eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Inwestycje w nieruchomości komercyjne: 4 mld euro, w tym 2 na magazyny

Inwestycje w nieruchomości komercyjne: 4 mld euro, w tym 2 na magazyny

2020-11-10 12:13

Inwestycje w nieruchomości komercyjne: 4 mld euro, w tym 2 na magazyny

Najwięcej inwestycji w sektorze logistycznym © kerkezz - Fotolia.com

Wprawdzie nieruchomości komercyjne w Polsce na brak zainteresowania ze strony inwestorów raczej nie mogą narzekać, to jednak w wartości ostatnich obrotów zaznacza się efekt COVID-19. W kolejnych kwartałach bieżącego roku zainwestowano w naszym kraju 1,7, a następnie 1,2 oraz 1,1 mld euro. Tendencja spadkowa jest zatem wyraźna - pisze CBRE w najnowszym ze swoich komunikatów.

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości komercyjne: czarny koń jest jeden

Sean Doyle, szef działu nieruchomości inwestycyjnych CBRE w Europie Środkowej i Wschodniej, przyznaje, że w III kwartale br. mieliśmy do czynienia z dość pokaźnym, bo sięgającym 39% spadkiem wolumenu inwestycji w nieruchomości komercyjne. Warto jednak podkreślić, że jeśli zestawić ten wynik ze średnią z poprzednich 5 lat, to wówczas strata sięga już tylko 10%.
W okresie lipiec-wrzesień musimy uwzględnić efekt opóźnionej odbudowy zaufania inwestorów. Mimo że najtrudniejszy ekonomicznie był drugi kwartał, kolejny był obarczony niepewnością co do poprawy wskaźników gospodarczych. Z teorii ekonomicznej wiemy, że o ile podwyższone ryzyko może wpływać na wartość poszczególnych inwestycji, to przede wszystkim wpływa na liczbę podejmowanych projektów. W pierwszych trzech kwartałach tego roku było ich 83, podczas gdy rok temu aż 96. Tylko wtedy, gdy dobra koniunktura trzeciego kwartału przekona inwestorów, będziemy mogli zaobserwować powrót do wysokich wartości inwestycji pod koniec roku – mówi Sean Doyle, szef działu nieruchomości inwestycyjnych CBRE w Europie Środkowej i Wschodniej.

fot. kerkezz - Fotolia.com

Najwięcej inwestycji w sektorze logistycznym

Węgrzy, Chińczycy i Czesi wydali ponad 2 mld euro na nieruchomości w Polsce, najwięcej na magazyny.


Kapitał płynie z Europy


W sumie do tej pory na nieruchomości komercyjne w Polsce wydano 4 mld euro. Aż 22% z tej kwoty zainwestowali Węgrzy, na drugim miejscu znajdują się Chińczycy, którzy odpowiadają za jedną piątą inwestycyjnego tortu, a 10% kapitału ulokowali w Polsce nasi sąsiedzi Czesi. Na kolejnych miejscach znajdują się Amerykanie (8%), Niemcy (6%) i Francuzi (5%). Za 29% kapitału odpowiadają inwestorzy, których pochodzenia nie da się do końca ustalić, ale warto zwrócić uwagę, że inwestycje pochodzące z Europy to ponad połowa całości.

Logistyka na dużym plusie


Z 4 mld euro zainwestowanych w pierwszych trzech kwartałach br. niemal połowa, bo aż 1,9 mld euro (48%) zostało ulokowane w sektorze logistycznym. Inwestycje w sektorze biurowym wyniosły 1,5 mld euro (38%), a 541 mln euro (13,5%) w sektorze handlowym. To istotna zmiana w stosunku do poprzednich lat. W 2019 roku bezkonkurencyjnym liderem był sektor biurowy z 50% udziałem w całym rynku, na drugim miejscu były inwestycje w obiekty handlowe, które stanowiły 25% udziału. Ostatnim z trzech dużych sektorów była logistyka z 20% udziałem. Dynamika w 2018 roku była bardzo podobna.
Dominację logistyki widać wyraźnie w trzecim kwartale – z 1,1 mld euro wartości całego rynku 786 mln zainwestowano w tym sektorze. To stanowi aż 72% całego wolumenu. Na biura przypadło tylko 19%, a na sektor handlowy 9%.
Zjawisko to można tłumaczyć obecną sytuacją epidemii. Potęguje ona zagrożenie przed jakim stają obiekty handlowe, związane z pojawieniem się e-commerce. Handel jest również wrażliwy na wszelkie obostrzenia dotyczące interakcji międzyludzkich. Inwestycje w sektorze biurowym mogą być również częściowo ograniczone, ponieważ wielu pracodawców rozważa częściową możliwość pracy zdalnej dla swoich pracowników. Trend ten jednak nie powinien się utrzymać w perspektywie długoterminowej. Na przekór im sektor logistyczny tylko korzysta ze wzmagającej się siły e-commerce. Na plus działa również atrakcyjne położenie Polski jako węzła komunikacyjnego Europy Centralno-Wschodniej – podsumowuje Sean Doyle, szef działu nieruchomości inwestycyjnych CBRE w Europie Środkowej i Wschodniej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: