eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w IT: junior nie ma lekko, jakie zarobki i możliwości?

Praca w IT: junior nie ma lekko, jakie zarobki i możliwości?

2020-10-30 10:21

Praca w IT: junior nie ma lekko, jakie zarobki i możliwości?

Juniorom coraz trudniej znaleźć wymarzoną posadę © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najnowszy raport No Fluff Jobs to już kolejne opracowanie, które bierze pod lupę rynek pracy w IT i sytuację początkujących specjalistów. Najnowsze doniesienia nie są dla nich zbyt krzepiące. Nie dość bowiem, że pandemia w znacznym stopniu ograniczyła rekrutacje na stanowiska juniorskie, to jeszcze okazuje się, że oferowane przez pracodawców zarobki dość istotnie odbiegają od oczekiwań kandydatów. Oto co jeszcze udało się ustalić autorom raportu.

Przeczytaj także: Praca w IT: mniej ofert dla juniorów, ale wyższe zarobki

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile czasu juniorzy IT muszą poświęcić na poszukiwanie pracy?
  • Jakich zarobków oczekują kandydaci, a jakie są im oferowane?
  • Czego młodzi specjaliści IT oczekują od pracodawców?


Na temat korzyści, jakie daje praca w IT powiedziano już wiele. Nie jest jednak tajemnicą, że na najciekawsze oferty zatrudnienia i najlepsze jego warunki mogą liczyć przede wszystkim specjaliści IT z dużym doświadczeniem. Początki zawodowe juniorów nie są natomiast usłane różami, a teraz sytuację dodatkowo komplikuje pojawienie się koronawirusa i związane z tym konsekwencje.

Mowa tu m.in. o ograniczeniu ofert pracy w IT skierowanych do początkujących specjalistów oraz dość zaciekłej walce o stanowiska.

Zarobki w IT - na starcie różnica między oczekiwaniami a rzeczywistością jest ogromna


Połowa początkujących specjalistów IT (niezależnie od płci) zarabia między 3 a 5 tys. zł netto, ale pensje aż jednej trzeciej nie przekraczają dolnych widełek. Zarobkami powyżej 8 tysięcy zł netto może pochwalić się jedynie 2 proc. juniorów ankietowanych przez portal No Fluff Jobs we wrześniu i październiku tego roku. Spośród pytanych, ile chcieliby zarabiać, niemal połowa zadeklarowała kwotę pomiędzy 5 a 8 tys. zł netto. Z kolei pensją w przedziale między 3 a 5 tys. zł netto zadowoliłoby się 45 proc. kobiet i 32 proc. mężczyzn. O zarobkach powyżej 8 tys. zł netto marzy ponad 13 proc. mężczyzn i tylko 5 proc. kobiet.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia juniorów - oczekiwania a rzeczywistość

Połowa początkujących specjalistów IT (niezależnie od płci) zarabia między 3 a 5 tys. zł netto.


Juniorom coraz trudniej znaleźć wymarzoną posadę


Raport No Fluff Jobs pokazuje niepokojącą tendencję, na którą mogła wpłynąć pandemia i czasowe wstrzymanie rekrutacji juniorów.
Aż 77 proc. respondentów na poziomie Junior miało lub ma problem ze znalezieniem pracy w branży. Blisko połowa ankietowanych, nadal szuka pracy. Optymizmem napawają dane od tych, którzy zatrudnienie już znaleźli. Większości z nich (24 proc.) zdobycie pracy zajęło niespełna 3 miesiące, a maksymalnie pół roku szukało jej kolejne 8 proc. ankietowanych - mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Juniorzy skarżą się między innymi na bardzo mały wybór ofert, dużą konkurencję na jedno miejsce i wysokie wymagania pracodawcy względem osób młodych stażem. Trudność stanowi też często brak doświadczenia komercyjnego, choć - jak wynika z ankiety - 47 proc. początkujących programistów ma już na swoim koncie przynajmniej jeden zrealizowany projekt komercyjny.

Liczą się umowa o pracę i możliwości rozwoju


Z ankiety No Fluff Jobs wynika, że najbardziej pożądaną formą zatrudnienia przez juniorów jest umowa o pracę - takiej odpowiedzi udzieliło 71 proc. ankietowanych. Z kolei umowę zlecenie, jak i umowę B2B jak pierwszy wybór wskazuje ten sam odsetek początkujących - po 14 proc.

Czego młodzi specjaliści oczekują od pracy w IT i swoich pracodawców? Aż dla 97 proc. juniorów najważniejsze są możliwości rozwoju, a dla 80 proc. atmosfera w pracy. Najmłodsi stażem specjaliści iczą także na sukcesywny wzrost zarobków w IT (65 proc. respondentów), równie ważna jest dostępność szkoleń (57 proc.) czy szansa na awans (54 proc.). Na dodatkowych benefitach zależy tylko co piątemu juniorowi.

Studia informatyczne i kursy programowania są podstawowym źródłem wiedzy dla juniorów w branży IT. 33 proc. uczyło się programowania na studiach licencjackich, a jedynie 7 proc. kontynuuje naukę na magisterskich. Uczestnictwo w kursach zadeklarowało 30 proc. młodych specjalistów, a 16 proc. zawodu uczyło się w szkołach programowania.

fot. mat. prasowe

Czas poszukiwania pracy

W co 5. przypadku poszukiwanie pracy trwa od 1 do 3 miesięcy.


Zdalne rekrutacje i zdalna praca w IT


Pandemia koronawirusa zmieniła rynek pracy - wiele firm nie wróciło do stacjonarnych form pracy, także pozyskiwanie nowych pracowników odbywa się online.

Z badania No Fluff Jobs wynika, że aż 41 proc. juniorów w ostatnich kilku miesiącach, kiedy życiem zawodowym i społecznym rządzi koronawirus, brało udział w rekrutacjach zdalnych. Co trzeci młody specjalista IT dobrze ocenia przygotowanie firm do procesu rekrutacji na odległość, ale niektórzy mają też pewne zastrzeżenia co do przekazywanej przez rekruterów informacji zwrotnej, liczby stanowisk juniorskich i przygotowania do rozmów z kandydatami. Aż 2/3 juniorów pozytywnie ocenia pracę zdalną, a co czwarty wskazuje, że wykonywanie obowiązków spoza biura podnosi jego efektywność.
Miejsce pracy nie determinuje jej jakości. Znajdziemy porównywalną ilość zwolenników i przeciwników tak pracy zdalnej, jak i pracy stacjonarnej. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, a także warunków do pracy w trybie home office. Z naszych doświadczeń wynika, że choć przybywa ofert w trybie całkowicie zdalnym i skuteczność tych rekrutacji jest większa, to jednak nie wszyscy chcą i mogą pracować w trybie zdalnym - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Prognozy dla pracy w IT są optymistyczne?


Oto, co mówią eksperci:
Wymuszona przez pandemię przyspieszona cyfryzacja usług, zwiększone zapotrzebowanie na pracę zdalną oraz szybkość, z jaką firmy chcą realizować projekty, sprawiają, że skurczyła się przestrzeń dla juniorów na rynku pracy. Firmy szukające pracowników walczą o skończone zasoby doświadczonych programistów coraz bardziej zaciekle. Warto pamiętać o tym, że każdy doświadczony specjalista był kiedyś juniorem. Budowanie kompetencji młodszych stażem programistów to długoterminowa inwestycja w rozwój całej branży. Nie ma innej drogi do zwiększenia liczby doświadczonych specjalistów IT - Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Wyniki naszego badania jasno wskazują na to, że pandemia zmieniła rynek pracy. Zmniejszenie ilości otwartych rekrutacji wśród stanowisk juniorskich wymusza zmianę podejścia do zdobywania i podnoszenia kompetencji u początkujących w branży IT. Gdy połowa juniorów obecnie szuka pierwszej pracy, nie wystarczy już skończyć szkoły czy kursu programowania. Warto zainwestować w umiejętności, które mogą się okazać asem w rękawie podczas rekrutacji. Mówię tutaj przede wszystkim o umiejętnościach technicznych, choć nie tylko. Motywacja do nauki i dążenie do ciągłego rozwoju zawsze są w cenie. Jako junior, warto nieustannie rozwijać swoje skille i budować portfolio np. pisząc proste aplikacje czy rozwiązując zadania na portalach pozwalających szlifować swoje umiejętności z danego języka programowania takich jak HackerRank. Warto również poznać wzorce projektowe i kluczowe zasady programowania, np. DRY, KISS i SOLID. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają umiejętności miękkie takie jak komunikatywność, umiejętność współpracy w zespole czy samodzielność - Aleksandra Kubicka, HR BP, No Fluff Jobs.

W najbliższych latach sytuacja może być podobna do obecnej. Jakość oprogramowania cały czas zyskuje na znaczeniu, więc specjaliści z tego zakresu będą potrzebni. Wiele firm działa i będzie działać w trybie zdalnym, przez co doceniane będą umiejętności miękkie. Zatrudniane będą osoby, które potrafią skutecznie się komunikować, zadawać trafne pytania oraz szybko się uczyć. Coraz bardziej pożądana będzie niezależność i samodzielność junior testera, a jednocześnie umiejętność pracy w zdalnym zespole - Karolina Pawłowska, Senior Tester i współautorka książki “Podróż przez świat testowania”:

Metodologia:
Raport No Fluff Jobs powstał na bazie odpowiedzi ankietowych od 2100 specjalistów IT z Polski na poziomie junior lub stażysta. Ankietę przeprowadzono we wrześniu i październiku 2020 roku przy użyciu narzędzia online, a jej celem była diagnoza sytuacji zawodowej początkujących pracowników w sektorze IT. Błąd statystyczny w badaniu wynosi 2%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: