liczba zobowiązań


Jak wynika z przeprowadzonego badania, o ponad 8 pp. wzrósł odsetek firm, które w czasie pandemii sięgnęły po dodatkowe finansowanie i podpisały umowy kredytowe lub leasingowe. W ostatnim czasie zdecydowało się na to już ponad 35 proc. przedsiębiorstw. Równocześnie część z nich przewiduje, że w najbliższych trzech miesiącach może mieć problemy ze spłatą rat kredytowych. Takie obawy ma już prawie 17 proc. firm. Co czwarta nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, czy jej sytuacja finansowa pozwoli, by na bieżąco opłacać faktury i płacić raty kredytowe.
Zobowiązania finansowe w postaci kredytu lub leasingu posiada 2/3 przedsiębiorców. Dodatkowo, do ponad 35 proc. wzrósł odsetek tych firm, które zdecydowały się zaciągnąć dodatkowe zobowiązania już w trakcie pandemii. Widać więc, że część przedsiębiorców posiada zdolność kredytową. Z drugiej strony, jak wynika z naszego badania, zwiększyło się grono firm, które nie mają pewności, czy w najbliższym czasie będą w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązania. Takie przypuszczenia lub wątpliwości ma ponad 42 proc. przedsiębiorców – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

fot. mat. prasowe

Czy Państwa firma przewiduje problemy ze spłatą rat kredytowych lub leasingowych?

17% firm przewiduje, że w najbliższych trzech miesiącach może mieć problemy ze spłatą rat kredytowych.


Wysokie koszty pandemii


Odsetek firm, które w związku z pandemią musiały ponieść dodatkowe koszty, nieznacznie spadł. Wciąż jednak utrzymuje się na wysokim poziomie i dotyczy ponad 71 proc. przedsiębiorców. Zdecydowana większość z nich (prawie 90 proc.) przeznaczyła na ten cel do 1/4 swojego firmowego budżetu. Blisko co dziesiąty badany mówi już jednak o kosztach w wysokości od 26 do 50 proc. wydatków firmowych.

Najczęściej dodatkowe środki przedsiębiorcy przeznaczali na odpowiednie zabezpieczenie pracowników – zakup maseczek, przyłbic, rękawiczek, płynu do dezynfekcji rąk oraz na odkażanie pomieszczeń. Takie działania deklaruje ponad 95 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazły się zakupy nowego sprzętu oraz oprogramowania (ponad 30 proc.), które posłużyć miały przystosowaniu do zmienionego w czasie pandemii trybu pracy. Co piąty przedsiębiorca dodatkowe środki przeznaczył na wykonanie testów na koronawirusa wśród załogi. 13 proc. firm musiało zmierzyć się z kosztami spowodowanymi przebywaniem swoich pracowników na kwarantannie lub na zwolnieniu chorobowym, na miejsce których trzeba było zatrudnić dodatkowe osoby.
Ponadplanowe wydatki wyraźnie uszczupliły finanse firm. Zestawiając to z rosnąca liczbą przedsiębiorstw, które w czasie pandemii zaciągają kolejne zobowiązania, można się spodziewać, że w najbliższym czasie zjawisko zatorów płatniczych będzie się nasilać. Z drugiej strony przedsiębiorcy nadal wstrzymują się z odzyskiwaniem swoich należności i można odnieść wrażenie, że pobłażając dłużnikom, bagatelizują zagrożenie, jakim jest utrata własnej płynności finansowej. Tymczasem o skuteczności windykacji decyduje w dużej mierze czas, jaki upłynął od terminu wymaganej zapłaty. Im szybciej faktury zostaną przekazane firmie windykacyjnej, tym większa szansa na zwrot pieniędzy. O wiele łatwiej jest odzyskać pieniądze, jeśli od terminu płatności minął miesiąc, góra dwa, a znacznie trudniej gdy faktura jest przeterminowana rok lub więcej – mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

fot. mat. prasowe

Na jakie działania Państwa firma przeznaczyła dodatkowe środki?

Najczęściej dodatkowe środki przedsiębiorcy przeznaczali na odpowiednie zabezpieczenie pracowników.


VII edycja ogólnopolskiego Badania „KoronaBilans MŚP” została przeprowadzona przez IMAS International w lutym 2021 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Objęła grupę 301 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Technika badawcza: CATI/CAWI.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: