eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Susza w Polsce. Problem czy nie?

Susza w Polsce. Problem czy nie?

2020-11-18 11:38

Susza w Polsce. Problem czy nie?

Susza nadal niedocenianym problemem © jozsitoeroe - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Bezśnieżne zimy, deficyt wiosennych deszczy, gorące początki lata. To tylko niektóre z czynników powodujących, że susza przestaje być dla Polski tematem egzotycznym. Ten problem dostrzega już blisko połowa Polaków, choć nie brakuje i takich, którzy temu zaprzeczają. Jak jednak przekonuje BOŚ w raporcie „Barometr ekologiczny Polaków. Co robimy, aby chronić środowisko?”, najbliższe lata zaowocować mają wzrostem znaczenia rozwiązań służących retencjonowaniu wody.

Przeczytaj także: Klienci oczekują od firm walki ze zmianą klimatu

Jak wynika z przedstawionego przez Bank Ochrony Środowiska raportu, 7 na 10 Polaków dostrzega, że susza w Polsce jest obecnie większym problemem niż wcześniej. Nie brakuje jednak i opinii odmiennych. Blisko 1 na 5 ankietowanych nie dostrzega bowiem nasilenia okresów suszy, a co 10. uważa wręcz, że dziś są one rzadsze niż w przeszłości.

Dość interesująco przedstawia się fakt, że o suszy jako o problemie częściej mówią mieszkańcy miast (90% z nich) aniżeli osoby zamieszkujące tereny wiejskie (72%).
W warunkach postępujących zmian klimatu, wydłużających się okresów bez opadów przeplatanych nawalnymi deszczami, powodującymi lokalne podtopienia, konieczne jest podjęcie adekwatnych działań adaptacyjnych. Prostymi rozwiązaniami są oszczędzanie i retencja wody a także tworzenie obszarów zieleni, szczególnie w miastach. Współczynnik retencjonowania wody w Polsce wynosi obecnie 6,5%, a warunki fizyczne i geograficzne Polski stwarzają możliwości retencjonowania 15% średniego rocznego odpływu wody – zauważa Sławomir Mazurek, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska.

fot. mat. prasowe

Które zjawisko atmosferyczne uważasz za występujące częściej niż w przeszłości

Zdaniem siedmiu na dziesięciu Polaków (71%), obecnie w naszym kraju susze są częstszym zjawiskiem niż w przeszłości.


Jednocześnie z badania wynika, że mniej niż połowa respondentów (48%) zgadza się z twierdzeniem, że susza w Polsce jest obecnie powszechniejsza. 30% neguje istnienie problemu, a 22% nie ma zdania. Warto również przy tym podkreślić, że znacznie częściej zjawisko zauważają ankietowani z miast od 250 do 500 tys. mieszkańców (68% z nich) niż osoby zamieszkujące wsie (42%).

fot. mat. prasowe

Czy obecnie mamy w Polsce susze?

Zdecydowanie twierdzącej odpowiedzi na to pytanie udziela co 5. z badanych.


Wyniki Barometru wskazują, że zagrożenie suszami w Polsce silniej odczuwają mieszkańcy dużych miast. Miasta są obszarem szczególnie wrażliwym, w którym koncentrują się najpilniejsze współcześnie wyzwania ekologiczne. Efektywne podejście do zasobów środowiska miejskiego, prowadzanie rozsądnej gospodarki przestrzennej, a także rozpowszechnianie w miastach rozwiązań tzw. błękitno-zielonej infrastruktury dają możliwości łagodzenia presji na środowisko i poprawy jakości życia człowieka – wskazuje Sławomir Mazurek.

Wśród ewentualnych konsekwencji wystąpienia suszy, Polacy w największym stopniu obawiają się wzrostu cen warzyw i owoców. Problemy w tym zakresie przewiduje 83% ankietowanych. Tylko 8% biorących udział w badaniu ocenia, że podwyżki cen żywności są nieprawdopodobne w przypadku wystąpienia suszy, a 9% nie ma zdania.

fot. mat. prasowe

Wzrost cen warzyw i owoców

63% badanych uważa wzrost cen warzyw i owoców za prawdopodobny.


Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: